Data publikacji:

Zrób to sam: kreatywny kalendarz adwentowy

Wielkie świąteczne odliczanie już się rozpoczęło – upływ dni do gwiazdki wyznacza kalendarz adwentowy, który każdego dnia sprawia dzieciom (lub dorosłym) drobną niespodziankę. Zachęcamy do samodzielnego stworzenia tej dekoracji oraz podsuwamy kilka pomysłów na praktyczne i kreatywne kalendarze.

W dziecięcym pokoju, zamiast klasycznej bombonierki z okienkami, może się pojawić kalendarz adwentowy inspirowany zimowym lasem. Papierowe choinki zwierzaki, góry czy chmurki można ustawić na półce lub parapecie. Do ich wykonania wystarczy kolorowy karton, klej i odrobina wyobraźni – taki widok z pewnością wywoła uśmiech na dziecięcej buzi.

Jeśli skarpetki Twoich dzieci wyjątkowo często się gubią, wykorzystaj te kolorowe i niesparowane by stworzyć kalendarz adwentowy. Wystarczy kawałek sznurka, kilka klamerek i numerki wypisane na kawałkach papieru, by stworzyć niebanalną dekorację. Do skarpetek możesz powrzucać cukierki, owoce, lizaki, orzechy lub inne drobiazgi, które sprawią przyjemność dzieciom.

Kalendarz adwentowy z pudełek ułożonych w kształcie choinki wymaga nieco pracy, ale tak powstała piramida jest bardzo efektowna. Pudełka możesz zrobić ze zwykłego kartonu i ozdobić wedle uznania, najlepiej z pomocą innych domowników. Ich wielkość jest kwestią wyboru, więc we wnętrzu paczuszek mogą znaleźć się również nieco większe upominki, będące np. częścią prezentu na gwiazdkę.

Zużyte pudełka po zapałkach to także świetny materiał na kalendarz adwentowy. Po ich sklejeniu każde zmienia się w osobną szufladkę, w której można ukryć słodycze lub liściki z nagrodą, taką jak wspólne lepienie bałwana, seans ulubionej bajki czy wyjście do kina.

Niewielkie paczuszki, koperty lub inne pojemniki z papieru doczepione do grubego kartonu czy płyty pilśniowej to również kreatywny pomysł na kalendarz adwentowy DIY. Dzięki zastosowaniu brązowego papieru do pakowania i czerwonych wstążek, dekoracja nabrała skandynawskiego ducha. Taka dekoracja może zawisnąć na kuchennej ścianie.

Kalendarz adwentowy na bazie klamerek wykorzystuje te sam dobór kolorów, ale jest znacznie bardziej efektowny. Każdy ze spinaczy na pranie trzyma owiniętą w papier paczuszkę, w której znajdują się łakocie odmierzające dni pozostałe do gwiazdki. Klamerki przyklejono do deseczki, a numerki powstały z pomocą stempelków.

Autor: Kasia Szulik