Data publikacji:

Jak zrobić: Lniana narzuta na łóżko

Ta urocza narzuta na łóżko to banalnie prosty sposób na dodanie uroku każdej sypialni. Lekka i przewiewna jest idealna na lato. Połączenie bieli z czarnymi dodatkami sprawia, że świetnie dopasuje się ona do każdego stylu. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak taką narzutę zrobić, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Narzuta na łóżko to drobny dodatek, który całkowicie odmienia wygląd sypialni. Nie musicie jednak wydawać mnóstwa pieniędzy, by znaleźć idealną narzutę. Wystarczy kawałek lnianego materiału i czarna bawełniana przędza. Brzmi prosto, prawda?

Pełną instrukcję znajdziecie poniżej.

Lniana narzuta na łóżko - potrzebne materiały:

- 183 cm lnianej tkaniny o szerokości 135-145 cm (im cięższy materiał, tym lepiej)

- 7,5 cm nici do haftowania

- czarna bawełniana przędza

- kawałek kartonu 5 x 12,5 cm

- nożyczki

- maszyna do szycia i nić

- żelazko i deska do prasowania

Lniana narzuta na łóżko - przygotowanie:

Krok 1:

Wypierzcie lniany materiał (koniecznie ustawiając delikatny tryb prania). Rozwieście ją i zdejmijcie z suszarki, gdy będzie jeszcze nieco wilgotny, by uniknąć powstaniu zbyt wielu zagnieceń. By stworzyć czarne frędzelki, owińcie 12-15 razy czarną bawełniany przędzę dookoła kawałka kartonu, a następnie przetnijcie przędzę na początku i końcu kartonu. W rezultacie otrzymacie dwa wiązki przędzy na dwa frędzelki.

Krok 2:

Zwiążcie 5 cm kawałek uciętej przędzy dookoła środka luźnych sznurków i zawiążcie podwójny węzeł, najmocniej jak tylko możecie. Przytnijcie i wyrównajcie końce. Następnie powtórzcie ten proces, aż uzyskacie wystarczająco ilość frędzelków, by ozdobić nimi całą narzutę (ok. 64 frędzelków rozłożonych w 8 rzędach).

Krok 3:

Rozłóżcie lniany materiał na płaskiej, równej powierzchni. Następnie ułóżcie na nim wszystkie frędzelki, sprawdzając, czy macie ich odpowiednią ilość. Planując rozmieszczenie frędzli, pozostawcie ok. 30 cm od każdej z krótszych krawędzi materiału. Potem rozmieście frędzelki w 8 rzędach.

Krok 4:

Nawleczcie na igłę pasującą nić do haftowania, potem przewleczcie ją przez lnianą narzutę kilka razy – w przód i w tył, aż pozostanie Wam ok. 7,5 cm wolnej nici. Następnie na górę nawleczcie frędzel i zawiążcie ciasno podwójny węzeł, by przymocować frędzel do lnianej narzuty. Wyrównajcie nić do długości frędzelków. Kontynuujcie przyszywając wszystkie frędzelki.

Gotowe! Rozłóżcie Waszą nową narzutę na łóżku, dodajcie kilka dekoracyjnych poduszek i cieszcie się uroczą sypialnią.

Jak podoba Wam się taka prosta lniana narzuta na łóżko.

Autor: Oliwia Górska