Data publikacji:

Jaki kabel od skrzynki do domu?

Wykonanie przyłącza elektrycznego do domu i doprowadzenie energii do skrzynki, z której energia jest rozprowadzana do wszystkich potrzebujących jej urządzeń, jest jednym z ważniejszych etapów budowy lub generalnego remontu budynku. Do tego celu używamy specjalnych kabli, które dodatkowo muszą być bardzo dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem i czynnikami atmosferycznymi. W naszym krótkim poradniku znajdziesz podstawowe informacje na temat procesu instalacji oraz wyboru odpowiednich przewodów.
Electric cable, pliers and circuit breaker

Wykonanie przyłącza elektrycznego do domu – podstawowe informacje na temat kabli do skrzynki

Dla zasady, jeżeli nie mamy doświadczenia z elektryką, wybór odpowiednich kabli przyłączeniowych warto pozostawić w gestii wykwalifikowanych specjalistów. Nawet jeżeli decydujemy się na samodzielne pociągnięcie przewodu do skrzynki, warto skonsultować się w tej kwestii z elektrykiem. 
Podstawowym aspektem interesującym nas w trakcie wyboru kabla do skrzynki jest to, jaką moc będzie on transportować, a tym samym, jakie zasilanie jest dostarczane do naszego domu. W przypadku nowych budynków wartość sugerowanej moc, która powinna być dostarczona do budynku, znajduje się w dokumentacji projektowej wraz z innymi parametrami związanymi z instalacją elektryczną. Oczywiście inwestor nie musi sugerować się tą wartością, jeżeli nie konsultowaliśmy tej kwestii w trakcie budowy lub zmieniliśmy plany. Wartość tę można zmienić przed zamówieniem przyłącza u dostawcy energii.
Obliczając potrzeby energetyczne domu, bierzemy pod uwagę wszystkie urządzenia, które będą w nim pracować. Największe znaczenie będą miały tutaj piec c.o., klimatyzacja, piekarnik i kuchenka, a także pralka i lodówka. Przeciętny dom jednorodzinny potrzebuje przyłącza o mocy oscylującej w granicach od 15 kW do 30 kW. 
Pamiętajmy, że decyzja o tym, jaką wartość wybierzemy, zostaje z nami na lata. Jeżeli planujemy w przyszłości rozbudowę domu lub zakup elektrycznego systemu ogrzewania, klimatyzacji, pompy ciepła, samochodu elektrycznego lub specjalistycznych i energożernych narzędzi warsztatowych, warto postawić na nieco mocniejsze przyłącze. Oczywiście zwiększając dostarczoną przez dostawcę moc, narażamy się na dodatkowe koszty, ale podobnym, a nawet większym, wydatkiem będzie całkowita wymiana kabli po tym, jak nasze potrzeby energetyczne ulegną zmianom. 

Jaki kabel do skrzynki do domu wybrać?

Z reguły kable podłączane do skrzynki w domu to modele czterożyłowe, z trzema fazami oraz przewodem neutralnym. Zdarza się jednak, że dostawca energii może wymagać użycia kabla pięciożyłowego. Warto więc o tym pamiętać, wybierając konkretny produkt. W jego przypadku piąta żyła pełni rolę uziemienia, jednak w większości domów jest ono wykonywane niezależnie od kabla zasilającego i łączone bezpośrednio ze skrzynką rozdzielczą.
Elektryczne kable przyłączeniowe dzielimy na dwa podstawowe typy, a więc żyły wykonane z miedzi lub aluminium. Oba metale są świetnymi przewodnikami prądu, ale odznaczają się nieco różnymi właściwościami fizycznymi. 
Kable miedziane są droższe od aluminiowych. Zaletą miedzi jest doskonałe przewodnictwo prądu, niski opór elektryczny oraz stosunkowo niewielkie straty energii. Nadają się one do instalacji domowych o dużej mocy, a także w miejscach, w których zmuszeni jesteśmy poprowadzić długi kabel przyłączeniowy. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli dużych działek lub gospodarstw rolnych. 
Kable aluminiowe są znacznie tańsze, ale charakteryzują się wyższym oporem elektrycznym, co oznacza, że ich żyły muszą być stosunkowo grubsze od miedzianych, aby przesłać taką samą ilość energii. Odznaczają się one też większymi stratami mocy. Nie zmienia to jednak faktu, że sprawdzą się w dużej części nowych domów jednorodzinnych. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jaki kabel od skrzynki do domu: 14 kW czy 16 kW, modele aluminiowe są doskonałym rozwiązaniem. 
Poza materiałem, z jakiego są wykonane, niezwykle istotny jest wybrany przez nas przekrój kabla, który podawany jest w milimetrach. Parametr ten jest uzależniony wprost od długości przewodu, materiału, z jakiego zostały wykonane żyły (aluminium lub miedź), oraz spodziewanej mocy, jaką ma transportować. Im większa jest odległość pomiędzy źródłem energii a skrzynką w domu, tym grubszy będzie przewód, aby zminimalizować starty energii. 
Tutaj zazwyczaj niezbędna będzie konsultacja z elektrykiem, który w razie wątpliwości przedstawi odpowiednie wartości. Zwróćmy uwagę na to, że maksymalna długość kabla nie równa się odległości pomiędzy skrzynką przyłączem dostawcy energii. Pamiętajmy, że przewód jest zakopany w ziemi, a rozdzielnia nie jest zamontowana na poziomie gruntu. Z reguły dodajemy więc co najmniej kilka metrów plus dodatkowo ok. 2–3 metry zapasu, w razie wystąpienia jakiś problemów. 
Do podłączenia prądu do skrzynki wybieramy kable ziemne, z wytrzymałym oplotem i izolacją chroniącą je przed wilgocią i zmianami temperatury. Standardowo poszukujemy tutaj produktów z oznaczeniami YKY (kable miedziane z izolacją i powłoką polwinitową) lub YAKY (kable aluminiowe z izolacją i powłoką polwinitową). Powinny one również spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Unikajmy kupowania przewodów z niesprawdzonych źródeł lub pochodzących z odzysku. To zminimalizuje ryzyko problemów oraz kosztownych napraw instalacji.
Zdjęcie: Envato Elements