Data publikacji:

Jaki odpływ liniowy do kabiny 90 cm? 

odpływ liniowy
Odpływy liniowe są coraz chętniej wykorzystywane podczas instalacji kabin prysznicowych w nowych i remontowanych łazienkach. Stanowią one świetną alternatywę dla tradycyjnych odpływów, pozwalając na ciekawsze i bardziej eleganckie wykończenie brodzika. W artykule opisujemy najważniejsze cechy odpływów liniowych, tłumaczymy, jak przebiega ich instalacja, i wreszcie radzimy też, jakie modele wybrać do kabin o szerokości 90 cm.
Choć odpływy liniowe stanowią względną nowość w łazienkach, w rzeczywistości są używane od dziesięcioleci w budownictwie, przede wszystkim montowano je jednak w obiektach użyteczności publicznej. Spotkać można je było więc np. na basenach, w szpitalach, a także fabrykach i innych budynkach przemysłowych.
Konstrukcja odpływu liniowego jest bardzo prosta i pozwala mu na szybkie odprowadzenie wody do kanalizacji z bardzo dużych powierzchni. Wbudowuje się je bezpośrednio w posadzkę, z zewnątrz przypominają wąskie listwy ze szparami, do których spływa woda. Wewnątrz znajdziemy natomiast podłużną rynnę i wbudowany w nią syfon połączony z rurą kanalizacyjną. Warto dodać, że coraz większym powodzeniem cieszą się też liniowe odpływy ścienne, montowane tuż przy podłodze, które są alternatywą, gdy instalacja klasycznego modelu podłogowego jest niemożliwa z różnych powodów.
Odpływy liniowe cieszą się obecnie ogromną popularnością dzięki swojej dyskretnej budowie, która świetnie wpasowuje się do nowoczesnych i eleganckich łazienek. Cechy te sprawiają również, że są idealnym rozwiązaniem do kabin prysznicowych pozbawionych klasycznego brodzika (tzw. kabiny walk-in), na które moda panuje już od wielu lat. Zainteresowanie odpływami ze strony projektantów wnętrz i inwestorów sprawiło, że w sklepach znajdziemy niezwykle bogaty wybór modeli w przeróżnych wzorach i kolorach, które nieraz wykonywane są z niestandardowych materiałów lub posiadają dodatkowe funkcje, takie jak podświetlenie LED. 

Jaki odpływ liniowy wybrać do kabiny o szerokości 90 cm?

Jak już zaznaczyliśmy, w zwykłych łazienkach odpływy liniowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w prysznicach. Uwalniają one inwestorów od korzystania ze standardowych ceramicznych brodzików, dostępnych wyłącznie w kilku rozmiarach i daje możliwość dostosowania kabiny do układu pomieszczenia i indywidualnych potrzeb użytkowników. 
Jaki odpływ liniowy instalujemy więc w kabinie o szerokości 90 cm? Wskazówki ekspertów są tutaj dość jasne. Przyjęło się, że odpływ powinien mieć szerokość o ok. 10–20 cm mniejszą niż kabina. Oznacza to, że najlepiej postawić na modele o długości ok. 70–80 cm. Węższe produkty mogą mieć problemy z wystarczająco szybkim odprowadzeniem wody. Te same zalecenia dotyczą również produktów ściennych. 
Warto przy okazji zwrócić uwagę na podawaną przez producentów wydajność odpływu wyrażoną w litrach na minutę, która nie powinna być znacząco mniejsza od maksymalnego przepływu wody w słuchawce prysznica. Nawet jeżeli model ma odpowiednią długość, ze względu na parametry może nie poradzić sobie z nadmiarem wody, doprowadzając do zalania łazienki. 
Nie pomijajmy też kwestii czyszczenia wybranego modelu, może się bowiem okazać, że usunięcie zanieczyszczeń z jego wnętrza będzie bardzo kłopotliwe z powodu wyzwania, jakim jest demontaż poszczególnych elementów konstrukcji. Znaczenie mają też stosowane przez producentów materiały. Warto postawić na produkty wykonane ze stali nierdzewnej i wysokiej jakości tworzyw sztucznych. 

Instalacja odpływu w kabinie 90 cm

Poprawna instalacja odpływu liniowego wymaga niestety dość dużych nakładów pracy, zwłaszcza gdy przebudowujemy klasyczną kabinę z brodzikiem. Niezbędne jest tutaj wykonanie głębszych odwiertów w posadzce, pozwalających na umieszczenie w nich rynny z syfonem. Dlatego też przed podjęciem jakichkolwiek prac koniecznie musimy wiedzieć, jaką grubość ma podłoga czy strop i czy pozwala ona na takie operacje. Jeżeli okaże się, że instalacja jest niemożliwa, zawsze istnieje możliwość sięgnięcia po modele naścienne, ewentualnie możemy pomyśleć o miejscowym podwyższeniu podłogi w łazience lub samodzielnej budowie miski brodzika.
Niezwykle istotną kwestią jest też odpowiednie wypoziomowanie kabiny. Woda do odpływu kieruje się wyłącznie w sposób grawitacyjny, posadzka prysznica musi mieć więc pomagający jej niewielki spadek. Eksperci zalecają, by wynosił on ok. 2–2,5 procent. Zazwyczaj taki efekt można osiągnąć przy pomocy odpowiednio ułożonych płytek. 

Płyta prysznicowa z odpływem liniowym w kabinie 90 cm

Interesującą alternatywą dla tradycyjnie montowanych odpływów liniowych są posiadające je gotowe płyty prysznicowe. Spełniają one rolę podobną do brodzików i wykonuje się je z wytrzymałej pianki pokrytej włóknem szklanym. Budowa ta zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną. Płyty da się umieścić bezpośrednio na posadzce i po podłączeniu do kanalizacji oraz uszczelnieniu nadają się od razu do użytku. Są świetnym sposobem na szybszy remont, płyty pokrywamy bowiem dowolnymi płytkami ceramicznymi lub mozaiką.
Zdjęcia: Envato Elements