Data publikacji:

Jaki obraz do salonu glamour wybrać ?

 Czym jest styl glamour? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw poznać znaczenie słowa „glamour”, a znaczy ono tyle, co: przepych, blask, czar, splendor czy urok. W przypadku salonu utrzymanego w stylu glamour można więc mówić o feerii barw, mnogości interesujących detali i dekoracji, nagromadzeniu (ale z zachowaniem proporcji) przepięknych przedmiotów, mebli, mieniących się refleksami, a także obrazów. Jaki więc obraz do salonu utrzymanego w tym stylu wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniżej!
obraz do salonu glamour

Od początku: salon glamour, czyli...

Salon utrzymany w stylu glamour będzie salonem, w którym blask, lśniące przedmioty i powierzchnie, odbijające refleksy światła słonecznego (i nie tylko!) szkło, kryształy, srebro i złoto będą idealnie ze sobą współgrały, tworząc zachwycającą i zapierającą dech w piersiach przestrzeń.

Każdy dodatek, detal, zdobienie czy element wystroju, tkanina lub powierzchnia mebla powinny móc, przynajmniej w jakimś stopniu, odbijać światło, mienić się, skrzyć. Ściany pokryte ozdobną sztukaterią, luksusowe meble w stylu barokowym lub klasycystycznym (a także te nowoczesne, ale inspirowane wcześniej wymienionymi, obite aksamitem, welurem czy nawet jedwabiem, okolone złotymi nićmi u swoich brzegów), duże lustra w zdobionych ramach: jest tego bardzo dużo i dużo powinno, ponieważ taki jest właśnie styl glamour. Nie oznacza to oczywiście, że można po prostu „przeładowywać” pomieszczenie jak największą ilością przedmiotów, zwłaszcza wtedy, kiedy owo pomieszczenie nie jest zbyt duże: umiar jest ważny, acz nie najważniejszy.

Niepozbawione znaczenia jest również oświetlenie, które nie ma zbyt dużo wspólnego z minimalizmem. Duży kryształowy żyrandol nie stanowi tylko źródła światła, ale również przedmiot, który owo światło odbija, potęguje, mnoży. Nie może jednak być jedynym źródłem światła, dlatego warto korzystać z lamp na zdobnych konsolach, a także wykorzystywać świeczniki z długimi świecami do oświetlania pomieszczenia.

Marmurowe podłogi lub wykonane z polerowanego betonu, porcelanowe zastawy, przeszklone szafy i szafy z lustrami, sofy typu chesterfield, elementy drewniane lub całe meble wykonane z drewna wykonane na tak zwany wysoki połysk (nie mylić z meblami okresu późnego PRL-u!) i wyjątkowe zestawienie barw (biel, złoto, srebro, beż, czerń, pastele) - oto kwintesencja stylu glamour. Czy w takiej przestrzeni znajdzie się jeszcze miejsce na wyjątkowe obrazy do salonu glamour? Oczywiście!

Sprawa większej wagi niż mogłoby się wydawać: rama obrazu

Obrazy w salonie glamour powinny (chociaż nie w każdym przypadku i nie w każdej sytuacji) znajdować się w ramie odpowiedniego rodzaju. Rama musi stanowić nie tylko uzupełnienie tego, co znajduje się na płótnie (drewnie, szkle), ale być arcydziełem sama w sobie. Wielu jest mistrzów sztuki oprawiania obrazów, którzy tworzą ramy wybitnie estetyczne, a taka rama w salonie glamour jedynie uwydatnia każdy z elementów wystroju. Jaka więc powinna być? 

Należy szukać takich ram, które będą pasować kolorystycznie do barw dominujących w salonie. Nie pomyli się ten, kto stwierdzi, że najlepsze byłyby ramy wykonane ze złota lub srebra, pozłacane lub posrebrzane, ale swoje zadanie spełnią również takie ramy, które wykonano z tworzywa sztucznego, natomiast wykończono odpowiednimi farbami przypominającymi złoto lub srebro. Mogą to być również ramy intencjonalnie postarzane, z tym jednak efektem nie należy przesadzać, gdyż wtedy umieszczamy ów przedmiot w stylu typowo barokowym.

Rama powinna również robić wrażenie swoim rozmiarem, grubością i bogactwem detali. Ornamentacyjne ramy pełne dopracowanych w najwyższym stopniu szczegółów wzbogacą wnętrze salonu glamour w stopniu niespodziewanym.

Ramy drewniane też będą robić odpowiednie wrażenie pod warunkiem, że drewno, z którego zostały wykonane, nie będzie zwykłym drewnem sosnowym.

Istota rzeczy: jaki rodzaj obrazu wybrać?

Obrazy przedstawiające scenki rodzajowe, wiejską sielankę lub po prostu przepiękny pejzaż nie są tymi, których powinna szukać osoba chcąca stworzyć perfekcyjny salon w stylu glamour. Wybierać należy raczej abstrakcje, portrety, akty, ale odpowiednio stonowane w swoim wyrazie.

Przykładem niemal idealnym niech będzie ten obraz, a więc reprodukcja fragmentu obrazu Gustawa Klimta pod tytułem „Medycyna”. Obraz przedstawia jedną z postaci, Higieję, a więc grecką boginię zdrowia, która przez Klimta została ukazana w absolutnie zachwycający i niezwykły sposób. Na obrazie daje się dostrzec postać kobiecą, która stoi w niemal wyzywającej pozie trzymając przed sobą na wyciągniętym ramieniu węża, symbol nieustannego odradzania się.

Obraz jest utrzymany w wyjątkowej kolorystyce: dużo jest na obrazie złota w przeróżnych odcieniach, a także czerwieni, która także może być w salonie glamour obecna.


Za inny przykład będzie służył ten obraz, czyli przepiękny akt (delikatny i stonowany w wyrazie, ale nie w kolorystyce) namalowany na szkle, a więc na materiale wyjątkowo pożądanym w salonie glamour. Tryptyk przedstawia trzy kobiety w niemal tanecznych pozach, styl obrazu zaś to kompromis między malarstwem impresjonistycznym a modernistycznymi obrazami kubistycznymi. Kolorystyka obrazu jest wyrazista, ale korespondująca z barwami typowymi dla salonu glamour.
Ostatnią propozycją będzie PORTRET ukazujący postać kobiecą. Jego kolorystyka jest najciemniejsza, ponieważ na obrazie dominują ciemne barwy, gdzieniegdzie tylko przeplatane jaśniejszymi elementami. Warto zwrócić uwagę na to, że ów obraz może stanowić zamierzone przełamanie konwencji glamour, ale równie dobrze stanowić jej dopełnienie. Wszystko zależy od tego, kto patrzy na obraz i od tego, co chce widzieć. Bez względu jednak na podejście (kontrast lub dopełnienie) obraz doskonale spełni pokładane w nim nadzieje estetyczne.

Słowem zakończenia: inspiruj się sobą!

Powyżej zostały przedstawione trzy propozycje obrazów, które idealnie wpasują się w stylistykę salonu glamour, co oczywiście nie oznacza, że obraz glamour może wyglądać zupełnie inaczej. Warto bowiem zwracać uwagę na swój własny gust i smak estetyczny, by obraz podobał się temu, kto będzie go oglądał na co dzień, a więc właścicielowi domu czy mieszkania.

Warto jedynie zachować umiar w doborze obrazów, by kontrast nie był zbyt wyraźny. Nie warto także dobierać obrazu w taki sposób, aby pozostawał całkowicie niezauważalny w danym salonie, ale by choć trochę wyróżniał się na tle innych przedmiotów. Wtedy wnętrze salonu glamour będzie wyglądać tak jak powinno, a więc lśniąco, zachwycająco, wspaniale!
Autor: Krzysztof Ostrowski