Data modyfikacji:

Jak działa pochłaniacz kurzu? Który jest najlepszy?

Pochłaniacz kurzu domowego to urządzenie, które filtruje powietrze w pomieszczeniu i wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia. Usuwa dym, pyłki, roztocza oraz inne szkodliwe substancje. Dlaczego warto zainwestować w pochłaniacz kurzu? Jaki produkt wybrać? Dowiedz się w artykule!
jak działa pochłaniacz kurzu

Przeczytaj również: Płyta indukcyjna czy ceramiczna? Które rozwiązanie wybrać? 

Pochłaniacz kurzu – czym jest oczyszczacz powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem w dzisiejszych czasach. Smog wytwarzany przez samochody czy palenie w piecach dokucza nie tylko na ulicach miast, lecz także dostaje się przez okna do domu. Może on powodować kłopoty z oddychaniem, kaszel, a nawet astmę i choroby płuc. Dlatego też warto zainwestować w pochłaniacz kurzu, zwany inaczej oczyszczaczem powietrza, który usuwa wszelkie zanieczyszczenia i sprawia, że lepiej nam się oddycha.

Pochłaniacz kurzu to urządzenie, które filtruje powietrze w mieszkaniu i zbiera wszelkie zanieczyszczenia. Produkt ten wyłapuje nie tylko smog i dym papierosowy, lecz także kawałki bawełny z ubrań, resztki martwego naskórka czy też roztocza, które są odpowiedzialne za wiele przypadków alergii. Jeśli więc któryś z domowników jest alergikiem lub cierpi na choroby układu oddechowego, koniecznie zainwestuj w pochłaniacz kurzu.

Pochłaniacz kurzu i roztoczy – dlaczego warto?

Dlaczego i kiedy warto zaopatrzyć się w pochłaniacz kurzu domowego? Przede wszystkim powinien to być obowiązkowy produkt w mieszkaniu każdego alergika. Zwykłe odkurzanie czy zmywanie podłóg nie wystarcza, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z domu. Pochłaniacz kurzu usuwa to wszystko, czego nie da się dostrzec gołym okiem.

Pochłaniacz kurzu doskonale sprawdzi się również we wnętrzach, w których znajduje się dużo zakamarków trudnych do posprzątania. Urządzenie wyłapuje zanieczyszczenia ze szczelin, wnęk i innych miejsc tego typu. Produkt ten bardzo przydaje się w dużych miastach, gdzie panuje spory ruch samochodowy, a także na wsiach, gdy sąsiedzi palą w piecach wątpliwej jakości paliwem.

Pochłaniacz kurzu usuwa z powietrza roztocza, pyłki, spaliny, sierści zwierząt, zarodniki pleśni, resztki bawełny, piasek czy też martwe owady. Sprawdzi się w każdym domu, którego mieszkańcy chcą oddychać czystym, świeżym powietrzem.

Pochłaniacz kurzu domowego – jaki wybrać?

Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim sprawdź, w jakie filtry wyposażone jest dane urządzenie. Najlepsze są tzw. filtry HEPA, które eliminują z powietrza ponad 99% zanieczyszczeń, grzybów i bakterii.

Kolejną istotną kwestią jest to, do jak dużego pomieszczenia przeznaczony jest dany oczyszczacz. Małe urządzenie nie będzie w stanie obsłużyć połowy domu. Sprawdź również, jak często trzeba wymieniać filtry oraz w jakie dodatkowe funkcje wyposażony jest dany model. Mogą to być np. jonizacja powietrza, nawilżanie, tryb automatyczny czy też wskaźnik zanieczyszczenia powietrza.

Pochłaniacz kurzu do domu – ranking

Jaki pochłaniacz kurzu i roztoczy wybrać? Poniżej znajdziesz ranking produktów popularnych na Ceneo.pl!

Xiaomi Mi Air Purifier 3H – najlepszy pochłaniacz kurzu i roztoczy

Zwycięzcą naszego rankingu pochłaniaczy kurzu domowego zostaje Xiaomi Mi Air Purifier 3H. Produkt gwarantuje trzystopniową filtrację powietrza – usuwa nawet najdrobniejsze cząsteczki PM2.5. Jest wyposażony we wskaźnik jakości powietrza oraz wygodny wyświetlacz, można sterować nim poprzez aplikację. Dodatkowo jest cichy i energooszczędny. Jeśli natomiast potrzebujesz oczyszczacza do mniejszego pomieszczenia, możesz wypróbować Xiaomi Mi Air Purifier 3C!
  • Filtry: wstępny, węglowy, HEPA
  • Wydajność: 380 m3/
  • Wielkość pomieszczenia: do 45 m2

Xiaomi Air Purifier Pro – pochłaniacz kurzu do mieszkania do większych pomieszczeń

Drugie miejsce w naszym rankingu pochłaniaczy powietrza również należy do produktu marki Xiaomi. Air Purifier Pro to model przeznaczony do większych powierzchni, który jest w stanie oczyścić nawet 60 m2! Jest wyposażony w czujniki jakości powietrza, temperatury i wilgotności, usuwa nawet mikroskopijne cząsteczki PM2.5. Dodatkowo można sterować nim z poziomu aplikacji.
  • Filtry: wstępny, węglowy, HEPA
  • Wydajność: 500 m3/h
  • Wielkość pomieszczenia: do 60 m2

Klarta Forste 3 Silver – pochłaniacz kurzu do mniejszych pomieszczeń z funkcją jonizacji

Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje pochłaniacz kurzu Klarta Forste 3 Silver. Urządzenie skutecznie usuwa z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, również pyły PM2.5. Wyposażone jest również w jonizator powietrza, który jeszcze bardziej poprawia jego jakość. Dodatkowo oczyszczacz jest cichy, a wygodny pilot umożliwia sterowanie nim na odległość.
  • Filtry: wstępny, węglowy, HEPA, jonizator
  • Wydajność: do 300 m3/h
  • Wielkość pomieszczenia: do 40 m2

Philips Dual Scan AC3858/50 – pochłaniacz kurzu i roztoczy do większych pomieszczeń

Philips Dual Scan AC3858/50 to kolejny świetny pochłaniacz kurzu w naszym zestawieniu, który usuwa nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia z powietrza. Urządzenie skanuje powietrze 1000 razy na sekundę. Jest wyposażone w intuicyjny wyświetlacz ze wskaźnikiem jakości powietrza oraz trzy tryby pracy – nocny, turbo i automatyczny.
  • Filtry: wstępny, węglowy, NanoProtect HEPA
  • Wydajność: 500 m3/h
  • Wielkość pomieszczenia: do 60 m2

Samsung AX60R5080WD – pochłaniacz kurzu domowego do większych pomieszczeń

Kolejnym produktem w naszym zestawieniu jest pochłaniacz kurzu i roztoczy Samsung AX60R5080WD. Urządzenie doskonale radzi sobie z oczyszczaniem większych powierzchni do 60 m2 nawet z najmniejszych zanieczyszczeń. Pochłaniacz jest wyposażony w ładny wyświetlacz, pracuje cicho i można nim sterować z poziomu aplikacji.
  • Filtry: wstępny, węglowy, HEPA
  • Wydajność: 467 m3/h
  • Wielkość pomieszczenia: do 60 m2

Sharp KC-D50EUW – pochłaniacz kurzu do mniejszych pomieszczeń z funkcją nawilżania

Ostatnim pochłaniaczem kurzu w naszym zestawieniu jest Sharp KC-D50EUW. To skuteczne urządzenie przeznaczone do oczyszczania mniejszych pomieszczeń. Jest wyposażone w cztery czujniki – kurzu, zapachów, wilgotności i temperatury. Ma aż 7 różnych trybów pracy, a także funkcję nawilżania powietrza i jonizacji. Usuwa z powietrza nawet najmniejsze zanieczyszczenia.
  • Filtry: wstępny, węglowy, HEPA, jonizator, nawilżanie
  • Wydajność: 308 m3/h
  • Wielkość pomieszczenia: do 38 m2
Autor: Olga Wacholc