Data modyfikacji:

Pielęgnacja trawnika na wiosnę: najważniejsze zasady

Piękny, intensywnie zielony trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Wraz z końcem zimy właściciele własnego, zielonego zakątka zastanawiają się, co zrobić, aby prezentował się estetycznie. Po kilku miesiącach mrozów trawa wymaga odpowiedniego wsparcia i przygotowania na nowy sezon. Dowiedz się, jak przeprowadzić pielęgnację trawnika na wiosnę, aby swoim wyglądem zachęcał do spędzania czasu w ogrodzie!
pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika po zimie

Gęsty i zielony trawnik to podstawa zadbanego ogródka – zarówno działkowego, jak i przydomowego. Nawet najpiękniejsze kwiaty i krzewy nie stworzą spektakularnego efektu, jeśli po zimie stan twojego trawnika pozostawia wiele do życzenia.
Panuje przekonanie, że trawa nie jest rośliną wymagającą sporej uwagi. Choć wiele w tym prawdy warto pamiętać, że żaden trawnik nie jest stuprocentowo „bezobsługowy”. Jeśli zależy ci na jego nienagannej prezencji, rokrocznie należy przeprowadzić wiosenną pielęgnację trawnika, polegającą na likwidacji suchych, pożółkłych źdźbeł, a także wypełnieniu ubytków w murawie.

Pielęgnacja trawnika krok po kroku

Pielęgnacja trawnika na wiosnę nie należy do skomplikowanych prac ogrodowych, jednak trzeba poświęcić na nią kilka godzin. Z pomocą odpowiednich preparatów i przyrządów skutecznie odświeżysz i odżywisz swój ogródek, zmieniając go w miejsce idealne do wiosennego odpoczynku.

Jak zadbać o trawnik po zimie? Po pierwsze: usuń filc

Filc to warstwa, która pokrywa trawnik po okresie jesienno-zimowym. Składa się z obumarłych liści, igieł i innych resztek roślinnych, które nagromadziły się na glebie w ciągu zimy. Filc utrudnia glebie dostęp do wody i tlenu, dlatego trzeba go starannie usunąć, najlepiej za pomocą szerokich grabi.

Pielęgnacja trawnika wiosną: wertykulacja

Wertykulacja to proces, który ma na celu spulchnienie i dotlenienie gleby wówczas, gdy warstwa filcu jest bardzo gruba, a trawa ma utrudniony dostęp do wody i substancji odżywczych. Gdy już pozbędziesz się wierzchniej warstwy filcu, dokładnie skoś pozostałości trawy, a następnie wykonaj na trawniku nacięcia w formie szachownicy – wzdłuż i wszerz. Czynność ta wykonywana prostymi narzędziami będzie dość męcząca; najlepiej zainwestować w wertykulator, który nacięcia w ziemi wykona w zaledwie kilka minut.

Aeracja, czyli dotlenianie trawnika

Kolejnym krokiem na drodze do pięknego i zdrowego trawnika jest jego właściwe dotlenienie. Sygnałem, że twój trawnik wymaga aeracji może być m.in. to, że zalegają na nim kałuże, które nie wsiąkają w ziemię. Oznacza to, że gleba jest zbyt zbita, a do warstwy korzeniowej dociera za mało tlenu.
Rozluźnienie gleby możesz wykonać za pomocą narzędzi, takich jak np. widły lub stosując specjalne nakładki na buty, rozluźniające glebę za pomocą kolców. Na rynku dostępne są również specjalne urządzenia dotleniające glebę – aeratory.
Praktycznym rozwiązaniem jest kupno wielofunkcyjnego urządzenia ogrodowego, takiego jak mała glebogryzarka. Jej część roboczą można wymienić na wałek aeracyjny. Co ciekawe, podobną funkcję oferują niektóre kosiarki spalinowe.
Dla poprawy struktury gleby, aerację możesz połączyć z tzw. piaskowaniem. Piasek należy rozprowadzić we wcześniej wykonanych nacięciach.

 Jak dbać o trawnik? Sztuka nawożenia trawy

Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o trawnik na wiosnę, musisz wiedzieć, jakiego nawozu wymaga twoja trawa. Próbkę gleby możesz oddać do analizy laboratoryjnej, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju substancji brakuje w niej do prawidłowego rozwoju roślin i jak dobrać dawkę substancji nawożącej. W przypadku większości trawników doskonale sprawdzają się nawozy bogate w azot, fosfor oraz potas: to właśnie te mikroskładniki najintensywniej pobudzają trawę do wzrostu.
Jak dbać o trawnik po zimie za pomocą nawozów? W okresie od wiosny do jesieni najlepiej nawozić trawę raz w miesiącu. Jeśli szukasz sposobu na to, jak dbać o młody trawnik, z nawożenia zrezygnuj przez pierwsze 3-4 miesiące od jego zasiania. W tym okresie trawa czerpie niezbędne składniki odżywcze z nasion.
Sprawdź więcej jak wykonywać prawidłowe nawożenie trawnika.

Podlewanie trawnika. Jak często?

Dobowe zapotrzebowanie trawy na wodę to 4-5 litrów na 1 metr kwadratowy powierzchni. Odpowiednie nawodnienie to jeden z istotniejszych aspektów tego, jak dbać o trawnik na wiosnę – należy dostosowywać je do warunków atmosferycznych. W okresach ciepłych i suchych podlewaj trawnik raz dziennie, najlepiej z samego rana.

Regularne koszenie – sposób na piękny trawnik

Koszenie trawy ma na celu nie tylko zachowanie trawnika w dobrym wyglądzie. Zapobiega to również zakwitaniu źdźbeł, które wkrótce potem zamierają, czego efektem są prześwity na trawniku. Kosiarkę należy uruchamiać przynajmniej raz w tygodniu. Trawę koś maksymalnie do jej 1/3 wysokości – nie należy ścinać jej zbyt krótko, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób.
Jeśli chcesz, by twój trawnik wyglądał jak piękny, gęsty dywan, konieczna okaże się dobra kosiarka spalinowa lub elektryczna, w której można wygodnie regulować wysokość ostrzy.

Jak dbać o trawnik latem?

Częstym problemem niedoświadczonych ogrodników jest także to, jak dbać o trawnik w upały. Latem należy pamiętać przede wszystkim o obfitym i częstym podlewaniu trawy. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, stosując wodę o temperaturze zbliżonej do ciepłoty gleby (ograniczy to parowanie wody).
Jeśli szukasz sposobu na to, jak dbać o trawnik w czasie suszy, musisz pamiętać, że nie wolno robić tego w okresie największego nasłonecznienia. Upał sprawi, że woda wyparuje błyskawiczne, a kropelki wody skupią ostre promienie słoneczne jak soczewki, doprowadzając do przypalenia źdźbeł.
Pozostałe etapy pielęgnacji trawnika – a więc nawożenie i koszenie – latem należy przeprowadzać z taką częstotliwością, jak w okresie wiosennym.

Pielęgnacja trawnika jesienią. Jak dbać o trawnik po lecie?

Wiele osób, wraz z nadejściem jesieni i rzadszym przebywaniem w ogródku, zaniedbuje swój trawnik. To błąd! Warto pamiętać, że trawa wymaga twojej uwagi aż do pierwszych przymrozków. Aby przeprowadzić dobrą pielęgnacja trawnika przed zimą, pamiętaj o poniższych zasadach.
  • Jak dbać o trawnik jesienią? Koś go aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. W okresie jesienno-zimowym trawa rośnie wolniej, dlatego wystarczy, że będziesz ścinać ją raz na dwa tygodnie. To bardzo ważne, ponieważ w zbyt długich źdźbłach zimą może rozwinąć się tzw. pleśń śniegowa, która wywoła spustoszenie w twoim trawniku.
  • Na dwa tygodnie przed zapowiadanymi przymrozkami wykonaj wertykulację. Nie musi być ona tak dokładna, jak ta przeprowadzana wiosną – wystarczy, że spulchnisz glebę za pomocą grabi.
  • Dokładnie wyczesz darń, usuwając nadmiar filcu. Pozbądź się martwych roślin, gałęzi, liści – pozostawiając je na trawniku na zimę ryzykujesz, że rozwiną się w nim groźne dla roślin bakterie beztlenowe.
  • Jesienna pielęgnacja trawnika polega również na nawożeniu go aż do nadejścia chłodnego okresu. Jesienią stosuj nawozy z obniżoną zawartością azotu, bogate z kolei w potas i fosfor, które stymulują korzenie do lepszego rozwoju.
  • Pielęgnacja trawnika na wiosnę to sposób na imponujący ogródek, który samym swoim wyglądem będzie zachęcał do plenerowych imprez i relaksu na świeżym powietrzu. Jeśli jednak chcesz cieszyć się pięknym trawnikiem bez względu na porę roku, pamiętaj, że wymaga on twojej uwagi aż do późnej jesieni.
    Zdjęcie: Envato Elements