Data publikacji:

6 dekoracyjnych błędów, które sprawiają, że twoje mieszkanie wydaje się mniejsze

Aranżacja wnętrz to dość skomplikowana gra. Planszą jest twoje mieszkanie, pionki to meble i dekoracje, a graczem jesteś ty. Cała ta batalia toczy się o dobry wygląd i funkcjonalny wystrój wnętrz. Z jednego błędu jeszcze się jakoś wykaraskasz, ale kilka kolejnych może doprowadzić do przegranej. Co wtedy? Twoje mieszkanie wygląda źle i wydaje się mniejsze.

Podobno nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Nikt nie jest doskonały i oczywiście każdemu może zdarzyć się aranżacyjna wpadka. Gorzej, gdy te następują po sobie lawinowo i na naszych dekoracyjnych poczynaniach cierpi nie tylko wystrój wnętrza, ale też my sami. Bo w źle urządzonym i przytłaczającym wnętrzu trudno o dobry nastrój. Przekonaj się więc jakie dekoracyjne błędy sprawiają, że twoje mieszkanie wydaje się mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Za dużo

To uniwersalna zasada, która sprawdza się niezależnie od tego, czy urządzasz małe mieszkanie czy przestronny dom. Otóż jeśli zgromadzisz zbyt wiele mebli, dekoracji i różnych przedmiotów, wnętrze nie dość, że będzie wydawać się mniejsze, to jeszcze będzie się po prostu źle prezentować. Nie musisz od razu silić się na wnętrzarski minimalizm, ale umiar w stosowaniu dodatków i elementów wystroju na pewno będzie twoim sprzymierzeńcem.

Źle dobrane zasłony lub firany

Firany i zasłony to elementy wystroju, z którymi często bywa pod górkę. Bo nie dość, że karnisz musi być zawieszony odpowiednio wysoko, to jeszcze trzeba dobrać wystarczająca długość materiału. Musisz wiedzieć, że zbyt krótkie lub za nisko osadzone zasłony i firany przytłaczają wnętrze i sprawiają, że wydaje się niższe. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie, aby wydawało się przestronniejsze, postaw na zasłony lub firany sięgające od sufitu aż do podłogi. Taki zabieg dekoracyjny stworzy złudzenie optyczne, a mieszkanie „nabierze” dodatkowej przestrzeni.

Za mało światła

Światło jest twoim wielkim sprzymierzeńcem w wystroju wnętrz. Niedoświetlone pomieszczenie będzie wydawało się małe i ponure. Główny punkt oświetleniowy w pokoju to zdecydowanie za mało. Światło padające z lampy sufitowej zapewni ci co prawda oświetlenie większości pomieszczenia, jednak jednocześnie sprawi, że w niektórych jego częściach powstaną cienie. I to właśnie one sprawiają, że mieszkanie wydaje się mniejsze.

Postaraj się zatem uzupełnić oświetlenie swojego mieszkania o dodatkowe punkty. Dodaj do wystroju wnętrz lampki stojące, kinkiety czy girlandy świateł. W efekcie nie dość, że wnętrze będzie wydawać się jaśniejsze a przez to większe, to jeszcze dodatkowo będziesz mógł łatwiej dostosować światło sztuczne do swoich potrzeb.

Nie lekceważ też światła dziennego. Zbyt grube zasłony czy niewłaściwie ustawione meble mogą blokować jego dopływ do mieszkania, a stąd już prosta droga do ponurej aranżacji, której optycznie ubywa kilku metrów.

Przeczytaj też: Jak sprawić, aby w domu było więcej naturalnego światła?

Ciemne kolory na cenzurowanym

Co prawda skandynawskiej bieli i szarości ostatnio mocno się obrywa, bo można je spotkać w większości aranżacji wnętrz, ale zanim skreślisz jasne odcienie, daj im jeszcze szansę. Bo nieumiejętnie stosowane ciemne barwy, zamiast oczekiwanego nieco dramatycznego efektu, często przytłaczają wnętrze. W rezultacie wydaje się ono być mniejsze, niż jest w rzeczywistości, a do tego atmosfera w nim panująca raczej do optymistycznych nie należy. Wnętrzarska katastrofa gotowa.

Z ciemnymi kolorami w wystroju wnętrz trzeba się bowiem obchodzić w sprytny sposób. Jak urządzić małe mieszkanie z ciemnymi barwami w roli głównej? Z umiarem – ciemna ściana jest na tyle wyrazistym elementem wystroju, że wystarczy w zupełności, jeśli zarezerwujesz dla niej jedynie jedną płaszczyznę. Ciemne kolory zestawiaj z jasnymi, dzięki czemu nie tylko podkreślisz uzyskany efekt dekoracyjny, ale też dodatkowo unikniesz optycznego minimalizowania pomieszczeni.

Za duże meble          

W aranżacji wnętrz dążymy przede wszystkim do tego, aby mieszkanie prezentowało się dobrze i żeby było nam w nim wygodnie. W rezultacie wielu z nas często stawia na zbyt duże meble, które przytłaczają cały wystój i wnętrze wydaje się mniejsze. Ta zasada szczególnie często sprawdza się w wypadku łóżek i sof, bo to na nich lubimy się wylegiwać.

Staraj się zatem dokładnie dopasować rozmiar mebli do swojego mieszkania. Przed zakupem warto sprawdzić, czy gabaryty mebla będą pasować do wykańczanego wnętrza. Wystarczy, że z szarego papieru wytniesz arkusz odpowiadający wielkością i kształtem meblom, które chcesz kupić. Następnie połóż go na podłodze w docelowym miejscu – ten zabieg przynajmniej częściowo pozwoli ci się zorientować, jak dany mebel będzie wyglądał w twoim domu.  

Przeczytaj też: Kupujesz meble przez Internet? 6 porad, dzięki którym zakupy zakończysz sukcesem                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Brak luster

Wielu z nas traktuje lustra po macoszemu – umieszczamy je jedynie w toalecie, łazience i przedpokoju, ponieważ mają funkcję praktyczną. A lustra są naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w aranżacji wnętrz. Nie dość, że to bardzo często pięknie wykonane przedmioty, które możesz wkomponować np. do stylizacji galerii ściennej, to jeszcze lustra odbijają światło. Sprawiają więc, że wnętrze jest jaśniejsze, a przez to wydaje się większe.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny