Data publikacji:

6 miejsc, o których zapominasz podczas sprzątania domu

Nasza pamięć bywa zwodnicza a zwłaszcza, jeśli chodzi o niektóre obowiązki. Efekt? Niby w domu jest czysto, aż tu nagle cały czar pryska – widzisz kłęby kurzu pod kanapą, brudną lampę czy inne miejsce, w którym bałagan zaczyna żyć swoim własnym życiem. Sprawdź więc, o których miejscach najczęściej zdarza się nam zapominać podczas sprzątania domu.

Walka z bałaganem to nierówna i niewdzięczna batalia. Nie dość, że same porządki nie są najprzyjemniejszą czynnością na świecie, to jeszcze w niektórych przypadkach ich efekt szybko przechodzi do historii. Tak czy inaczej, nie ma zmiłuj i w domu po prostu trzeba sprzątać. Ma to ogromny wpływ nie tylko na to, jak mieszkanie się prezentuje, ale co więcej, bałagan może również niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Kurz i gnieżdżące się w nim zarazki mogą powodować choroby dróg oddechowych, a jak czytamy na stronach Wyborcza.pl notoryczny bałagan w domu może prowadzić nawet do depresji. Jeśli więc chcesz czuć się w swoim domu dobrze, nie zapominaj o tych miejscach.

Przeczytaj też: 7 najczęstszych błędów, jakie popełniamy podczas sprzątania domu

Lampy i żyrandole

Pamiętasz kiedy ostatnio przecierałeś z kurzu klosze lamp sufitowych? Ja też nie! Niestety, elementy oświetlenia zwłaszcza te zlokalizowane na suficie, obrywają dużą dawką kurzu i zabrudzeń. Bo przecież gdy kłęby kurzu wzbijają się w powietrze przy najmniejszym ruchu w pomieszczeniu, zabrudzenia muszą gdzieś osiąść. Najgorzej sprawa się ma z lampami kuchennymi. Podczas gotowania w powietrzu unosi się para wodna z drobinkami tłuszczu. Ta mieszanina osiada na wszystkich kuchennych sprzętach, w tym na lampach. Jak dodasz do tego wspomniany już kurz, otrzymujesz lepki i trudny do usunięcia kożuch zabrudzeń.

Jaka jest na to rada? Do bólu prozaiczna – twoje cotygodniowe porządki w domu nie powinny omijać lamp.

Pralka

Czy wiesz, że pralka wymaga również regularnego czyszczenia? Wilgoć i resztki środków czyszczących oraz zabrudzeń to idealne środowisko do rozwoju grzybów oraz pleśni. W takich warunkach pranie ubrań i bielizny to chyba nienajlepszy pomysł, prawda? Dlatego do listy porządków w domu dodaj też pralkę. Zacznij od wyczyszczenia powierzchni pod uszczelkami bębna, bo tam najczęściej zbierają się zabrudzenia. Z samym bębnem sprawa jest łatwa – nastaw program czyszczący i gotowe. Następnie sprawdź stan szuflady, do której wlewa się środki czyszczące – najlepiej jest ją wyjąć i wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów pod strumieniem ciepłej wody. Na koniec skontroluj stan filtra.

Kosze na śmieci

Niby w koszach zawsze są worki na śmieci, ale to nie załatwia sprawy – bo wystarczy, że worek się obsunie lub przedziurawi i mała katastrofa gotowa. Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio czyściłeś kosze na śmieci w swoim domu, czas to zmienić. Ta czynność powinna trafić na stałą listę porządków w domu. Bo jeśli zastanawiasz się, skąd unosi się nieprzyjemny zapach nawet po wyniesieniu śmieci, masz już głównego podejrzanego – to może być właśnie brudny kosz.

Jak skutecznie myć kosz? Najlepiej, jeśli umyjesz go w wannie lub pod prysznicem. Duża ilość wody, płyn do mycia naczyń i środek odkażający to wystarczające działa, jakie należy wytoczyć w walce z brudnym koszem na śmieci.

Poduszki dekoracyjne

Pościel w której śpisz należy zmieniać przynajmniej raz w tygodniu, a co z poduszkami dekoracyjnymi? Pewnie powiesz zaraz, że na nich się nie śpi i że służą głównie ozdobie. Ale co podkładasz pod głowę, gdy wieczorem wylegujesz się na kanapie? Wiadomo. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że domowe tekstylia, czyli poduszki dekoracyjne również, są świetnymi zbieraczami kurzu. Mikroskopijne drobinki kurzu wnikają bowiem w strukturę tkaniny. Sprzątanie domu powinno zatem obejmować regularne pranie i wietrzenie poduszek dekoracyjnych to kolejna rzecz, jaką powinieneś dopisać do listy.

Przeczytaj też: Jak dobierać poduszki dekoracyjne?

Klawiatura

Nawet, jeśli pozornie wydaje się być czysta, to to co jest najgroźniejsze, jest niewidoczne gołym okiem. Jak czytamy na stronie internetowej tygodnika Polityka, na klawiaturze komputerowej może znajdować się aż 10 milionów bakterii, wirusów czy grzybów. Ta liczba poraża, ale jeśli się nad tym zastanowić, to w gruncie rzeczy nie jest to aż takie dziwne. Bo jeśli do wszędobylskiego kurzu dodamy jeszcze okruszki jedzenia (niech ten, co nigdy nie zajadał posiłku nad klawiaturą pierwszy rzuci kamień), i kontakt z brudnymi rękami, mieszanka wybuchowa gotowa.

Więc jeśli podczas ostatniego sprzątania domu ominąłeś klawiaturę, czas najwyższy to zmienić. Do jej czyszczenia warto użyć sprężonego powietrza lub miniaturowych odkurzaczy USB oraz chusteczek antybakteryjnych.

Przeczytaj też: 5 miejsc w twoim domu, gdzie jest najwięcej bakterii

Rośliny domowe

Większość miłośników zieleni w domu wie doskonale, że roślinom należy się przynajmniej cotygodniowy prysznic, ale niektórym z nas na pewno zdarza się o tym zapominać. I nie chodzi tu jedynie o względy estetyczne czy fakt, że kurz, który chwilowo zrobił sobie przystanek na kwiatach, z czasem rozprzestrzeni się w inne części mieszkania. Warstwa zabrudzeń pokrywająca liście hamuje proces fotosyntezy, a co za tym idzie, zaburza wzrost roślin. Jeśli więc twoja dżungla nie jest tak bujna, jak byś sobie tego życzył, problemem mogą być niedokładne porządki w domu.

Najłatwiejszym sposobem na rozprawienie się z kurzem na liściach jest urządzenie roślinom prysznica.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny