Data publikacji:

Agrowłóknina. Zastosowanie i układanie włókniny w ogrodzie

Włóknina ogrodnicza to nieodłączny atrybut każdego ogrodnika. Materiał ułatwia pielęgnację roślin i utrzymanie porządku na rabatach, ale też bezpośrednio wpływa na kondycję roślin. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i zastanawiasz się, do czego służy włóknina biała, a do czego czarna i jak wygląda proces układania włókniny ogrodowej, poniżej znajdziesz garść wskazówek na temat jej zastosowania.

agrowłóknina

Rodzaje agrowłókniny

W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje agrowłókniny, ale zasadniczego podziału można dokonać przez wzgląd na jej kolor.
  • Agrowłóknina czarna – materiał tego typu jest paroprzepuszczalny i nie stanowi bariery dla przesiąkania wody, dzięki czemu woda opadowa czy podczas podlewania dociera do gleby i zasila korzenie roślin. Włóknina ogrodnicza tego typu bywa również nazywana agrowłókniną ściółkującą.
  • Agrowłóknina biała – to materiał, który stosuje się jako środek zabezpieczający rośliny przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, czyli mrozu, silnego wiatru oraz śniegu. Wyróżnia sięagrowłókninę białą zimową oraz wiosenną. Ta pierwsza jest grubsza i stosuje się ją w okresie największych przymrozków, nie tylko przez wzgląd na ochronę przed niskimi temperaturami. Grubszy materiał jest też zabezpieczeniem dla delikatnych pędów w razie intensywnych opadów śniegu – dzięki osłonom z agrowłókniny róże czy rododendrony nie połamią się pod naporem białego puchu. Z kolei agrowłóknina wiosenna to znacznie cieńszy materiał, który stosuje się na początku sezonu w celu zabezpieczenia pierwszych sadzonek i młodych roślin przed szkodnikami czy niespodziewanymi spadkami temperatury, jakie zdarzają się wiosną.

Agrowłóknina do ściółkowania

Jednym z podstawowych zastosowań agrowłókniny jest ściółkowanie. Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie gleby na rabatach kwiatowych czy grządkach warzywnych przed nadmierną utratą wilgoci na skutek działania promieni słonecznych i wysokiej temperatury, a dodatkowo jej zastosowanie sprzyja poprawnemu rozwojowi systemu korzeniowego roślin. Co więcej, włóknina ogrodnicza tego typu chroni przed przerastaniem chwastów.

Układanie agrowłókniny w ogrodzie w celu wykończenia rabat trzeba zacząć od przygotowania gleby. Na początek pozbądź się wszystkich chwastów, najlepiej usuwając je wraz z korzeniami. Na tym etapie warto zasilić ziemię za pomocą naturalnego kompostu lub obornika. Po przemieszaniu gleby należy posadzić rośliny, a następnie ułożyć na całości odpowiednio przyciętą agrowłókninę, uwzględniając kształt rabaty i otwory na nasadzenia. Materiał należy przytwierdzić do gleby za pomocą szpilek mocujących.
Na warstwę agrowłókniny następnie wysypuje się ściółkę, czyli korę czy ozdobne kamienie. W rezultacie rośliny zyskują znacznie lepsze warunki do wzrostu, a całość uprawy prezentuje się znacznie lepiej.

Agrowłóknina do okrywania roślin

Układanie agrowłókniny ogrodowej w celu zabezpieczenia roślin na zimę stosuje się przede wszystkim w przypadku iglaków, róż czy rododendronów. Osłony z włókniny ogrodniczej należy przygotować po wystąpieniu pierwszych przymrozków. Do wykonania tego zadania potrzebna jest rolka białej agrowłókniny oraz sznurek wiązałkowy lub jutowy.

Roślinę należy okryć na całej wysokości, a następnie obwiązać delikatnie sznurkiem w taki sposób, aby osłona nie opadała. W przypadku mocno rozgałęzionych roślin można dodatkowo spiąć ze sobą kolejne warstwy włókniny dla wzmocnienia całości. Osłonę tego typu zdejmujemy dopiero wiosną, gdy pogoda się ustabilizuje.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny