Data modyfikacji:

Anturium - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Nazwa anturium pochodzi od greckich słów anthos i oura, oznaczających kwiat i ogon. Oczywiście nazwa jak w przypadku wielu roślin nawiązuje do wyglądu rośliny. Anturium jest chętnie uprawiane w doniczce. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak uprawiać anturium, jakiej wymaga ziemi, a także jak kwitnie. Kompendium pomoże założyć domową uprawę anturium. 
anturium

Anturium - uprawa od A do Z 

Anturium dobrze rośnie na stanowiskach zacienionych, nie potrzebuje pełnego nasłonecznienia, by rosnąć i rozwijać kwiaty. W mieszkaniu doniczkę można postawić przy oknie, ale nie w pełnym słońcu. Stanowisko nie może być jednak zbyt ciemne, bo wtedy liście nie będą rosły, a kwiaty się nie rozwiną. Temperatura w okresie wzrostu anturium powinna wynosić od 19 do 23 stopni. Ważna jest też możliwie najwyższa wilgotność powietrza, w końcu jest to roślina tropikalna. Najlepiej doniczkę z anturium postawić przy oknie wschodnim lub zachodnim. Można również umieścić roślinę od strony południowej jeśli okno przesłonięte jest zasłoną.       

Jaka ziemia do anturium będzie odpowiednia?  

Anturium to roślina, która posiada ściśle określone wymagania dotyczące podłoża. Jaka ziemia do uprawy anturium będzie najlepsza? Otóż anturium nie wytwarza silnego systemu korzeniowego. W związku z tym podłoże dla anturium powinno zawierać dużą zawartość kwaśnej ziemi torfowej. Ponadto potrzebna jest ziemia liściasta, kompost albo ziemia kwiatowa oraz piasek. Podłoże dla anturium powinno mieć odczyn pH od 4,5 do 5,5.     

Anturium - pielęgnacja  

W okresie wegetacji anturium należy obficie podlewać. Bryła korzeniowa powinna być stale, równomiernie wilgotna. Trzeba unikać mocnego przesuszenia, ale nie można również doprowadzać do zastojów wody. Anturium można podlewać miękką wodą deszczową. Innym sposobem jest zanurzenie bryły korzeniowej na kilka minut w wodzie, podobnie jak czyni się to przy pielęgnacji skrzydłokwiatu. Nasilony wzrost anturium przypada od kwietnia do września i w tym okresie należy stosować płynny nawóz, co 2 tygodnie. Warto również opryskiwać roślinę co kilka dni miękką wodą.  
Anturium, gdy się rozrośnie należy przesadzać wczesną wiosną. Trzeba to zrobić koniecznie, gdy korzenie przerastają już otwór w dnie doniczki. Sama doniczka dla anturium nie musi być obszerna. Anturium lepiej rośnie, gdy system korzeniowy ma ograniczoną przestrzeń. Przy przesadzaniu należy odpowiednio przygotować nową doniczkę. Na dno powinien trafić żwir, drobny tłuczeń jako warstwa drenażowa. Należy otrząsnąć stary substrat z korzeni, a nowa doniczka nie powinna być dużo większa od starej. Po przesadzeniu należy ucisnąć podłoże, aby nie było pustych przestrzeni. Oczywiście konieczne jest podlanie anturium. Anturium należy przesadzać co dwa lata. Jest to związane z obecnym w wodzie wapniem. Istotne znaczenie ma by zachować stosunkowo niskie pH anturium, stąd przy przesadzaniu trzeba pozbyć się sporej ilości ziemi i zastąpić ją nową.  
Anturium można z powodzeniem rozmnażać przez podział. W jaki sposób można to zrobić? Najlepiej jest rozmnażać anturium przy przesadzaniu i wtedy podzielić bryłę korzeniową. Do podziału należy użyć ostrego, zdezynfekowanego noża. Anturium wymaga okresowego odmłodzenia. Trzeba przycinać wierzchołek rośliny, pozostawić pewną liczbę międzywięźli, a także ukorzenić w wodzie albo wilgotnym podłożu. Przycina się uschnięte liście lub pędy kwiatowe. Należy pamiętać, że anturium nie toleruje ostrego cięcia. Anturium jest rośliną, która zachowuje swoje zielone liście przez cały rok.  
Warto jednak wiedzieć, jak pielęgnować anturium zimą. Po fazie kwitnienia anturium potrzebna jest faza spoczynku, by wytworzyło kwiaty w kolejnym roku. Dlatego w zimie anturium powinno stać 6-8 tygodni w temperaturze ok. 15 stopni. Trzeba pamiętać, że w tym okresie nadal wymaga jasnego stanowiska i w pomieszczeniu nie może przemarzać. Należy rzadziej podlewać anturium, kiedy ziemia będzie lekko przesuszona. Ponadto zimą nie nawozimy anturium.  
Trzeba też pamiętać o oczyszczaniu liści anturium z kurzu. Można tu używać wilgotnej gąbki czy też szmatki. Anturium zawiera szczawiany wapnia, przez co mogą wystąpić reakcje skórne, a spożycie może prowadzić do dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Roślinę trzeba zatem trzymać z dala od dzieci i zwierząt. Warto czynności pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach.     

Anturium - kwitnienie  

Czy anturium to roślina, której kwitnienie jest obfite? Trzeba pamiętać, że anturium nie wywarza typowych kwiatostanów. Kwiatostan składa się z niepozornych jasnych kwiatków, które tworzą kolbę. Najbardziej dekoracyjne są pochwiaste liście przykwiatkowe, które przybierają różne barwy. Mają połyskującą woskową powłokę i mogą  być kremowe, czerwone, pomarańczowe, różowe, białe, a nawet zielone. 

Rodzaje anturium

Anturium należy do rodziny obrazkowatych. Z tej samej wywodzi się równie popularny skrzydłokwiat. Pośród ponad 900 gatunków większość jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o stanowisko. Pochodzą one z Ameryki Południowej i Centralnej oraz Karaibów. Wymagają odpowiedniej temperatury uprawy, a także wysokiej wilgotności. Istnieją jednak gatunki, które są mniej wymagające i świetnie sprawdzają się w uprawie doniczkowej.  
Można wśród nich wymienić Anturium Andrego, Anturium Scherzera, a także Anturium powabne. Anturium Andego ma zielone, skórzaste liście, sercowe i strzałkowe, do 40 cm długości. Ponadto posiada jasnoczerwoną pochwę kwiatostanową oraz żółtą kolbę o długości 6-8 cm.  
Z kolei Anturium Schrzera ma ciemnozielone strzałkowe, skórzaste liście o długości do 30 cm. Ponadto charakteryzuje je czerwona pochwa kwiatostanowa oraz czerwona lub pomarańczowoczerwona kolba, która jest wygięta lub spiralnie skręcona. Anturium powabne nosi swoją nazwę nie bez przyczyny.  
Ma bowiem dekoracyjne sercowate liście ze srebrzysto-białym żyłkowaniem. Kwiatostan jest niepozorny, a kolba zielonożółta o długości do 12 cm. Wśród popularnych odmian anturium należy wymienić: Acropolis w kremowobiałym kolorze, Princess Alexia Jade, która posiada biały przykwiatek z różową kolbą, a także Prince of Orange, który charakteryzuje pomarańczowy przykwiatek i jaskrawożółta kolba.     
Autor: Justyna Kol