Data publikacji:

Łóżko składane na ścianę, czyli jak ustawić łóżko w małej sypialni

W małej sypialni aranżacyjnych wyzwań nie brakuje. Problemy zaczynają się już na wstępie, gdy trzeba wybrać łóżko do małej sypialni. Odpowiedzią na tę stylizacyjną zagwozdkę może być łóżko składane na ścianę lub inne sprytne pomysły. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać łóżko do małego pokoju i jak urządzić niewielką sypialnię, poniżej znajdziesz garść inspiracji. 

łóżko składane na ścianę

W aranżacji sypialni wszystko kręci się wokół łóżka i to właśnie dobór tego mebla powinien być pierwszą kwestią, jaką przyjdzie ci rozstrzygnąć podczas urządzania wnętrza. Na małym metrażu mogą sprawdzić się poniższe rozwiązania.

Sprawdź również, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim.

Łóżko do małej sypialni – pomysły

Łóżko składane na ścianę

To może być świetny pomysł, jeśli urządzasz małą sypialnię, która dodatkowo w ciągu dnia pełni funkcję domowego biura. Składane łóżko na ścianę to dobry sposób, aby efektywnie wykorzystać przestrzeń.

Jest to rodzaj półkotapczanu, który składa się ze stojącej zabudowy wyposażonej np. w różne półki i schowki oraz ze składanego łóżka. Całość jest wygodna w użytkowaniu i materac można szybko schować w ciągu dnia, a wieczorem rozłożyć. W rezultacie mebel tego typu umożliwi ci lepsze wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu.

Nie myl półkotapczanów i składanych łóżek na ścianę tego typu z nieestetycznymi meblościankami rodem z PRL-u. Nowoczesne meble w takim wydaniu wyróżniają się nie tylko funkcjonalnością, ale też ciekawym designem. W sprzedaży znajdziesz modele wyposażone w półki, na których można wyeksponować dekoracje lub kolekcję książek.

Łóżko piętrowe

Przyjęło się, że łóżka piętrowe to meble zarezerwowane do pokojów młodzieżowych, jednak musisz wiedzieć, że to także może być dobry sposób na aranżację małej sypialni. Poniżej łóżka na podwyższeniu można zaplanować szafki i miejsce do przechowywania ubrań. Warto postawić na łóżko tego typu przygotowane na wymiar, pod którym znajdzie się np. zabudowany rząd szafek.

Jakiej szerokości łóżko do małej sypialni?

Szacuje się, że szerokość dwuosobowego łóżka powinna wynosić co najmniej 140 cm. W przypadku sypialni dla jednej osoby minimum to 90 cm. Takie wymiary zapewniają wygodę i komfort podczas spania. Na rynku dostępne są także węższe łóżka, jednak nie zawsze okazują się dobrym rozwiązaniem. 

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Optymalnym ustawieniem łóżka w sypialni jest dosunięcie go do ściany w takim położeniu, aby możliwy był dostęp do mebla z dwóch stron. To wygodne, ale nie zawsze możliwe. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą sypialnię, gdzie brakuje miejsca na tradycyjne wnętrzarskie rozwiązania, poznaj kilka wskazówek, które pomogą ci znaleźć optymalne ustawienie dla łóżka.

Uwaga na okno i kaloryfer

To rozwiązanie często stosowane w małych sypialniach. Niestety, nie jest idealne. Łóżko dosunięte do wnęki okiennej utrudnia dostęp do okna, co jest szczególnie kłopotliwe, gdy nadejdzie pora mycia szyb. Co więcej, w sezonie grzewczym łóżko może utrudniać cyrkulację nagrzanego powierza, przez co grzejnik nie będzie pracował efektywnie. 

Jeśli chcesz ustawić łóżko pod oknem, zadbaj o to, aby znalazło się w pewnej odległości od grzejnika. 

Łóżko dosunięte do narożnika pomieszczenia 

To może być optymalne rozwiązanie, jeśli urządzasz niewielką sypialnię. Co prawda, dostęp do mebla będzie możliwy tylko z jednej strony, ale zachowasz dużą swobodę w zaaranżowaniu pozostałej przestrzeni. To może sprawić, że np. znajdziesz miejsce na szafkę nocną.

Jak urządzić małą sypialnię: sprytne triki

Jasne kolory

Jeśli szukasz sposobu, jak urządzić małą sypialnię, aby wydawała się większa, warto postawić na jasne kolory. Biel, beż czy szarość dadzą korzystne złudzenie optyczne, ponieważ barwy te odbijają światło.

W efekcie mała sypialnia będzie prezentować się jak nieco większe pomieszczenie. Ponadto jasne kolory są dobrym tłem dla całej aranżacji i bez trudu dobierzesz do nich odcienie uzupełniające.

Minimalizm

Umiar w doborze dodatków i elementów wystroju jest szczególnie ważny w małym pomieszczeniu. Na niewielkim metrażu nadmiar przedmiotów może powodować wrażenie chaosu i przytłaczać wnętrze.

Co więcej, gdy w pomieszczeniu znajduje się wiele szpargałów, trudniej utrzymać porządek, a bałagan może niekorzystnie wpływać na jakość snu. Dlatego warto postawić właśnie na minimalistyczne podejście do wystroju małej sypialni. Oszczędność formy i doboru dodatków sprawi, że cała aranżacja będzie prezentowała się lekko i efektownie.

Wiszące szafki i półki

Jak urządzić małą sypialnię i na niewielkim metrażu zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty? To spore wyzwanie, ale masz do dyspozycji takie triki, jak właśnie wiszące meble.

W sprzedaży znajdziesz szafki wiszące lub w miejsce tradycyjnych stolików postaw na półki ścienne. To ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu wygospodarujesz miejsce na stoliki nocne nawet na bardzo małej przestrzeni. 

Dobre oświetlenie

Światło w aranżacji wnętrz odgrywa szalenie ważną rolę. Pełni nie tylko funkcję użytkową, ale też dekoracyjną – dobrze oświetlone wnętrze jest przytulniejsze i lepiej się prezentuje. Jeśli szukasz sposobu, jak urządzić małą sypialnię, aby wyglądała świetnie i panowała w niej przyjazna atmosfera, zadbaj o dobór światła.

W każdym pomieszczeniu powinniśmy zapewnić główne źródło światła, światło boczne oraz dekoracyjne. Punkt świetlny zlokalizowany na suficie służy ogólnemu oświetleniu pomieszczenia. Znacznie przyjemniejsze w odbiorze jest światło boczne, padające z lampek nocnych czy kinkietów – nie dochodzi ono z góry, przez co nie razi w oczy.

Na koniec zostaje jeszcze oświetlenie dekoracyjne, które pomaga rozświetlić ciemne kąty, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się nieco większe i bardziej klimatyczne.