Data publikacji:

Jaki materac wybrać? Na co zwracać uwagę?

Urządzanie sypialni może być sporym wyzwaniem. Podstawowym wyposażeniem pomieszczenia przeznaczonego na sen jest łóżko z wygodnym materacem. To w nim oddajemy się w objęcia Morfeusza. Kolor ścian, możliwość ograniczenia dostępu promieni słonecznych, dobra wentylacja, właściwa temperatura oraz piękne ozdoby z pewnością wpłyną na nasze samopoczucie oraz jakość snu. Ostatecznie to od wyboru materaca zależy, czy obudzimy się wypoczęci. Jaki materac wybrać do sypialni, aby przespać spokojnie noc?

materac

Materac pojedynczy

Jaki materac do łóżka wybrać? Materac pojedynczy to częsty wybór nastolatków, osób starszych żyjących samotnie, a także partnerów, którzy mają zupełnie odmienne preferencje względem materaca.

Materac dla nastolatka

Młodzi ludzie stale rosną. Zmienia się ich wzrost oraz waga. Z wiekiem potrzebują oni twardszego materaca. Jaki wybrać materac dla nastolatka? Bardzo ekonomicznym rozwiązaniem jest dwustronny materac o różnym stopniu twardości. Im większa jest nasza waga, tym twardszy powinien być materac, na którym śpimy. W przeciwnym razie będziemy się w nim zapadać. Może stać się to powodem bezsennych nocy, a w niektórych przypadkach może nawet wywołać problemy z kręgosłupem. Wraz ze wzrostem masy ciała wystarczy przewrócić materac na drugą stronę, aby móc cieszyć się zdrowym kręgosłupem. Materac Sleep O'Clock Roberto to materac kieszeniowy, który idealnie nadaje się również dla par. Twardsza strona materaca jest utwardzona matą kokosową.

Dwa osobne materace dla pary

Pary decydujące się na dwa osobne materace mają możliwość dobrania materaca do indywidualnych potrzeb. Decydująca może okazać się nie tylko twardość materaca, ale także materiał, z jakiego jest on zrobiony. Zarówno materace sprężynowe, jak i materace piankowe mogą mieć zupełnie inną warstwę zewnętrzną, która odpowiednio chłodzi lub grzeje. Warstwa chłodząca idealnie nadaje się w sezonie letnim, a także dla osób uprawiających bardzo intensywnie sport. Jaki materac do spania w zimie? Warstwa o właściwościach grzejących, np. termoelastyczna pianka, jest świetnym rozwiązaniem w jesienne oraz zimowe noce, a także dla zmarzluchów w ciągu całego roku.

Materac dla seniora

Jaki materac do sypialni seniora? Wyborem osób starszych cierpiących na choroby takie jak artretyzm, reumatyzm, a także dla osób zagrożonych powstawaniem odleżyn powinien być materac z termoelastyczną pianką. Materac dla seniorów mimo wszystko nie powinien być zbyt miękki. Może im to bowiem utrudniać przemieszczanie się na materacu czy też wstawanie z łóżka. Warto także zwrócić uwagę na pokrowiec, który powinien być łatwy do utrzymania w higienie. Jaki materac najlepszy na słabe krążenie? Materac E-goodnight ma z jednej strony moletowaną piankę poliuretanową posiadającą wypustki oraz wgłębienia. Spanie na tej stronie materaca możemy porównać do masażu usprawniającego krążenie krwi.

Duży materac dla par i nie tylko

Jaki materac najlepszy dla par? O ile partnerzy nie mają zbyt różnych preferencji względem materaca, możemy zdecydować się na jeden wspólny, duży materac. Może to być zarówno materac sprężynowy, jak i materac piankowy. Przy dużej różnicy wagi należy jednak zdecydować się na w miarę twardy materac. W przeciwnym razie dla osoby znacznie szczuplejszej spanie na tym samym materacu z partnerem może okazać się mało komfortowe. Dużym zainteresowaniem par cieszy się materac Hilding Flamenco. Jest to dwustronny materac sprężynowy kieszeniowy podzielony na siedem stref twardości. Gwarantuje on spokojny sen również przy dużej różnicy wagi partnerów, o czym możemy przeczytać w opiniach zadowolonych użytkowników. Jest to stosunkowo twardy materac. Szczególnie zalecany jest więc także osobom, które mają problemy z kręgosłupem wynikające m.in. ze spania na zbyt miękkim materacu.

Duży materac to nie tylko wybór par, ale także osób, które cenią sobie wygodny wypoczynek późnym wieczorem oraz w nocy. Oczywiście musimy wówczas dysponować odpowiednio dużą sypialnią. Spędzanie wolnego czasu w łóżku udekorowanym licznymi poduszeczkami z ciekawą książką ma swój urok – podobnie jak pisanie SMS-ów, rozmawianie przez telefon czy też nawet wideokonferencja z przyjaciółką. W obliczu pandemii jest to rozsądne rozwiązanie.

Nawierzchniowy materac – jaki wybrać i w jakim celu

Jaki materac nawierzchniowy spełni nasze oczekiwania? Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu decydujemy się na materac nawierzchniowy. Przyczyny mogą być następujące:

  • zużyty materac – materac jest już na tyle zużyty, że stał się niewygodny, z jakichś przyczyn (np. finansowych) nie chcemy go jeszcze wymieniać. Materac nawierzchniowy jest znacznie tańszy i może być dobrym rozwiązaniem przejściowym; 
  • zbyt miękki materac – ogólnie lubimy sypiać na miękkim materacu, ale pojawiły się u nas problemy z kręgosłupem i lekarz zalecił nam spanie na twardym materacu, które ma wspierać rehabilitację kręgosłupa. Wierząc w to, że problemy z kręgosłupem są przejściowe, decydujemy się na materac nawierzchniowy, na którym będziemy spali do czasu poprawy stanu zdrowia kręgosłupa; 
  • niewygodna kanapa – śpimy na kanapie, ewentualnie naszym gościom udostępniamy kanapę, która nie jest zbyt wygodna. Materac nawierzchniowy rozwiąże problem niewygodnej kanapy; 
  • materac na zimę – lubimy zasypiać wtuleni w miękki oraz ciepły materac w okresie jesiennym oraz zimowym; 
  • materac na lato – dla komfortu snu wraz z nadejściem cieplejszych dni wymieniamy materac na zimę na materac, który ma właściwości chłodzące.

Materac nawierzchniowy jest do nabycia w przystępnej cenie. Jego zakup może znacznie poprawić jakość naszego snu oraz snu naszych gości. To nie tylko rozwiązanie przejściowe. Materace nawierzchniowe mogą służyć nam przez lata – zawsze wtedy, gdy zmieni się pora roku, stan zdrowia naszego kręgosłupa, nasza waga czy też nasze upodobania.

Jaki najlepszy materac? Opinie znajomych oraz innych użytkowników

Najlepsze materace cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Jeśli stoimy przed decyzją, jaki materac kupić, warto podpytać naszych znajomych. Być może udzielą oni nam drogocennych wskazówek. Bogaci w wiedzę oraz doświadczenia naszych znajomych nie powinniśmy jednak rezygnować z pomocy specjalistów. Wybór materacy jest przeogromny. Materace sprężynowe, kieszeniowe, piankowe, lateksowe oraz hybrydowe mają tak różną budowę, a co za tym idzie – właściwości, że osoba kupująca materac raz na dekadę może poczuć się zagubiona wśród setek, a nawet tysięcy materacy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nowoczesne materace są podzielone na siedem stref twardości. Dzięki temu nasze ciało nie wygina się w miejscach, gdzie jest największy naciska na materac – co miało miejsce w starych materacach, które zapadały się na środku. Uzupełnieniem takiego materaca jest dobre łóżko – najlepiej z regulowanym stelażem. To, czy się dobrze wyśpimy, nie zależy tylko i wyłącznie od tego, jaki materac wybierzemy, ale również od łóżka.

Gdy już wiem, jaki materac wybrać do sypialni, powinniśmy zadbać również o właściwą higienę snu. Materac należy regularnie wietrzyć. Niezwykle ważna jest dobra wentylacja łóżka. Przed snem koniecznie należy przewietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Temperatura w sypialni nie powinna być za wysoka. To, jak dobrze będziemy spali, zależy także od naszych myśli. Jeśli zażegnamy wszelkie spory przed zachodem słońca, rano z pewnością uśmiechnie się do nas słoneczko.

Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Barbara Bereżańska