Data publikacji:

Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 cm wybrać?

Prześcieradło na materac powinno być idealnie dopasowane do łóżka. Dobór odpowiedniej wielkości może jednak przysporzyć nieco problemów. Inaczej wygląda to w przypadku produktów z gumką, bez gumki czy też na narożnik. Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 cm kupić? Sprawdź w artykule!

prześcieradło

Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 cm? Zasady doboru prześcieradła

Denerwuje cię rolujące się lub ściągające się z łóżka podczas snu prześcieradło? Aby uniknąć tych problemów, musi ono być odpowiednio dopasowane do wielkości materaca. Za duże może zwisać po bokach lub tworzyć na posłaniu nieestetyczne i niewygodne fałdy. Natomiast za małe często zwija się podczas spania, w efekcie czego leży się na gołym łóżku. Kłopoty te uwidaczniają się zwłaszcza wtedy, gdy łoże jest podwójne i śpią na nim dwie osoby. W artykule radzimy, jakie prześcieradło na materac 160 x 200 cm wybrać, aby było idealnie dopasowane.

Jakie prześcieradło kupić na materac 160 x 200 cm? Zależy to nie tylko od jego długości i szerokości, ale również wysokości (grubości). Jeżeli jest ona mniejsza niż 20 cm, zwykle zaleca się wybór mniejszego modelu lub zwężenie gumki. Przy wysokości większej niż 20-25 cm jest odwrotnie. Na gruby materac potrzebne będzie większe prześcieradło niż na ten cienki. Kolejną ważną kwestią jest to, czy prześcieradło jest z gumką, czy bez gumki. O tym piszemy szerzej w dalszej części artykułu.

Materac 160 x 200 cm – jakie prześcieradło wybrać? Rodzaj materiału

Prześcieradła na materace mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, a więc wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Oto najpopularniejsze propozycje:

  • prześcieradła z bawełny – są wytrzymałe i higieniczne, przepuszczające powietrze i miłe dla skóry, a dodatkowo niedrogie i dostępne praktycznie wszędzie i we wszystkich kolorach;
  • prześcieradła z frotte – materiał ten jest ciepły, miękki i niezwykle przyjemny dla skóry, zwłaszcza w chłodne, zimowe dni, może jednak nie sprawdzić się w upalne noce;
  • prześcieradła z kory – są wytrzymałe, przewiewne, miłe w dotyku i nie gniotą się, ale niektórym może nie przypaść do gustu ich faktura;
  • prześcieradła z dżerseju – dżersej jest gruby, ciepły i wytrzymały, choć droższy niż np. bawełna, dla niektórych może za to nie być tak miły dla skóry, jak np. frotte;
  • prześcieradła z flaneli – są naprawdę grube i ciepłe, szczególnie miłe dla skóry w zimne dni; • prześcieradła z satyny lub jedwabiu – wyróżniają się wyjątkową, śliską fakturą, są bardzo przyjemne dla skóry – zwłaszcza latem, jedwab jest jednak znacznie droższy od satyny, która za to jest mniej przewiewna.

Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 z gumką?

Prześcieradła z gumką w ostatnich latach zyskały na popularności. Ceni się je za wygodę użytkowania i za to, że rzadziej niż te klasyczne rolują się i spadają z łóżka. Łatwo się je zakłada i dobrze chronią materac. Jeśli jednak są źle dobrane, mogą zwijać się i przysparzać wielu problemów.

Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 cm z gumką wybrać? Kwestia ta może być nieco problematyczna. Istnieją dwie zasady, którymi mogą kierować się producenci. Pierwsza z nich to umieszczanie na opakowaniu wymiarów łóżka, na jakie dobre będzie dane prześcieradło. Jeśli więc znajdziesz model z napisem 160 x 200 cm, może okazać się, że bez względu na wymiary produktu będzie pasować na materac 160 x 200 cm.

Ta zasada jednak może nie sprawdzić się w przypadku niestandardowych, a więc wyjątkowo cienkich bądź grubych materaców. Być może producent umieścił na opakowaniu również informacje o tym, jak dopasować rozmiar prześcieradła do materaców o różnej grubości.

Druga zasada to umieszczanie na opakowaniu wymiarów prześcieradła. Model 160 x 200 cm może więc być za mały na materac o takim rozmiarze – zwłaszcza jeśli jest on grubszy niż standardowy. Najlepszą opcją jest więc sprawdzanie wskazówek producenta i czytanie informacji, czy podane na opakowaniu wymiary dotyczą materaca, czy też samego prześcieradła.

Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 bez gumki?

Jaki rozmiar prześcieradła na materac 160 x 200 cm wybrać, jeśli chodzi o modele bez gumki? W tym wypadku sprawa jest znacznie prostsza. Nawet jeżeli kupisz za duży produkt, po prostu włożysz nadmiar materiału pod materac i gotowe. Jeśli więc nie masz pewności, jaki rozmiar wybrać, w przypadku prześcieradeł bez gumki zawsze lepiej jest postawić na ten większy niż mniejszy.

Klasyczne prześcieradła bez gumki wyglądają bardzo schludnie, łatwo się je prasuje, a dodatkowo zbyt duże modele nadają się spokojnie na nieco mniejsze łóżka. Ponadto ich przechowywanie jest znacznie prostsze. Składanie prześcieradeł z gumką w kostkę może przyprawić o zawrót głowy. Produkty bez gumki mogą za to częściej się rolować, a ich zakładanie jest odrobinę trudniejsze.

Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 cm bez gumki wybrać, jeśli chcemy, aby idealnie pasowało do wymiarów łóżka? Tutaj sprawa wygląda podobnie jak w przypadku modeli z gumką. Niektórzy producenci podają na opakowaniu rozmiar łóżka, na jakie pasować będzie dane prześcieradło, a inni zapisują wymiary samego produktu. Sprawdź więc na opakowaniu, którą opcję wybrał producent konkretnego modelu.

Jeśli zaś okaże się, że wymiary podane na opakowaniu dotyczą samego prześcieradła, zmierz dokładnie swoje łóżko, a następnie dodaj do szerokości około 20-40 cm, w zależności od grubości materaca. Powinno ono nie tylko stwarzać wygodną przestrzeń do spania, lecz także chronić boki materaca przed zabrudzeniami i kurzem. Kluczem do sukcesu jest czytanie wskazówek na opakowaniu. W razie problemów pamiętaj, że wiele nieużywanych produktów możesz wymienić na inny rozmiar w sytuacji, gdy okaże się, że wybrany został niewłaściwy!

Zdjęcie: Shop SLO/unsplash
Autor: Olga Wacholc