Data publikacji:

Backsplash w kuchni. Pomysły na aranżacje


Ściana za kuchennym blatem jest narażona na działanie wilgoci, zabrudzenia z jedzenia, tłuszczu, a także na kontakt z wieloma detergentami. Wymaga zatem szczególnej ochrony, dzięki której ochroni się ją przed szybkim zniszczeniem. Z tego powoduje wykonuje się backsplash w kuchni. Jak go stworzyć?

Czytaj również: Aranżacja kuchni z salonem
kuchnia

Co to jest backsplash w kuchni?

Backsplash to element ochraniający ścianę pomiędzy dolnymi szafkami kuchennymi, blatem a szafkami górnymi. Jego zadaniem jest zabezpieczenie tej części ściany przed zachlapaniem, zabrudzeniem jedzeniem i tłuszczem. Dodatkowo backsplash uniemożliwia zawilgocenie ściany, powodujące powstawanie grzyba i pleśni.

Backsplash w kuchni wykonuje się z różnych materiałów w zależności od budżetu oraz stylu pomieszczenia. Do wyboru ma się wiele surowców, które pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Dzięki nim tworzy się efektowne wykończenie kuchennej ściany i jednocześnie dba się o zabezpieczenie murów przed szybkim uszkodzeniem. 

Z czego wykonuje się backsplash w kuchni?


Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykonanie backsplash z płytek ceramicznych. Do wyboru ma się zarówno duże kafle, jak i drobne mozaiki lub płytki imitujące cegiełki. Jeśli ma się większy budżet, można postawić na zabezpieczenie ściany z marmuru lub granitu. Taki materiał jest wyjątkowo trwały i wytrzymuje najwyższe temperatury. Jego wadą jest jednak podatność na odbarwienia w przypadku zastosowania nieodpowiednich detergentów. Tanim zabezpieczeniem ściany jest tapeta. Backsplash z tapety jest jednak mało trwały i podatny na powstanie plam z tłuszczu.

W nowoczesnych aranżacjach często wykonuje się backsplash w kuchni z cegły lub betonu. Oba materiały są trwałe i eleganckie. Równie dobrze można postawić na szkło. Szkło hartowane jest odporne na działanie wysokich temperatur i łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowo można umieścić pod nim dekoracyjną tapetę lub wybrać szkło kolorowe z nadrukowaną grafiką. 

Backsplash - kuchnia klasyczna


W klasycznych aranżacjach można postawić na sprawdzone płytki ceramiczne, jednak bardziej elegancki jest backsplash wykonany z kamienia lub cegły. Marmur bądź granit nadają kuchni klasyczny i ponadczasowy wygląd, zwłaszcza gdy połączy się je ze stylowym kredensem, dębowym stołem i elegancką zastawą kuchenną. Do wyboru ma się zarówno ciemny, jak i jasny kamień, dlatego można bez trudu dobrać go do własnych preferencji kolorystycznych. Marmur i granit dobrze komponują się z białymi i czarnymi meblami, a także z zabudową w naturalnym kolorze drewna.

Jeśli w klasycznej kuchni wykona się backsplash z cegły, stworzy się klimatyczne wnętrze, nawiązujące do historii budynku. Cegła świetnie wygląda w starych kamienicach, loftach i domach zbudowanych w dawnym stylu. 

Backsplash - kuchnia nowoczesna


W nowoczesnej kuchni backsplash warto wykonać ze szkła hartowanego. Na szczególną uwagę zasługuje szkło ozdobione grafikami. Może mieć ono modny, czarny kolor, który znakomicie prezentuje się w modernistycznych aranżacjach. Wykorzystuje się go w stylu high-tech, loftowym i minimalistycznym.

Jeśli szkło ozdobi się grafiką z lawendą, stworzy się bazę do kuchni prowansalskiej. Dla osób preferujących styl glamour odpowiednie jest natomiast przeźroczyste szkło, pod którym położy się farbę z brokatowymi drobinkami, mieniącymi się w świetle. Równie dobrze zaprezentuje się farba o satynowym wykończeniu, utrzymana w odcieniach purpury lub czerni.

W nowoczesnej, skandynawskiej kuchni backsplash można wykonać natomiast z drewna. Drewno powinno być jednak specjalnie zabezpieczone przed wilgocią i wysokimi temperaturami. 
Autor: Monika Kocher