Data modyfikacji:

Bałagan w domu – jak wpływa na twoje zdrowie i nastrój?

Nie lubisz sprzątać lub nie masz czasu na odkładanie rzeczy na miejsce? Niestety, bałagan ma kiepski wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Jeśli więc chcesz prowadzić zdrowy styl życia, zacznij od swojego domu. Oto 6 powodów, dla których sprzątanie w domu ci się opłaca.

Bałagan a depresja

Czy wiesz, że bałagan w domu może prowadzić do depresji? Jak powiedział dr Adam Wichniak w rozmowie z Gazetą Wyborczą, nieporządek w domu może prowadzić do stanów ciągłego napięcia psychicznego. A jeśli takie uczucie pojawia się często, może to być bardzo dużym obciążeniem dla organizmu. Nie obawiaj się jednak, że w trosce o swoją kondycję psychiczną musisz pedantycznie pilnować porządku. Otóż jak powiedział psychiatra, przesada w drugą stronę, czyli obsesyjne sprzątanie, też może powodować silne napięcie emocjonalne. Najlepiej jest zatem utrzymywać w mieszkaniu ład, ale bez przesady – bo przecież nie będziesz codziennie biegać z odkurzaczem i ściereczką, aby pozbyć się każdego pyłku.

Nieporządek i stres

Śpieszysz się do pracy lub na ważne spotkanie i za nic w świecie nie możesz znaleźć kluczy do samochodu, eleganckiej koszuli czy notesu z zapiskami? Bałagan w domu może naprawdę podnieść ciśnienie. W rezultacie nie tylko wiecznie jesteś spóźniony i śpieszysz się, ale też stres niekorzystnie wpływa na twoje zdrowie – wystarczy wymienić obniżenie odporności, czy nasilenie objawów chorób przewlekłych, jak np. Hashimoto czy cukrzyca.

Dlatego jeśli każdego dnia jesteś narażony na stres w pracy, szkole czy nawet na zakupach, nie warto wystawiać się na jego działanie również w domu. Jak sobie z tym poradzić? Aby bałagan w domu nie generował niepotrzebnego napięcia emocjonalnego, zacznij od odkładania rzeczy na miejsce. Zorganizuj sprawny system przechowywania wszystkich przedmiotów, pozbądź się nadmiaru akcesoriów, które tylko potęgują wrażenie bałaganu, a następnie po prostu odkładaj rzeczy na miejsce.

Przeczytaj też: Trudna sztuka porządku, czyli jak odkładać rzeczy na miejsce?

Bałagan w sypialni i bezsenność

Znasz to – ubrania rzucone na krzesło lub podłogę, stare kubki po herbacie lub butelki po wodzie. Taki krajobraz w sypialni nie jest receptą na zdrowy sen.  Musisz wiedzieć, że bałagan w pomieszczeniu, w którym śpisz, może sprawić, że zasypianie będzie trudniejsze. Porozrzucane ubrania i akcesoria powodują wrażenie chaosu, który nie sprzyja wyciszaniu myśli. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego codziennie przed zaśnięciem nerwowo przewracasz się z boku na bok, odpowiedzią może być właśnie bałagan.

Jeśli twoja sypialnia ma być miejscem, gdzie zdrowo śpisz, musisz rozprawić się z chaosem w pomieszczeniu. Po pierwsze usuń nadmiar przedmiotów – telewizor, laptop, czy nawet smartfon też mogą pogarszać jakość twojego snu. Zamiast nich zadbaj o wygodne łóżko, miękkie poduszki oraz koce, co pomoże ci stworzyć wrażenie przytulności. Na koniec dodaj jeszcze kilka roślin doniczkowych, które będą oczyszczać powietrze.

Przeczytaj też: Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – 6 najważniejszych zasad aranżacji sypialni

Bałagan w domu może zrujnować twoją dietę

Jak podaje witryna Huffington Post, przez bałagan w mieszkaniu znacznie trudniej utrzymać nam dietę. Otóż jak wykazały badania, na które powołuje się serwis, nieporządek sam w sobie wywołuje w nas poczucie stresu. To z kolei prowadzi do tego, że wybieramy najprostszą metodę radzenia sobie z gorszym nastrojem, czyli podjadanie. Dodatkowo pod wypływem stresu na nasze talerze częściej trafiają gorsze jakościowo posiłki, niż wtedy, gdy jesteśmy zrelaksowani.

Domowy przepis na alergię

Im więcej przedmiotów porozrzucanych w twoim domu, tym trudniej skutecznie walczyć z kurzem. Jeśli podłoga w pomieszczeniu jest usłana różnymi rzeczami, a gruntowne porządki w domu ciągle nie nadchodzą, może się okazać, że stworzyłeś świetne warunki do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. W kurzu bytują bowiem roztocza, których odchody są silnym alergenem. Dodatkowo można tam też znaleźć strzępki pleśni. Jeśli zatem byle podmuch powietrza wystarczy, aby kurz domowy rozprzestrzeniał się wszędzie, nie ma co oczekiwać, że ci wszyscy nieproszeni goście pozostaną na to niewzruszeni. Recepta? Najprostsza z możliwych – regularne sprzątanie i porządki w domu oraz pozbycie się nadmiaru przedmiotów z mieszkania.

Przeczytaj też: 5 błędów podczas sprzątania domu, przez które nigdy nie wygrasz walki z kurzem

Bałagan może bezpośrednio zagrażać twojemu zdrowiu

Słyszałeś kiedyś zdanie, że mały palec u nogi to wykrywacz mebli i przedmiotów w pokoju? Bałagan sprawia, że ryzyko bolesnego uderzenia staje się znacznie większe, bo przecież zawsze możesz się potknąć o porozrzucane przedmioty. Ale to nie wszystko. Jeśli w twoim domu zmagazynowany jest nadmiar rzeczy – ubrań, starych papierów czy różnych bibelotów, zwiększa się też ryzyko pożaru.

Nieporządek może nadszarpnąć relacje z bliskimi

Czy wiesz, że bałagan w domu jest jedną z najczęstszych przyczyn kłótni między partnerami? To w sumie nie powinno cię dziwić – nieporządek destabilizuje życie wszystkich domowników. A regularne kłótnie z najbliższymi to kolejny powód do stresu, który jest w domu zupełnie niepotrzebny. Jak więc widzisz, sprzątanie i porządki w domu mają sens. Bo ile można się kłócić o porozrzucane ubrania, zabawki i inne przedmioty?

Autor: Kamila Zalińska-Woźny