Data modyfikacji:

Biokominek w salonie: inspiracje wnętrzarskie


Salon jako pomieszczenie reprezentacyjne w domu czy mieszkaniu urządzany jest zwykle z wyjątkową starannością. To przestrzeń do domowego wypoczynku, często także rozrywki. Chętnie stosowanym zabiegiem jest montaż w salonie biokominka. Daje on efekt ciepła we wnętrzu, a jednocześnie stanowi modny dodatek niewymagający skomplikowanej instalacji. Sprawdź nasze inspiracje, które pozwolą ci na wyjątkowe aranżacje z biokominkiem w twoim salonie, bez względu na jego styl.
salon

Nowoczesna aranżacja biokominka w salonie


Stylowy biokominek w salonie może stanowić centralny element dekoracyjny. Różnorodne konstrukcje pozwalają na indywidualne dopasowanie do charakteru nowoczesnego wnętrza. Świetnie sprawdzają się modele o prostej stylistyce, przejrzystości, braku ozdób. Nawet biokominek w małym salonie o współczesnym charakterze sprawdzi się doskonale. Postaw na eleganckie propozycje na biokominek salon:

• najprostszy w montażu biokominek wiszący w salonie, który ma stosunkowo płaską konstrukcję, przypomina obraz w szerokiej, lekkiej ramie,
• wolnostojące palenisko nawiązujące do nowoczesnych kominków, wkładów kominkowych,
• wkład biokominka do zabudowy, dzięki czemu może imitować klasyczny kominek o współczesnym wyglądzie.

Nowoczesne wnętrza salonów doskonale będą łączyć się z biokominkami z elementami stalowymi lub malowanymi na jednolite kolory. Idealnie wpiszą się również modele z ramami imitującymi naturalne ciemne drewno lub zimny kamień. Oryginalne biokominki z owalnym kształtem lub w formie okręgu stanowią dekorację samą w sobie, nawet bez zapalonego płomienia. Warto zauważyć, że przy biokominku nie ma konieczności stosowania podłogi odpornej na ciepło czy miejsca na drewno i akcesoria, dlatego jego aranżacja jest znacznie łatwiejsza.

Biokominek w małym salonie - sprawdzone propozycje


Biokominek nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych ani dużej przestrzeni na instalację, dlatego sprawdzi się doskonale również w mniejszych pomieszczeniach. Doskonała propozycja to biokominek narożny w salonie wykorzystujący nietypowe, trudne do zagospodarowania narożniki czy wnęki. W prosty sposób można go zabudować, wykorzystując przestrzeń w otoczeniu na półki czy szafki. Biokominek w salonie w bloku to rozwiązanie, po które sięgają miłośnicy domowego ogniska bez możliwości technicznych na klasyczny kominek. Wbrew pozorom niewielka przestrzeń we wnętrzu nie ogranicza znacząco wielkości biokominka, gdyż można sięgnąć po konstrukcje wieszane na ścianach, o niewielkich grubościach. Nawet sporej wielkości biokominek w salonie o małych wymiarach można zamontować nad szafką czy komodą albo postawić na kompaktowy dobrze izolowany model z możliwością ustawienia bezpośrednio na meblu.

Elegancja i ponadczasowy styl z biokominkiem w salonie klasycznym


Jeżeli ciekawi cię pomysł na biokominek w salonie, sprawdź również propozycje imitujące klasyczne kominki. Zintegrowana obudowa takich modeli może prezentować się wyjątkowo, a delikatne zdobienia wpisywać w styl wnętrza. Niekoniecznie będzie to biokominek wolnostojący w salonie, choć z pewnością jego montaż będzie wymagał wykorzystania części podłogi. W ujęciu klasycznym, a także glamour ustaw najlepiej biokominek w salonie pod ścianą, w dobrze widocznym, wyeksponowanym miejscu. Warto, aby kolorystycznie odcinał się od ściany, stanowiąc mocny punkt wystroju wnętrza - biel, naturalne brązy drewna lub beże kamienia będą komponowały się doskonale niemal zawsze. Aranżacja biokominka w salonie klasycznym może obejmować również dedykowane akcesoria, na przykład polana ceramiczne imitujące drewno, a przy okazji akumulujące ciepło.

Salon w stylu loftowym - czy biokominek się sprawdzi?


Wbrew pozorom, biokominek w salonie utrzymanym w stylistyce industrialnej lub loftowej również ma rację bytu. Ważne jest jednak dobranie nowoczesnej, niebanalnej formy uwzględniającej prostotę i industrialny charakter wnętrza. Dopasowane biokominki w salonie będą połączeniem stali i szkła, najczęściej w czarnej kolorystyce. Nowy biokominek - aranżacje salonu loftowego, to na przykład wolnostojące niewielkie paleniska będące obok źródła ciepła również samodzielną dekoracją. Niekoniecznie w tym stylu musi być wykorzystany nowoczesny biokominek w salonie. Także formy nawiązujące do stylu retro, ale o surowym, zimnym charakterze mogą sprawdzić się w tym wnętrzu.

W jakich miejscach instalacja biokominka jest niewskazana?


Choć biokominek w salonie nie jest istotnym źródłem ciepła oraz nie wymaga specjalnych instalacji kominowych, jego montaż nie zawsze jest wskazany w pewnych miejscach i sytuacjach. Zasadniczo prawidłowo zamontowana i użytkowana dekoracja jest w pełni bezpieczna, ale warto zwrócić uwagę, że producenci stworzyli kompletną listę zaleceń oraz obostrzeń. Kominki bio w salonie, jak i w każdym innym miejscu, nie powinny być montowane:

• na ścianach z łatwopalnych materiałów,
• na powierzchniach pokrytych tapetą, drewnem,
• w meblach, wyłączając modele biokominków ze specjalną izolacją,
• w pobliżu materiałów łatwopalnych, wrażliwych na ciepło.

Z uwagi na powyższe, biokominek w salonie pod telewizorem nie będzie najlepszym pomysłem, gdyż generuje ciepło, a w wyniku spalania również wodę. Jednak stosując modele biokominków dobrze izolowane zabudowane we wnękach i odpowiedniej odległości od telewizora, minimum 50 centymetrów, można pogodzić te rozwiązania. Warto wybrać kominek wyglądem, stylem zbliżonym do telewizora. Biokominek i telewizor w salonie będą wtedy stanowić spójną stylistycznie dekorację. Alternatywą są także kominki elektryczne.
Jeżeli szukasz informacji, jaki biokominek polecacie, sprawdź opinie o wybranych modelach. Z uwagi na stale rosnącą popularność tego rozwiązania, wybór jest naprawdę szeroki. Twój pomysł na biokominek w salonie może być wyjątkowy dzięki naszym inspiracjom. Jeżeli jednak masz wątpliwości, na co się zdecydować, możesz poradzić się specjalistów ze sklepów z biokominkami lub poprosić o pomoc profesjonalnego projektanta wnętrz.
Aleks Fachman