Data publikacji:

Dlaczego warto mieć kosze cargo w kuchni?

Planując remont kuchni, wcześniej czy później usłyszysz o koszach cargo. Szafki, zestawy i kosze cargo to nie tylko moda, ale przede wszystkim większa wygoda korzystania z kuchni. Funkcjonalne meble ułatwią składowanie żywności oraz akcesoriów, dzięki czemu podczas gotowania z łatwością znajdziesz wszystkie potrzebne rzeczy. Dlaczego warto zainwestować w cargo w kuchni?

cargo w kuchni

Czym są kosze cargo?

Czym są popularne w ostatnich latach kosze cargo? Są to metalowe wkłady do szafek i szuflad, zwiększające ich funkcjonalność. Dzięki nim można przeistoczyć zwykłą, niewygodną szafkę w praktyczny mebel kuchenny. Wykonane z metalu kosze mają najróżniejsze wymiary i kształty, dzięki czemu bez trudu dopasujesz je do mebli.

Szczególną popularnością cieszy się cargo w kuchni pozwalające zagospodarować przestrzeń w narożnikach szafek, do której jest niezbyt wygodny dostęp. Kosze do szafek ułatwiają dostęp do znajdujących się w niej przedmiotów.

Rodzaje koszy cargo

Wykonane z metalowych rurek kosze mają najczęściej srebrny, grafitowy lub biały kolor. Mogą mieć pełne lub żebrowane dno. Pełne dno jest cięższe, ale umożliwia przechowywanie drobnych przedmiotów. W tego typu koszach łatwiej też składować butelki i wąskie opakowania.

Kosze cargo dzielą się na te z pełnym lub niepełnym wysuwem. W pierwszym przypadku poza obrys szafki wystaje cała szuflada, a dostęp do artykułów jest idealny. W drugim należy się liczyć z tym, że wewnątrz szafki pozostanie ok. 10 cm szuflady. Droższe kosze cargo wyposażone są także w system cichego domyku.

Kosze cargo w kuchni – jakie mają zalety?

Klasyczne dolne szafki z półkami powoli odchodzą do lamusa. Są najtańsze i najbardziej pojemne, ale niepraktyczne. Dostęp do artykułów znajdujących się w tylnej części jest niewygodny, przez co wyjęcie konkretnej patelni lub pojemnika z żywnością nie należy do przyjemności. W praktyce często zapominamy o żywności, która znajduje się z tyłu, a w szafce panuje bałagan.

Rozwiązaniem jest skorzystanie z szuflad lub koszy cargo. W nowoczesnych kuchniach rozwiązania te są często ze sobą łączone. Szuflady wędrują najczęściej do szerokich szafek, a kosze cargo wykorzystują pozostałe przestrzenie, np. w bardzo wąskich szafkach, przy urządzeniach AGD czy w szafkach narożnych. Kosze cargo mogą także posłużyć do zmodernizowania starego typu mebli, ze zwykłymi drzwiczkami.

Niskie szuflady i szafki cargo

Najczęściej wykorzystywane są w kuchniach niskie kosze cargo do mebli kuchennych. Mają szerokość ok. 15-25 cm, dzięki czemu można je zastosować w wąskich szczelinach. Doskonale nadają się do przechowywania butelek, przypraw, słoików z produktami sypkimi czy napojów. Po wysunięciu całej szuflady zyskasz idealny dostęp do najpotrzebniejszych produktów.

Niski słupek cargo warto umieścić w takim miejscu, w którym może być wysunięty podczas gotowania cały czas. Dzięki temu nie trzeba będzie co chwilę wysuwać go, by dostać się do potrzebnych artykułów. Dostępne są także specjalne wkłady, np. na patelnie, pokrywki czy garnki, które ułatwiają zachowanie porządku w szafkach.

Wysokie kosze cargo

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest wysoka szafka cargo. Może rozciągać się od podłogi do samego sufitu. Taka ogromna szuflada doskonale zastępuje spiżarnię i jest sprytnym sposobem na ukrycie zapasów żywności. Wysoki kosz cargo znajdzie miejsce np. obok lodówki w zabudowie lub słupka ze zmywarką i piekarnikiem.

Ze względu na gabaryty powinny się w niej znaleźć artykuły, po które nie sięgasz zbyt często. Przyprawy i podstawowe składniki warto trzymać w mniejszych szafkach lub szufladach, łatwiejszych w obsłudze. Wysokie kosze cargo do mebli kuchennych mają udźwig nawet 80 kg. Czasem stosuje się dodatkowe obrotnice, które umożliwiają nie tylko wysunięcie kosza, ale i obrócenie go o kilkadziesiąt stopni. Ułatwia to dostęp do artykułów spożywczych.

Wady szafek i szuflad z koszami cargo

Decydując się na wykorzystanie koszy cargo, trzeba liczyć się także z ich minusami. Przede wszystkim są one droższe od klasycznych półek i szuflad, dlatego mogą znacząco podnieść całościowy koszt mebli. Wysuwane kosze poruszają się na solidnych i precyzyjnych prowadnicach, dlatego oszczędności nie wchodzą w grę. Tanie zamienniki nie wytrzymują zbyt długo.

Korzystanie z koszy cargo obarczone jest też szybszym zużyciem elementów. Ciągłe wysuwanie ciężkiego słupka zużywa elementy prowadnic, przez co z czasem szafka może nie pracować równie precyzyjnie. Wysokie kosze cargo z czasem opadają, dlatego konieczna jest regulacja ustawienia. W innym przypadku fronty szafek nie będą ze sobą licować.

Czy warto zdecydować się na cargo w kuchni?

W pierwszej chwili cena szafek cargo potrafi przerazić. Podstawowe kosze do niskich szafek kosztują kilkaset złotych, a bardziej skomplikowane konstrukcje narożne i wysokie szafki cargo mogą osiągnąć cenę nawet kilku tysięcy złotych.

Gwarantujemy jednak, że dodatkowy wydatek szybko przestanie doskwierać. Wygodna praca w kuchni wynagrodzi ci wyższy koszt zakupu mebli i z pewnością docenisz możliwość dostępu do artykułów bez schylania się, klękania na podłodze i nurkowania w szafkach.

Warunek zadowolenia jest jednak jeden – musisz wybrać cargo renomowanego producenta. Istnieje wiele tanich alternatyw, ale korzystanie z nich to mordęga. Zacinające się prowadnice i opadające kosze potrafią dokuczyć. Zwróć też uwagę, aby wybrany przez ciebie model kosza cargo miał pełny wysuw oraz system cichego domykania. Podczas codziennego korzystania z kuchni takie detale mają ogromne znaczenie i są warte każdej wydanej złotówki.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik