Styl industrialny odzwierciedla fabryczny klimat przemysłowych budynków. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w XX wieku stare hale produkcyjne, warsztaty i zakłady zaczęto przekształcać w pracownie artystyczne, mieszkania czy biura. Styl ten stawał się coraz bardziej popularny na całym świecie, a obecnie jest jednym z najczęściej wybieranych zarówno do aranżacji mieszkań, jak i przestrzeni miejskich, gastronomicznych czy biurowych.
Loftowe wnętrza są duże i przestronne, urządzone dosyć oszczędnie, choć w dobrze przemyślany sposób. Można w nich spotkać charakterystyczne połączenia, czyli kolorystykę skupioną wokół bieli, czerni i szarości, z meblami i wykończeniami z drewna, szkła, stali, miedzi i metalu. Podłogi oraz ściany pokrywa często wspomniana już cegła lub beton z chropowatym, nierównym wykończeniem.
Pomimo tego, że taki opis może z pozoru sprawiać wrażenie chłodnego, mało przytulnego miejsca, to jego fanów z roku na rok przybywa. Takie surowe, minimalistyczne wnętrza można bowiem urządzić według własnych potrzeb, tworząc niepowtarzalną przestrzeń. Należy jednak pamiętać o kilku wskazówkach:
● niezwykle ważna jest funkcjonalność, dlatego meble i ozdoby muszą być praktyczne i przemyślane;
● prostota powinna przejawiać się w niewielkiej liczbie zastosowanych w aranżacji kolorów, kształtów i struktur, ale też w ograniczeniu się do jedynie naprawdę potrzebnych rzeczy (należy np. zrezygnować z ozdób, które są nieużyteczne);
● dodatki mają nawiązywać do poprzemysłowego klimatu;
● bardzo ważne jest loftowe oświetlenie, które potrafi zmienić oblicze każdej sypialni czy kuchni industrialnej – biała ściana będzie świetnie współgrać np. z dużymi żarówkami na czarnych kablach.
Znając te podstawowe cechy loftowych wnętrz, można zacząć przygotowywać wymarzoną białą kuchnię w stylu industrialnym. Od czego zacząć? Podpowiadamy!
Stwórz białą kuchnię w stylu industrialnym
Przede wszystkim pamiętaj, że w kuchni industrialnej biel nie musi pojawiać się na każdym elemencie – nie bój się łączyć jej z drewnianymi blatami lub wykończeniami z ciemnej stali nierdzewnej. Kolor biały spróbuj na przykład zastosować na meblach kuchennych oraz na widocznej za nimi ścianie, jednak zamiast gładkiej białej farby postaw np. na płytki ścienne w tym kolorze.