Data publikacji:

Kuchia w starym stylu - jak urządzić kuchnię w starym stylu?


Kuchnia to serce domu – tu spotykamy się przy posiłkach, opowiadamy o tym, jak minął dzień. Powinna być tak urządzona, by dobrze się w niej czuli wszyscy domownicy. Komfortowa kuchnia w starym stylu ma wyjątkowo ciepły klimat – zobaczmy, jak może wyglądać.
kuchnia
Współczesna kuchnia w starym stylu ma wiele nawiązań do innych, obecnie obowiązujących trendów w wystroju wnętrz. Style się przenikają i czerpią od siebie wzajemnie. Z wystroju paryskiego kuchnia w starym stylu bierze tradycyjny wygląd mebli i kafelków na ścianach, z amerykańskiej kuchni – przestrzeń, wygodę, zasłonki i łatwy dostęp do suszonych ziół nad kuchenką, zaś z kuchni w stylu skandynawskim kolory, ład na odkrytych powierzchniach i ciepły wystrój. Istnieje jednak kilka elementów, które sprawiają, że kuchnia w starym stylu jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Czym cechuje się kuchnia w starym stylu? Dużo przestrzeni, sporo przedmiotów


Kuchnia w starym stylu może nawiązywać do różnych epok. Najczęściej jednak czerpie ze stylu wiejskiego. Styl ten najlepiej wygląda w dużych, przestronnych wnętrzach, a duża ilość przestrzeni powoduje, że nawet leżące na wierzchu naczynia kuchenne, i wiszące na ścianach garnki, akcesoria i gadżety stają się charakterystycznym elementem wystroju, nie zagracając jednocześnie przestrzeni. Kuchnię w starym stylu ozdobią też gustowne ściereczki – kolorowe, w kratkę, haftowane lub z koronkowymi zdobieniami.

Stary stół – najważniejszy element każdej kuchni w starym stylu


Nieodłącznym elementem kuchni w starym stylu jest drewniany stół. Powinien być również stary, lub przynajmniej dębowy lub mahoniowy. Może być okrągły, ale jeśli do kształtu wnętrza bardziej będzie pasował podłużny, z grubym blatem, również to będzie dobry wybór. Może ktoś z rodziny ma do oddania taki mebel? Na Ceneo.pl można znaleźć również ciekawe modele. Stylowe powinny być też krzesła – drewniane, z rzeźbionymi oparciami. Mogą nawiązywać też nieco do stylu prowansalskiego – tak będzie, jeśli będą z białego drewna lub przykryte będą pokrowcami z solidnej tkaniny.

Kredens – król mebli kuchennych w starym stylu


Każda kuchnia urządzona w starym stylu powinna mieć kredens. Drewniany, na rzeźbionych nóżkach – jasny, z przeszklonymi frontami lub ciemny, tradycyjny, ale może być idący z duchem czasu – pomalowany na pastelowe odcienie mięty, pudrowego różu lub błękit. Wewnątrz – ceramiczne talerze, najlepiej pięknie zdobione, np. z Ćmielowa.

Naturalna kuchnia w starym stylu


Kuchnia w starym stylu pełna jest przedmiotów starych lub stylizowanych na takie. Wiklinowe krzesełko wyłożone wełnianymi poduchami, pleciony dywan na podłodze z lakierowanego drewna, makramowe ozdoby na ścianach. Ale kuchnie w starym stylu kochają też ceramikę – gliniane garnki, naczynia do pieczenia i wazony. W wiejskiej kuchni dużo będzie drewna, także na ścianach – boazerie, stylowe panele korespondujące z podłogą to elementy, które ocieplają przestrzeń.

Kuchnia w starym stylu z piecem opalanym drewnem


Prawdziwy piec, w którym można palić drewnem, z nakładanymi palnikami oraz ścianą wyłożoną kaflami, które nagrzewają się, gdy palisz w kuchni? Oto marzenie każdego mieszczucha, który planuje przeprowadzić się na wieś do starej chaty i urządzić własną kuchnię w starym stylu. Rzeczywiście – stara kuchnia wygląda bardzo prawdziwie i stylowo, by jednak z niej korzystać, potrzeba sporej ilości nakładów pracy – zapewnić drewno, porąbać je, przynieść do domu, napalić, posprzątać oraz ciągle dokładać, by ogień w kuchni nie zgasł.

A jeśli w twojej kuchni nie zmieści się lub nie ma możliwości korzystania z prawdziwej kuchni opalanej drewnem, spróbuj zainstalować w części jadalnej lub wypoczynkowej choć mały kominek – da wrażenie ciepła i przytulności. W styl retro wpisze się też kuchenka o tradycyjnym wyglądzie – nie będzie to oczywiście nowoczesna płyta indukcyjna, ale kuchnia ze stylowymi palnikami. W okolicy kuchenki może się znaleźć wieszak, na którym będą suszyły się zioła, grzyby lub przyprawy.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.