Data modyfikacji:

Co można zrobić z palety?


Półki, doniczki, stoły, ławki, łóżka – to tylko niektóre sprzęty z palet. Ta prosta, drewniana konstrukcja przemysłowa daje wiele możliwości. Co można zrobić z palety? Sprawdzamy!
palety
Paleta to prosta, zbita z desek konstrukcja, na której zabezpiecza się towary do transportu i łatwo przenosi, używając wózka widłowego. Palety powstają głównie z drzew iglastych, najczęściej z sosny, lub liściastych – dębu, mahoniu i klonu. Używane do transportu europejskiego mają wymiary 1200 na 800 lub 800 na 600 milimetrów i oznaczenie EUR. Tańsze palety przemysłowe noszą symbol ISO, zaś palety do transportu środków chemicznych oznacza się symbolem CP – tych raczej unikaj, ponieważ mogą być zanieczyszczone. Drewno z palet to wyjątkowo wydajny budulec, z którego łatwo można wykonać wiele interesujących i praktycznych przedmiotów. Ale by cokolwiek z nich powstało, trzeba zadbać o jakość drewna – zanim przystąpisz do prac, przygotuj warsztat:

Palety wykonane są zazwyczaj z surowego, nieoszlifowanego drewna, dlatego, by uniknąć ewentualnych nierówności i drzazg, należy drewno wygładzić szlifierką lub ręcznie – papierem ściernym.

Palety, które będą używane w domu, powinno się wcześniej dobrze umyć wodą z mydłem i wysuszyć. Czyszczenie jest niezbędne, ponieważ niektóre palety brudzą się podczas transportu. Wybierając palety, zwróć też uwagę, czy nie są zatłuszczone – czasem w transporcie np. maszyn przemysłowych, mogą zostać poplamione np. olejem lub innymi szkodliwymi substancjami.

• Palety można też zabezpieczyć lakierem – bezbarwnym, jeśli drewno ma zachować naturalny kolor, lub farbą. Palety najlepiej wyglądają pomalowane na biało – jest to też najczęściej wybierany kolor. Ale ładnie też się prezentują w naturalnych odcieniach drewna.

• Do łączenia palet potrzebne będą także metalowe blaszki i śrubki lub zawiasy, jeśli np. mebel ma mieć funkcję rozkładania.

Co można zrobić z palety? Najprostsze łóżko na świecie!


Łóżko z palet to mebel sprawdzający się na małych poddaszach o minimalistycznym wystroju wnętrza. Jak zrobić łóżko z palet? Połącz metalowymi blaszkami za pomocą śrub cztery duże, oszlifowane palety lub 6 mniejszych – tak powstaje konstrukcja, którą trzeba jeszcze tylko polakierować lub pomalować. Połóż na niej materac – łóżko gotowe.

Co można zrobić z palety: fotel z oparciem


Żeby powstał fotel lub ławeczka, potrzebne będą cztery palety: jedna będzie siedzeniem – połóż ją płasko na podłożu. Drugą zamontuj z tyłu palety leżącej płasko – będzie to oparcie fotela. Dwie pozostałe – najlepiej, by były nieco mniejsze, należy zamocować po bokach tak, by stworzyły wnękę do siedzenia i dawały oparcie ramionom. Wnętrze można wyłożyć miękkimi poduszkami.

Stolik ogrodowy z palety


Stolik z palet to mebel bardzo prosty do wykonania. Wystarczą dwie palety, które należy ułożyć jedną na drugiej – stolik będzie wówczas dość wysoki. Jeśli ma być niższy, wystarczy jedna paleta. Możesz dodać kółeczka i szklany blat – tak przygotowany stolik będzie doskonałą ozdobą nie tyko ogrodu i tarasu, ale też loftowego salonu. Starannie wykończony stolik – z wygładzonego drewna i z oszlifowanymi rogami dobrze będzie wyglądał przy zwykłej, białej kanapie w nowoczesnym wnętrzu urządzonym w skandynawskim stylu.

Stół barowy – zamiast stolika, idealny na garden party


Zamiast klasycznego stołu ogrodowego, możesz w łatwy sposób wykonać z palet stolik barowy. Połącz dwie palety i ustaw je pionowo, tak by konstrukcja była jak najwyższa, ale nie wyższa niż około 120 cm. Na wierzch połóż blat – drewniany lub plastikowy.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska