Data modyfikacji:

Co na ścianę w kuchni? Modne rozwiązania na kuchenne ściany

Ściany w kuchni wymagają specjalnego traktowania. Tłuste plamy, wilgoć i kurz robią swoje – zabrudzenia tego typu mogą być naprawdę kłopotliwe. Tradycyjnie większość z nas montuje na ścianach w kuchni płytki – to praktyczne i efektowne rozwiązanie. Ale jeśli marzy ci się kuchenna rewolucja i szukasz sprawdzonego przepisu na to, co położyć na ścianę w kuchni między szafkami oraz jak wykończyć ściany, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Przeczytaj także nasz artykuł z pomysłami na aranżacje kuchenne.
kuchnia

Co na ścianę w kuchni? Jaka farba?

Farba lateksowa – wodorozcieńczalna emulsja lateksowa sprawdzi się najlepiej w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza, jakie panują w kuchni.

Dodatkowo środki tego typu tworzą na ścianach paroprzepuszczalną powłokę, która pozwala podłożu oddychać i która przede wszystkim jest odporna na ścieranie. W rezultacie możliwe będzie usuwanie kłopotliwych zabrudzeń o jakie w kuchni nie trudno.

Farba tablicowa - jeśli zastanawiasz się, co na ściany w kuchni zamiast farby o standardowych parametrach, dobrą alternatywą może być farba tablicowa. Preparat tworzy wytrzymałą i odporną na ścieranie powłokę, dlatego można go zastosować nawet w tak newralgicznych miejscach, jak okolice zlewu czy kuchenki.

Farba w klasycznym czarnym lub ciemnozielonym kolorze da modny, nieco dramatyczny efekt, zwłaszcza w połączeniu z białymi meblami kuchennymi. Ale warto wiedzieć, że farby tablicowe dostępne są w wielu ciekawych kolorach, więc możesz pozwolić sobie na większą swobodę w wyborze barwy.

Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?

Glazura lub gres to oczywiste rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, co położyć na ścianę w kuchni między szafkami.

Płytki są odporne na szorowanie i działanie wilgoci, dlatego powierzchnię łatwo utrzymać w higienicznej czystości.

Jeśli jednak szukasz niesztampowych rozwiązań aranżacyjnych i nie chcesz stawiać na płytki ścienne, do wyboru masz jeszcze kilka innych ciekawych rozwiązań.
  • Szklana tafla – okładzina ścienna wykonana ze szkła hartowanego to modna alternatywa dla płytek. Rozwiązanie tego typu daje podobne parametry wytrzymałościowe, jak wspomniane wcześniej płytki – ze szklanej powierzchni łatwo usuniesz zabrudzenia, a wilgoć nie będzie jej straszna. Co więcej, szklana tafla daje też szerokie pole do aranżacyjnego popisu. Przezroczyste szkło może świetnie podkreślić strukturę ściany wykończonej np. surową cegłą. Szklana tafla wykończona za pomocą nadruku przypominać będzie z kolei nowoczesny obraz. Szkło przeznaczone do montażu na ścianach kuchennych dostępne jest także w innych wariantach wykończeniowych – błyszczące, matowe czy dekoracyjnie zdobione.
  • Tapeta – to ciekawy sposób na przełamanie aranżacyjnych schematów. Wydawać by się mogło, że tapeta w kuchni to przepis na stylizacyjną katastrofę. Okazuje się jednak, że dobrze dobrana tapeta może być dobrym rozwiązaniem dylematu, co na ścianę w kuchni zamiast płytek. Jeśli chcesz postawić na tapetę w kuchni, wybierz modele winylowe lub z włókna szklanego. Tapety tego typu są odporne na działanie wilgoci, a z ich powierzchni swobodnie można usuwać zabrudzenia. Materiał wykończeniowy można również zestawić w duecie ze wspomnianą wyżej szklaną taflą, jeśli zastanawiasz się, co na ścianę w kuchni nad blatem. Duet tego typu zapewni wyjątkowy efekt dekoracyjny i jednocześnie będzie w pełni odporny na trudne warunki panujące w kuchni.
  • Drewniane okładziny – drewno to ponadczasowy materiał wykończeniowy, który od lat towarzyszy nam w aranżacji wnętrz. Nic dziwnego – drewno wygląda efektownie, pięknie się starzeje i łatwo poddaje renowacji. Ciekawym pomysłem na wykończenie ścian w kuchni są właśnie drewniane okładziny. Najczęściej wykonuje się je na zamówienie i są utrzymane w tej samej estetyce co blaty lub fronty mebli kuchennych. Takie rozwiązanie sprawia, że aranżacja jest spójna i efektowna. Warto jednak wiedzieć, że drewno w kuchni wymaga solidnego zabezpieczenia – powierzchnia powinna być pokryta olejem czy lakierem, co uodporni ją na działanie wilgoci.
  • Kamień naturalny – płyty wykonane z marmuru czy granitu dadzą szalenie elegancki efekt dekoracyjny. Do najmodniejszych rozwiązań tego typu należą płyty z białego marmuru o wyraźnym rysunku lub ich czarne odpowiedniki. Kamień jest odporny na wilgoć i łatwo usunąć z jego powierzchni zabrudzenia, trzeba jedynie uważać na niektóre środki chemiczne, ponieważ mogą odbarwiać dekoracyjną powierzchnię. Minusem płyt z kamienia naturalnego jest dość wysoka cena.
Polecamy: Jak urządzić czarną kuchnię?
  • Beton architektoniczny – jeśli szukasz pomysłu na to, co na ścianę w kuchni zamiast glazury i chcesz nadać wnętrzu nieco industrialnego charakteru, dekoracyjny tynk o strukturze betonu będzie świetnym rozwiązaniem. Powierzchnia tego typu jest odporna na wilgoć i plamy, ale przede wszystkim wygląda bardzo efektownie – niejednorodna faktura betonu architektonicznego nadaje ścianie surowy wygląd i upodabnia wnętrze do pofabrycznych loftów. Dla pewności, powierzchnię z betonu architektonicznego warto zabezpieczyć w newralgicznych miejscach, czyli przy kuchence czy zlewie za pomocą płyt ze szkła hartowanego.
Jak widzisz, do wyboru masz kilka opcji, jeśli zastanawiasz się, co na ścianę w kuchni, a nie chcesz stawiać na płytki. Warto wiedzieć, że te ostatnie dają też ciekawe pole do manewru – wszak eksperymentować możesz nie tylko z kolorem czy wzorem płytek, ale również z ich kształtem oraz układem.

Modne heksagony mogą być świetną alternatywą dla klasycznych prostokątnych płytek, z kolei układ płytek w jodełkę sprawi, że powierzchnia będzie wyglądać znacznie ciekawiej, niż w przypadku kafli ułożonych tradycyjną metodą.