Data modyfikacji:

Czy warto kupować rośliny doniczkowe w Internecie?

Kupujesz w Internecie dekoracje, ubrania, meble, więc dlaczego nie rośliny domowe? Wydawać by się mogło, że to dość ryzykowne posunięcie – wszak kwiaty domowe są dość delikatne i mogłyby nie przetrwać trudów transportu. Ale bez obaw – dobrze zapakowana paczka dotrze do ciebie w jednym kawałku, a ty będziesz mógł cieszyć się jej zieloną zawartością. Oto kilka powodów, dla których warto jednak postawić na kwiaciarnie internetowe.

Nie tak dawno na instagramowym profilu bloga pytałam w ankiecie, czy kupujecie rośliny przez Internet. W większości przypadków odpowiedź była negatywna. Pojawiły się nawet głosy zaskoczenia, bo dla części osób jest to zupełna nowość. To ciekawe, bo ja od dłuższego czasu kupuję rośliny domowe tylko w sieci – to dla mnie znacznie wygodniejsza alternatywa, niż wyprawy do kwiaciarni i noszenie ciężkich doniczek z roślinami. Na początku też miałam wiele wątpliwości – obawiałam się, że kwiaty domowe mogą uschnąć w transporcie lub po prostu zniszczyć się. Na szczęście moje wątpliwości okazały się niepotrzebne, dlatego jeśli ty też należysz do grona sceptyków zakupu zieleniny w sieci, przekonaj się, dlaczego warto postawić właśnie na taki rodzaj zakupów.

Zielenina z Internetu – dlaczego warto?

Po pierwsze to wspomniana już wygoda. Odpada całe to cudowanie z doniczkami, torbami i pakowaniem tego wszystkiego do auta lub co gorsza tłuczenie się z zieleniną w komunikacji miejskiej. U mnie przewóz roślin do domu zawsze kończył się katastrofą – wystarczył jeden ostrzejszy zakręt, a doniczki z kwiatami lądowały na podłodze. Efekt? Nadprogramowe odkurzanie samochodu z ziemi, która wysypała się z doniczek. Decydując się na zakupy w sieci zamiast tego dostajesz rośliny doniczkowe z dostawą do domu, przesadzasz je do większych doniczek (warto o tym pamiętać, bo zazwyczaj zaraz po zakupie okazuje się, że w doniczce zaczyna brakować miejsca dla rozrastających się korzeni) i gotowe. Jeśli jeszcze w wybranym sklepie internetowym dokupisz sobie osłonki do doniczek, to już totalnie ułatwisz sobie całą zabawę w domową dżunglę.

Kolejną zaletą, jaka przekonała mnie do zakupów roślin domowych właśnie w sieci, to szeroki wybór kwiatów. W popularnych marketach można dostać zazwyczaj te podstawowe gatunki – na wystawie spotkasz najczęściej zamiokulkasa, różne odmiany kaktusów i sukulentów, czasem jakąś jukę czy krotona. Gdy pojawi się palma czy dracena to już wielkie święto. A przecież świat roślin doniczkowych to prawdziwe bogactwo odmian.

Jak kupować bezpiecznie?

W przypadku kwiatów doniczkowych, sprawa ma się dokładnie tak samo, jak przy innych zakupach przez Internet. Zanim zdecydujesz się na konkretny sklep internetowy, po prostu przeczytaj opinie innych użytkowników. Jednak rzetelność sklepu to jedno, a bezpieczeństwo przesyłki to drugie. Zapewne to właśnie budzi największe obawy – jak rośliny przetrwają te kilka dni, jakie spędzą zamknięte w pudełku podczas transportu?

Może cię to zadziwi, ale rośliny doniczkowe bezproblemowo znoszą transport. Dużo zależy oczywiście od jakości opakowania. I tu przejdźmy do konkretów – jak powinna być dobrze zapakowana przesyłka z roślinami? Przede wszystkim sprzedawca powinien zabezpieczyć doniczkę, aby nie wysypywała się z niej ziemia. W tym celu sklepy internetowe stosują zazwyczaj zwykłą folię. Ten zabieg dodatkowo sprawia, że podłoże utrzymuje dłużej wilgoć, ponieważ woda nie odparowuje na zewnątrz. W rezultacie rośliny przetrawiają kilka dni w zamknięciu, nawet jeśli panują upały, a kurier gdzieś zabłądzi w drodze do twojego domu. Co ciekawe wiele sklepów zaznacza, że wysyłka jest uzależniona od bieżącej pogody – przykładowo w zimie w okresie naprawdę niskich temperatur wysyłki mogą być wstrzymane, co jest oczywiście podyktowane troską o kondycję roślin.

Ponadto zabezpieczyć należy też pędy, łodygi oraz liście, do czego najczęściej używa się również folii i palików. Bardzo ważne jest natomiast wypełnienie wolnych przestrzeni w paczce, dzięki czemu rośliny są stabilne niezależnie od wstrząsów, na jakie paczka jest narażona w transporcie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy zamówione przez ciebie rośliny domowe dotrą w dobrej kondycji, skontaktuj się ze sprzedawcą i zapytaj, jak pakuje przesyłki. Jeśli opis zgadza się z powyższymi słowami, twoja paczka powinna dotrzeć w jednym kawałku.

Jakie jest twoje zdanie na ten temat? Jesteś tradycjonalistą i wolisz klasyczne zakupy, czy zamówienie z dostawą do domu to dobra opcja dla ciebie? Ja cenię sobie wygodę zakupów przez Internet i jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Dodatkowo na internetowych zakupach udało mi się upolować kilka dość rzadko spotykanych gatunków kwiatów doniczkowych, jak np. monstera adansona, która ma znacznie mniejsze, ale za to ciekawiej uformowane liście, niż jej modna siostra, a także starca rowleya. I chociaż początkowo też byłam sceptycznie nastawiona do zakupów zieleniny w sieci, to już po pierwszej otrzymanej przesyłce wątpliwości zupełnie mnie opuściły. Teraz mogę systematycznie uzupełniać swoją kolekcję roślin o kolejne wymarzone odmiany.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny