Data publikacji:

Dawalia - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Paproć to jedna z ulubionych domowych roślin w Polsce. Stosunkowo łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji, a jednocześnie pięknie i intensywnie rozwijająca się. Dawalia to roślina pochodząca z lasów tropikalnych (głównie z Azji lub Afryki), w Polsce uprawiana wyłącznie w odmianach doniczkowych. Jak uprawiać i pielęgnować dawalię? Jaką ziemię i warunki lubią te rośliny? 

Dawalia – charakterystyka paproci z Wysp Kanaryjskich 

Dawalia to roślina z gatunku paproci, z rodziny dawaliowatych. Naturalnie występuje w lasach tropikalnych. Dawalia występuje jako roślina naziemna oraz jako epifit (roślina porastająca na innej), dlatego można ją spotkać porastającą korę drzew czy w szczelinach skalnych, a nawet w koronach drzew. Dziko rosnąca dorasta nawet do 1 metra wysokości i charakteryzuje się dużymi, pierzastymi liśćmi koloru zielonego. 
W Polsce roślina ta występuje wyłącznie w formie doniczkowej do uprawy w warunkach domowych. Roślina jest uważana za dość oryginalną ozdobę wnętrza, jako ciekawa odmiana często widywanych w domach paproci. Jedną z jej charakterystycznych cech są owłosione, srebrno-brązowe kłącza, porastające na ściankach doniczki. 

Dawalia – rodzaje i różnice 

Wyróżnionych jest kilkadziesiąt gatunków tej rośliny, ale wśród popularnych odmian doniczkowych, które można spotkać u nas, warto wspomnieć o: 
Davalia fajeensis (dawalia nitkowata) – pochodząca z Fidżi, cechuje się szaroróżowymi i zwisającymi pędami, a także srebrzysto-zielonymi liśćmi i dość cienkimi jak na ten gatunek kłączami, często wystającymi poza doniczkę. 
Davalia canariensis – pochodząca z rejonu Makronezji i Półwyspu Iberyjskiego, świetnie nadaje się do uprawy w warunkach domowych. Cechuje się sporą wytrzymałością i posiada trójkątne, pierzaste liście w kolorze ciemnozielonym. Charakterystyczne dla rośliny kłącza się tutaj brązowe z małymi łuskami. 
Davallia tyermanii - to nietuzinkowa paproć domowa pochodząca z Wysp Kanaryjskich. Jest rośliną stosunkowo niską i wolno rosnącą. Paproć tworzą zwarte kępki ciemnozielonych i lekko błyszczących podwójnie pierzastych liści, wzbogaconych o ozdobne futrzaste kłącza, rozrastające się w przeróżnych formach. Wyglądem mogą przypominać nico odnóża jakiegoś egzotycznego pająka, zgrabnie oplatając brzegi doniczki. 

Paprocie – kwiaty idealne do domu 

Dawalia, jak i pozostałe rodzaje paproci, są częstym wyborem rośliny do domu i mieszkania. Rośliny te świetnie odnajdują się w nowych warunkach, pasują do temperatury pokojowej i nie wymagają specjalistycznej opieki i pielęgnacji. Doskonale pasują do różnego rodzaju wykończenia wnętrza – nowoczesnego, surowego, rustykalnego . Można je też spotkać w różnych pomieszczeniach — biurach, w sypialni, w salonie. 

Dawalia w nowym domu 

Pojawienie się dawalii w nowym domu wymaga kilkutygodniowej adaptacji rośliny do nowego otoczenia. Zmiana ciepłej i wilgotnej szklarni gdzie są uprawiane na przytulny domek, może spowodować przebarwienia na liściach czy nawet opadnięcie kilku z nich (możemy też wziąć nożyczki ogrodnicze Fiskars i sami przyciąć obumierające listki). Nie ma co się tym przejmować, niektóre rośliny tak mają. 
Dlatego wystarczy około 3-6 tygodni, aby roślina przyzwyczaiła się do nowej wilgotności, temperatury czy warunków naświetleniowych. Co ważne, świeżo po zakupie nie warto przesadzać rośliny do nowej donicy. Warto wstrzymać się z tą czynnością jakieś 2-4 tygodni i pozwolić na wstępną aklimatyzację. Dopiero wtedy wziąć łopatkę ogrodniczą i zabrać się za zmianę docelowego pojemnika. 

Jaka będzie najlepsza ziemia do uprawy Dawali 

Dawalia nie ma szczególnie wyśrubowanych wymagań co do gleby. Wystarczy dobrej jakości typowa ziemia do paproci (szukać produktu dla roślin wilgociolubnych), którą można wzbogacić na wiele sposobów. Wymieszać z drobno potłuczoną korą lub wermikulitem ogrodniczym. Można też zmieszać torf z ziemią uniwersalną, piaskiem czy perlitem, dodając troszkę kompostu. Nie zaszkodzi też porcja dodatkowego nawozu do paproci, ewentualnie biohumusu do roślin. Szczególnie rozsądnie brzmi ten torf, który nieco wypłynie na wilgotność gleby. 

Uprawa Dawali w warunkach domowych 

Dawalie preferują w domach i mieszkaniach miejsca dość widne, ale nie koniecznie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Te może być dla rośliny niebezpieczne. Wymagana jest też przez cały rok temperatura powyżej 18 st. C, co w polskich warunkach nie jest szczególnie trudne. 
Roślina ta preferuje też dużą wilgotność, jednak nie szczególnie polecane jest jej zraszanie. To powinno być wykonywane w ostateczności. Lepszą metodą na zwiększenie wilgotności może być np.  wstawienie doniczki do pojemnika z torfem lub mchem. Roślina w mało wilgotnych pomieszczeniach będzie rosła słabo. Paproć ta nie lubi też intensywnego zalewania. 
Polecane jest jej sadzenie w płaskich doniczkach lub dużych misach wypełnionych odpowiednią mieszkanką ziemi z dodatkami (patrz wyżej). Ciekawie prezentuje też swoje wdzięki w pojemnikach wiszących. W tym przypadku warto skupić uwagę na pielęgnacji wystających kłączy. 

Jak pielęgnować Dawalie? 

Dawalia nie wymaga regularnego nawożenia, a dla lepszego jej rozrostu można użyźnić nieco glebę na wiosnę. Należy unikać też częstego jej przesadzania i wykonywać je tylko, gdy kłącza nie mieszczą się w dotychczasowej doniczce. Co do rozmnażania rośliny, dokonuje się tego wegetatywnie przez podział starszych okazów lub metodą ukorzeniania kawałków kłączy z młodymi listkami. 
Dawalia pasuje więc zarówno dla początkujących domowych ogrodników, jak i tych z nieco większym doświadczeniem. Nie należy bać się jej uprawy, za to warto skorzystać z oferowanych wrażeń wizualnych, które mogą wzbogacić domową florę. 
Autor: Redakcja Ceneo