Data modyfikacji:

Decoupage- zacznij swoją przygodę ze światem serwetek

Decoupage to coraz popularniejsza sztuka dekorowania zwykłych przedmiotów z użyciem serwetek decoupage, papieru, zdjęć i innych elementów. W ten sposób możemy dać drugie życie starym meblom, przedmiotom i nieustannie bawić się, wymyślając coraz to nowsze rzeczy. Decoupage pokochały osoby ceniące sobie oryginalność i piękno przedmiotów do codziennego użytku.

Jak zacząć tworzyć własne dekoracje, które nadadzą charakter naszemu mieszkaniu, a także szybko staną się naszym ulubionym zajęciem? Przedstawiamy kilka rad, jak zacząć robić ozdoby techniką decoupage.

www.cutoutandkeep.net

Decoupage krok po kroku- czyli co trzeba kupić?

Do techniki decoupage nie potrzeba wielu narzędzi, a większość tego, co kupisz starczy Ci na kilka dzieł. Zobacz, co Ci się przyda na początek:

 • przedmiot, który chcesz ozdobić (najłatwiej zacząć od niewielkich, prostych przedmiotów z surowego drewna, np. pudełko na biżuterię)
 • farba akrylowa – najlepiej biała lub w jasnym kolorze do stworzenia podkładu
 • pędzle (2-3 o różnych szerokościach) – do nakładania farby, kleju oraz lakieru
 • wybrane przez Ciebie serwetki decoupage z motywem, którym chcesz ozdobić przedmiot – mogą to być specjalne serwetki do decoupage lub zwykłe papierowe serwetki
 • klej do przyklejenia serwetki ( najlepiej typu wikol)
 • lakier bezbarwny akrylowy – do wykończenia gotowego dzieła
 • ewentualnie nożyczki do wycięcia serwetki i papier ścierny do wyrównania niedoskonałości na drewnie
 • Krok 1:

  Przedmiot, który zamierzamy ozdobić techniką decoupage należy najpierw umyć, odtłuścić, a także wygładzić (jego powierzchnia nie może pozostawać porowata, ponieważ wzór nie będzie się w stanie na niej równo rozprowadzić). Właściwie spreparowaną powierzchnię pokrywamy farbą podkładową, a następnie akrylową. Czekamy do całkowitego wyschnięcia.

  Krok 2:

  Następnie musimy przygotować obrazek, którym chcemy ozdobić nasz przedmiot. W przypadku użycia papierowych serwetek decoupage będziemy potrzebować tylko górnej warstwy z nadrukiem wzoru. Musimy dokładnie wydzierać  lub wycinać wybrany fragment naszej serwetki.

  Krok 3:

  Wycięty motyw dokładnie, ale bardzo delikatnie (ponieważ łatwo można rozerwać serwetkę) przyklejamy do ozdabianego przedmiotu, a następnie smarujemy pędzlem z klejem. Klej w kilka sekund przenika przez cienką warstwę serwetki, przyklejając ją do ozdabianego produktu. Trzeba to robić niezwykle powoli i uważnie, aby serwetka nie pomarszczyła się lub nie podarła. Niektórzy wolą stosować metodę, jaką jest wprasowywanie wzoru żelazkiem nastawionym na najniższą temperaturę (wykorzystując do tego arkusze papieru do pieczenia).

  Krok 4:

  Nasze pudełko na biżuterię jest już prawie skończone. Już wiemy jakiego efektu końcowego możemy się spodziewać, więc jeżeli nam się podoba, musimy tylko zabezpieczyć produkt kilkoma warstwami bezbarwnego lakieru akrylowego ( tak, aby utrwalić dekorację, a także nadać jej połysku).

  Twój kącik do tworzenia- czy potrzeba dużo miejsca?

  Do pracy nie trzeba za wiele miejsca, jednak dobrze jest  mieć miejsce, gdzie będzie można przechowywać wszystkie przybory, służące do realizacji swojego hobby. Na pewno potrzebny będzie stół, który należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem klejem i farbami np. ceratą, obrusem papierowym czy nawet gazetami.

  Ukryte piękno małych rzeczy

  Przedstawiamy kilka propozycji na piękne decoupage’owe dekoracje:

  www.sparkletart.com                                                 www.usmlf.com

  Technika decoupage to idealne zajęcie dla osób cieszących się oryginalnością i pięknem delikatnych ozdób. Każdy kto posiada choć trochę cierpliwości i kreatywności może spróbować swoich sił i zacząć swoją przygodę z decoupagem. Wystarczy tak niewiele, a ze starych przedmiotów i mebli można zrobić coś wspaniałego i to samemu, w swoim domu.

  Autor: Patrycja Kielin