Data modyfikacji:

Design dla niepełnosprawnych - przegląd inspiracji

Jednym z najtrudniejszych projektów w karierze architekta i projektanta wnętrz jest przygotowanie domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna. Niestety większości z nas kojarzą się negatywnie z obskurnymi poręczami i plastikowymi siedzeniami z publicznych toalet. Nic bardziej mylnego! Przedstawione przez nas projekty są dowodem na to, że można stworzyć piękne, designerskie wnętrza.

Teoria projektowania użytecznej przestrzeni dla osoby z niepełnosprawnością jest tematem bardzo rozbudowanym i trudnym. Projekt wymaga od architekta bardzo dokładnego zapoznania się z sytuacją danej osoby oraz dobrego zbadania natury utrudnień, jakie możne ona napotkać. Efektem ma być dom przyjazny dla jego właściciela. Istnieją co prawda pewne uśrednione wytyczne, którymi można się posiłkować, aczkolwiek zawsze należy mieć na uwadze indywidualne kwestie, no i oczywiście preferencje estetyczne.

Prezentowane aranżacje przedstawiają połączenie myślenia ergonomicznego z umiłowaniem dobrego smaku i stylowego wykończenia.

www.houzz.com

Jednym z istotnych elementów, w szczególności w przypadku osób jeżdżących na wózku oraz osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się (np. osoby starsze) jest wyeliminowanie przeszkód: progów i wysokich krawędzi. W tej łazience zrezygnowano z brodzika na rzecz kabiny prysznicowej z odpływem w podłodze. Od reszty pomieszczenia oddziela ją szyba, która ogranicza wydostawanie się wody poza jej obręb. Większa powierzchnia pozwala wstawić krzesło lub wjechać do środka wózkiem.

www.houzz.com

Dostępność do blatów czy umywalek bywa znacznie trudniejsza. Zaplanowanie wolnej przestrzeni pod nimi zwiększa komfort osób korzystających z wózków inwalidzkich. Niezabudowany blat pozwala podjechać bliżej. Umieszczone na optymalnej wysokości szuflady rekompensują brak dodatkowej przestrzeni przechowalnej.

www.houzz.com

Kolejny projekt jest dowodem na to, że podstawowe wyposażenie, obręcze i ławeczki kąpielowe, nie muszą wcale szpecić łazienki. Drewniane siedzisko i eleganckie barierki niewątpliwie zwiększają atrakcyjność łazienki.

www.houzz.com

Bardzo ważnym pomieszczeniem w mieszkaniu jest kuchnia. W tym wydaniu przedstawia naprawdę rzetelne i pomysłowe podejście do designu. Ergonomiczny blat umożliwia sprawne przyrządzenie posiłków osobie na wózku. Szafki i półki zamontowano na poziomie znajdującym się w zasięgu ręki.

www.houzz.com

Drzwi przesuwne eliminują problem związany z kierunkiem otwierania oraz ewentualne niedogodności i kontuzje wynikające z gwałtownego czy niespodziewanego zatrzaśnięcia. W ten sposób minimalizujemy ryzyko uderzenia. System przesuwny bardzo dobrze sprawdza się w koncepcji wnętrz otwartych, bez barier (progów).

www.houzz.com

Na etapie projektowania warto rozważyć możliwość zastąpienia schodów podjazdem. Usprawnienie polecamy także w przypadku osób starszych, dla których wspinanie się po stopniach  jest bardzo męczące. Wykończenie elegancką barierką pozwala wesprzeć się podczas wchodzenia/wjeżdżania.

www.houzz.com

Podjazdy przed domem mogą stanowić wspaniały element wystroju ogrodu. Drewniany pomost urozmaica aranżację zewnętrznej strony budynku.

Autor: Cieplik