Data publikacji:

Dischidia - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Dischidia to bardzo efektowna i łatwa w pielęgnacji roślina pnąca. Decydując się na jej uprawę w domu warto jednak dowiedzieć się więcej na temat jej pochodzenia, warunków, jakich potrzebuje oraz podstawowych zasad dotyczących pielęgnacji. Jakie są wymagania stanowiskowe Dischidii? Jaka ziemia dla Dischidii jest najodpowiedniejsza? Czym ją nawozić, jak kwitnie oraz jakie odmiany Dischidii są polecane do hodowli w domu? Tego wszystkiego i o wiele więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Naturalne środowisko Dischidii 

Dischidia pochodzi z tropikalnych obszarów Chin, Indii oraz Indochin. Należy do rodziny Apocynaceae i jest epifitem, czyli porostem. Porasta najczęściej nadrzewne gniazda mrówek, zapewniając im schronienie w swoich pęcherzykowatych lub skręconych liściach. Znanych jest ponad 100 gatunków Dischidii, jednak jest to roślina słabo zbadana, a powszechnie uprawianych w naszym umiarkowanym klimacie jako rośliny doniczkowe jest zaledwie kilka odmian. 

Uprawa i pielęgnacja Dischidii 

Wspominaliśmy już, iż w naturze Dischidia rośnie na drzewach, z których zwisa tworząc malownicze zielone kaskady. Jako roślina doniczkowa Dischidia również najpiękniej będzie się prezentowała powieszona.
Dischidia rośnie wolno, nie wymaga więc częstego przycinania pędów. Jej liście mają rozmaite kształty i ubarwienie, w zależności od gatunku. Kwitnienie Dischidii nie przyprawia co prawda o estetyczny zawrót głowy, ale jak każdy samodzielnie wyhodowany kwiat, cieszy. Kwiaty Dischidii są drobne i niepozorne, w zależności od odmiany mogą być białe (Dischidia okrągłolistna) lub zielono- żółte (Dischidia Watermelon). 
Zastanawiasz się czy dasz sobie radę z uprawą Dischidii? Na pewno! Nie jest to wymagająca roślina, ale po kolei: 
  • Światło, czyli najlepsze stanowisko dla Dischidii 
Jako roślina o wielu liściach Dischidia potrzebuje dużo światła. Idealnym stanowiskiem dla Dischidii będzie miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. O zbyt małej ilości światła zorientujesz się, gdy liście Dischidii zmienią swój kształt na wydłużony, będą wiotkie i rzadziej rozsiane. 
  • Optymalna temperatura do uprawy Dischidii 
Wywodząca się z tropikalnego klimatu Dischidia lubi ciepło i wilgoć. Idealnie, jeśli roślina nie zostanie narażona na spadek temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza zimą, a latem, w okresie wzrostu zapewnisz jej około 25 stopni Celsjusza. 
  • Podłoże dla Dischidii 
Idealna ziemia dla Dischidii to podłoże lekkie i przepuszczalne, czyli takie, które nie dopuści do zalegania wody w doniczce.
  • Podlewanie Dischidii 
W tym miejscu warto zaznaczyć, że Dischidia to sukulent, a to oznacza, że o wiele lepiej znosi brak wody, niż jej nadmiar. Jak zatem podlewać Dischidię? Dischidię należy podlać, gdy ziemia w jej doniczce będzie przesuszona. Roślina powinna mieć zapewnioną cykliczność okresów wilgotnych i suchych. Dischidię podlewamy niewielką ilością wody, a tę która zostanie na podstawku wylewamy, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Dischidia znacznie bardziej niż z gleby lubi pobierać wilgoć z otoczenia  
(w końcu pochodzi z lasów tropikalnych), dlatego bardzo dobrze zrobi jej systematyczne zraszanie liści. 
  • Przesadzanie i nawożenie Dischidii. 
Dischidię przesadza się dopiero, gdy doniczka jest za mała, aby pomieścić korzenie rośliny. W okresie wegetacji, czyli intensywnego wzrostu (od kwietnia do września) warto nawozić Dischdię, najlepiej co drugie podlewanie. Najlepszy nawóz dla Dischidii to nawóz wieloskładnikowy, bogaty w macro- i mikroskładniki, przeznaczony do roślin zielonych o ozdobnych liściach.

Popularne gatunki Dischidii 

Tak jak już wspominaliśmy, znanych jest ponad 100 gatunków Dischidii żyjących w naturze. W naszych domach hodujemy jednak tylko kilka jej odmian. 
O to najpopularniejsze z nich: 
  • Dischidia nummuralia, zwana Dischidią okrągłolistną staje się coraz popularniejszą odmianą doniczkową Dischidii. Ma jednolicie zielone, mięsiste, drobne, przypominające guziki liście, które gęsto rozsiane na roślinie stanowią jej największą ozdobę. Pnące pędy Dischidii okrągłolistnej w naturalnych warunkach mogą osiągać nawet 3 metry długości. Jej kwiaty są białe, drobne i niepozorne. Nie stanowią znaczącej ozdoby rośliny. 
  • Dischidia ovata „Watermelon” to gatunek Dischidii charakteryzujący się ciekawym ubarwieniem liści przypominającym skórkę arbuza. Liście odmiany Watermelon mają sercowaty, nieco wydłużony kształt, a ich zieleń zdobiona jest żółtym żyłowaniem. 
  • Dischidia rusciflora, znana również jako Dischidia „Milion serc” charakteryzuje się uroczymi liśćmi w kształcie małych serduszek. Liście są zielone, mięsiste i gęsto rozsiane. Jej pędy tworzą efektowne, gęste zielone girlandy dorastające nawet do metra długości. 

Czy uprawa Dischidii to dobry wybór? 

Naszym zdaniem jak najbardziej. Dischidia to roślina wymagająca minimalnej pielęgnacji. Wystarczy, że znajdziesz dla niej odpowiednio oświetlone miejsce i od czasu do czasu przypomnisz sobie, aby ją podlać, a ona odwdzięczy się kaskadą pięknych zielonych girland, które wspaniale ożywią wnętrze pomieszczenia. Bez względu na to czy wybierzesz którąś z opisanych przez nas odmian, czy może skusisz się na rzadszy gatunek kolekcjonerski, pamiętaj, że każda Dischidia to roślina ekstremalnie wytrzymała i bardzo łatwa w pielęgnacji.
Autor: Redakcja Ceneo