Data modyfikacji:

DIY: domowa świeca przeciw komarom

Długie i ciepłe wieczory najchętniej spędzamy na świeżym powietrzu. Niestety lubią je także... komary! Nie chcesz w popłochu uciekać przez kąsaniem owadów? Nie musisz martwić się o swędzące bąble. Wspólnie z Martą z Care for Decor podpowiadamy, jak zrobić domową świecę przeciw komarom!

Letnie wieczory upływają najprzyjemniej na dworze. Wtedy najlepiej smakują pieczone na grillu potrawy, nie widać również końca rozmowom prowadzonym na tarasach i pomostach. Błogą rozrywkę w jednej chwili są w stanie przerwać one - irytujące, "upierdliwe" komary. Niejeden środek odstraszający owady przegrał z nimi bitwę; po wielu latach latania w oparach sprayów i olejków zdążyły się do nich przyzwyczaić, a sądząc po liczbie ukąszeń - nawet je polubić.

Tam, gdzie nie pomoże sklepowa chemia, pomoże domowy sposób na komary. Przez jej tajniki przeprowadzi nas Marta z Care for Decor, prezentując niezwykle prosty przepis na domową świecę przeciw komarom. Dzięki kilku dodatkom będzie również urokliwą dekoracją naszych domów, balkonów i tarasów.

Potrzebujesz:

 • resztki świec;
 • słoiki;
 • garnek;
 • miseczka ceramiczna (lub z innego odpornego na wysokie temperatury i parę materiału);
 • nożyczki;
 • knot;
 • patyczki, np. długie wykałaczki;
 • dodatki zapachowo-dekoracyjne, np. płatki lawendy, pyłek kwiatowy, skórka pomarańczy;
 • olejki eteryczne 100%.
 • Ja wybrałam olejki: rozmarynowy, lawendowy, citronella i trawa cytrynowa. Zamierzałam zrobić świeczki w jednym zapachu i mieszane. Citronella świetnie odstrasza komary, lawenda działa uspokajająco, rozmaryn nadaje otoczeniu świeżego i energetycznego charakteru a trawa cytrynowa to chęć powrotu zapachem do Azji, w której zapach ten jest wszechobecny. Pasował mi też do pozostałych składników - pisze Marta.

  Olejki eteryczne znajdziesz TUTAJ.

  Krok 1.

  Knot zawiązujemy na patyczku. Jego długość dostosowujemy do głębokości słoika. Patyczek opieramy na krawędzi naczynia.

  Krok 2.

  Nad garnkiem wypełnionym wodą stawiamy miskę z woskiem z resztek świec. Rozpuszczamy go w kąpieli wodnej. Następnie odławiamy resztki knotów.

  Wejdź na Ceneo.pl i sprawdź płyny na komary.

  Krok 3.

  Do wosku dodajemy olejki eteryczne. Ważne: przez dolaniem olejków należy odczekać aż wosk przestygnie. Zbyt wysoka temperatura może zabić ich aromat. Im więcej aromatu, tym lepszy efekt końcowy - intensywniej pachnąca świeca.

  Ilość olejku, jaki dodajemy, zależy od pojemności słoika i naszej wrażliwości na zapachy. Do ochrony przeciw komarom 2 buteleczki olejku na 3 średniej wielkości słoiki (ok. 200 ml) będą w sam raz. Jeżeli robimy świeczki do wnętrz, olejku może być mniej - podpowiada Marta.

  Krok 4.

  Do wosku dodajemy składniki, które będą widoczne przez szklane ścianki i wzmocnią zapach świecy: płatki lawendy, gałązki rozmarynu, kawałki skórki pomarańczy itd.

  Krok 5.

  Gotową masę przelewamy ostrożnie do słoiczków, uważając, żeby nie zasłonić knota. Wskazówka: jeśli wosk będzie stygnął zbyt szybko, to na jego powierzchni powstaną drobne pęknięcia. Żeby tego uniknąć, owiń słoik ręcznikiem lub ścierką.

  GOTOWE!!! EFEKT ROBI WRAŻENIE

  Spodobał Ci się projekt Marty? Śledź jej bloga Care for Decor i zaczerpnij jeszcze więcej inspiracji do swojego domu! Polecamy!

  Pełny wpis znajdziesz TUTAJ.

  Autor: Cieplik