Data publikacji:

Dobry termometr zewnętrzny: jaki wybrać?


Dobry termometr zewnętrzny to jeden z najważniejszych przedmiotów, który powinien być na wyposażeniu każdego domu lub mieszkania. Każdego ranka zastanawiamy się, jakie ubrania na siebie włożyć bez ryzyka przemarznięcia lub spocenia się. Niekiedy nasza niepewność dochodzi do tak skrajnych sytuacji, że wyczekujemy w oknie przechodniów, by zobaczyć, jak oni są ubrani. Czy nie łatwiej byłoby zamontować termometr zewnętrzny? Poniżej przedstawimy rodzaje termometrów zewnętrznych oraz czynniki, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem takiego urządzenia.
termometr

Jakie rodzaje termometrów możemy wymienić?


Choć nie możemy sobie wyobrazić mieszkania bądź domu, który nie jest wyposażony w termometr zewnętrzny, to jednak urządzenia te różnią się od siebie znacząco. Na czym polega główna różnica? Termometry zewnętrzne możemy z powodzeniem rozróżnić ze względu na specyfikę pomiarów oraz materiały, z jakich są one zbudowane. Najpopularniejsze termometry to:
• termometry cieczowe,
• termometry elektroniczne.

Termometry cieczowe to wciąż najbardziej powszechny widok w oknach Polaków. Taki termometr zbudowany jest ze szklanej pipety wypełnionej specjalną cieczą (kiedyś rtęcią, jednak odchodzi się od tej koncepcji ze względu na bardzo wysoką szkodliwość tej cieczy). Obecnie jako ciecz pomiarową wykorzystuje się alkohol. Reaguje on na zmianę temperatury i wskazuje nam aktualną wartość stopni Celsjusza.

Termometry elektroniczne to zupełnie inna specyfika działania. Do jego działania wymagana jest jedynie bateria, która zasila całe urządzenie. Takie termometry charakteryzują się w niezwykłą precyzją pomiaru i łatwością odczytania aktualnej temperatury, co może stwarzać problemy w przypadku tradycyjnych termometrów wyposażonych w bardzo małą i niewidoczną skalę. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając termometr zewnętrzny?


Decydując się na zakup termometru zewnętrznego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które znacząco wpłyną na nasz odbiór urządzenia i satysfakcję z użytkowania. O czym dokładnie mowa?
Przede wszystkim rodzaj termometru. Zarówno termometry tradycyjne, jak i cyfrowe cieszą się dużą popularnością, a tylko od nas i naszych preferencji zależy, na który z nich się zdecydujemy. Kolejny czynnik to materiały, z jakich termometr jest wykonany. Termometry zewnętrzne powinny być wytrzymałymi urządzeniami, które charakteryzują się dużą odpornością na wszelkie zmiany temperaturowe oraz czynniki atmosferyczne. W procesie wyboru ważna jest również czytelność wartości temperaturowej pokazywanej przez termometr. W tym przypadku oczywiście termometry elektroniczne górują, posiadając intuicyjny wyświetlacz umożliwiający nam odczytanie wartości temperaturowych.
Ostatnia kwestia to sposób montażu termometru. Nie każdy z nas jest majsterkowiczem, który ma zamiar wiercić dziury w celu montażu termometru. Zwróćmy uwagę, czy wybrany termometr jest wyposażony w dedykowane przyssawki lub inne zawieszki, które umożliwią nam bardzo łatwo zamontować nasz termometr. 

Jaka jest cena dobrego termometru zewnętrznego?


Ceny termometrów zewnętrznych różnią się od siebie bardzo, a źródłem tych różnic jest zarówno typ wybranego termometru, jak i jakość wykonania. Najtańsze tradycyjne termometry alkoholowe dostępne są już nawet od 5 złotych. Są to jednak najbardziej podstawowe modele termometrów tradycyjnych, które nie wykazują się nadzwyczajną precyzją pomiarów. Wraz ze zwiększeniem owej precyzji, a także rosnącą jakością wykonania, wzrasta cena takiego urządzenia.
Wysokiej jakości termometry elektroniczne są dostępne w cenie od 30 do nawet 150 złotych. Jeśli jednak interesuje nas urządzenie o większej funkcjonalności, warto zwrócić uwagę na stacje pogodowe. 

A może stacja pogodowa?


Dla osób, które wymagają większej ilości funkcji, zwykły, nawet elektroniczny termometr może być niewystarczający. Czy w takim razie jesteśmy skazani na zakup kilku różnych urządzeń, które mierzą różne warunki atmosferyczne? Nie, o ile zdecydujemy się na zakup stacji pogodowej.
Stacja pogodowa to sprytne urządzenie, które montujemy wewnątrz domu lub mieszkania, a ono wskazuje nam wszystkie najważniejsze informacje, począwszy od temperatury, przez nasłonecznienie, ciśnienie atmosferyczne, przyszłą pogodę i wiele innych. Ilość parametrów zależy od konkretnego modelu i jego funkcjonalności. Jest to bardzo praktyczne urządzenie, które z powodzeniem może zastąpić tradycyjny termometr zewnętrzny. 
Autor: Norbert Rukowski