Domek na działkę? Zrób to sam!

Domek na działce sprawdzi się jako magazyn na narzędzia, maszyny ogrodnicze, jako miejsce służące do przechowywania zebranych plonów, a większe budynki mogą służyć jako domek rekreacyjny, w którym spędzimy urlop. Budowa domku na działce jest często wyzwaniem, lecz samodzielnie wykonana praca daje mnóstwo satysfakcji oraz pozwala na zdobycie doświadczenia. Jeśli Twoim marzeniem jest idealny domek na działkę, zrób to sam, aby jak najlepiej odwzorować swoje marzenia w rzeczywistości – zacznij od określenia funkcji, jakie będzie spełniać budynek. Do przechowywania narzędzi sprawdzi się mała altanka, natomiast jeżeli domek będzie wykorzystywany do okresowego mieszkania, należy postawić mocną konstrukcję o maksymalnej prawnie dozwolonej powierzchni. Zobacz, jak samemu zbudować domek ogrodowy.
Domek na działkę? Zrób to sam!

Jak zbudować domek na działce bez pozwolenia?

Kiedy zostajemy szczęśliwymi posiadaczami kawałka własnej ziemi, na której można coś postawić, pojawia się szansa na realizację marzeń związanych z domem. Nie musi być to samodzielna działka budowlana. Prawo dopuszcza stawianie domków na ogródkach działkowych, jednak muszę one spełniać określone parametry, jak np. odpowiednia powierzchnia i wysokość budynku. Mogą mieć dowolną formę i zostać podzielone na pomieszczenia.

Jeśli domek ma powstać na działce typu ROD, to zgodnie z ustawą o rodzinnych ogródkach działkowych, jego metraż nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych, a wysokość 4 lub 5 metrów, w zależności od dachu. Jeśli metraż domku nie przekracza tych wytycznych, nie wymaga formalnego pozwolenia na budowę. Natomiast jeśli budowa domku ogrodowego będzie odbywać się poza ROD, niezależnie od wielkości metrażu domku, obowiązują regulacje wynikające z prawa budowlanego.

Projekt domku ogrodowego – o czym należy wiedzieć?

W świecie projektów domków ogródkowych istnieje duża swoboda. Można wybierać pomiędzy:
  • konstrukcjami projektowanymi przez inwestorów;
  • projektami, które z łatwością można znaleźć w sieci;
  • projektami zamówionymi w biurze architektonicznym.
Wielu producentów ma w swojej ofercie domki, które dostarczane są na miejsce budowy jako moduły do samodzielnego złożenia. Jeśli mamy podstawową wiedzę i umiejętności w temacie majsterkowania, bez trudu samodzielnie złożymy taki domek. Należy zastanowić się, jak domek ma wyglądać, znać wymiary ścian, zaplanować konstrukcję dachu domku oraz wziąć pod uwagę miejsce na drzwi.

Jak zbudować domek z drewna krok po kroku?

Domki z drewna zwykle stawiane są na betonowych wylewkach. Kiedy mamy już stabilny grunt, możemy zamontować podwaliny. Belki powinny być układane tak, aby leżały równolegle do wejścia. Całość należy sprawdzać pod kątem prostokątności i wypoziomowania, do czego przyda się linka. Belki przygotowane w ten sposób są gotowe na przyjęcie pierwszych elementów ścian, które dobija się do nich delikatnie, ale stanowczo. Po pierwszej warstwie należy ponownie zmierzyć całość za pomocą linki, co pozwoli skorygować ewentualne błędy. Po ułożeniu około dziesięciu warstw można przejść do montażu okien frontowych. Okna montowane są razem z ramą, w której znajduje się wgłębienie służące do osadzenia elementu w odpowiednim miejscu na ścianie. Następnie można dołożyć kolejne elementy ścienne oraz fragmenty, do których zamontowana zostanie futryna drzwiowa, a potem reszta ścian.

Na szczycie budynku muszą znaleźć się trójkątne elementy wieńczące, a na ich szczycie znajdziemy specjalne wycięcia, w których umieszcza się krokwie dachowe, będące podstawą pokrycia dachu. Po wbiciu desek dachowych i pozbyciu się wystających poza krokiew części, można montować deski okapowe. Aby wykończyć drewniany domek letniskowy, należy przede wszystkim zamontować drzwi. Montaż polega na skręceniu kolejnych elementów futryny, zamocowaniu całości w otworze drzwiowym i dołożeniu drzwi do konstrukcji. Dopiero teraz możemy przejść do desek podłogowych, które należy kolejno przybijać do podwalin za pomocą gwoździ. Kiedy zamontujemy listwy przypodłogowe, domek jest skończony.

Jak zbudować domek ogrodowy z drewna? Ważne zasady

Drewniany domek, który ma spełniać podstawowe funkcje przechowywania, nie jest trudny do postawienia. Przy dzisiejszej dostępności materiałów i gotowych projektach dostępnych online oraz możliwości zakupu domku w elementach do samodzielnego złożenia, taki domek można postawić w kilka godzin, należy jednak pamiętać o kilku sprawach.

Wszystkie instalacje, takie jak główny zawór wody czy licznik prądu, ze względów bezpieczeństwa powinny znajdować się wewnątrz budynku. Domek na działce musi być bezpieczny dla użytkowników i mimo tego, że jego budowa nie wymaga pozwolenia, wciąż należy przestrzegać zasad sztuki budowlanej.

Aby drewniany domek wyglądał estetycznie i długo służył, deski należy zaimpregnować. Taki budynek będzie wymagał także odświeżającego malowania co jakiś czas. Jeśli podczas zimniejszych miesięcy altanka będzie użytkowana, należy ją ocieplić za pomocą płyt styropianowych lub wełny mineralnej.

Jak zbudować domek na działce krok po kroku? Domki murowane i z płyt OSB

Domek na działce nie musi być wykonany z drewna, można użyć także cegieł, kamienia lub płyt OSB. Najważniejszy przy budowie będzie zdrowy rozsądek, więc jeśli nie posiadasz doświadczenia w murowaniu, nie najlepszym pomysłem jest decydowanie się na domek murowany. Taka budowa jest niezwykle pracochłonna, a każdy błąd może być zgubny w skutkach.

Domki z płyt OSB najczęściej stawia się w formie domów szkieletowych. Do płyty fundamentowej montuje się szkielet, na przykład w postaci drewnianych słupków, a następnie obija się go płytami OSB. Największą zaletą tego rozwiązania są niskie koszty i szybki montaż.

Bez względu na to, na jaki rodzaj materiałów się zdecydujesz, zadbaj, aby były to materiały wysokiej jakości, które montowane są zgodnie z zaleceniami producenta. To sprawi, że Twoja rodzina zyska funkcjonalny, estetyczny i trwały domek, którym będzie mogła się cieszyć przez lata.

Domek nie może stanąć na grząskich lub piaszczystych glebach, ponieważ w przyszłości pojawią się problemy z osiadaniem konstrukcji. Najlepszy będzie teren, gdzie poziom wód gruntowych jest najniższy, a domek nie będzie kolidował ze światłowodami, rurami wodociągowymi itp. Do utwardzania terenu sprawdzi się kostka brukowa, betonowe bloczki lub cegły. Wytyczanie wymiarów ułatwi sznurek i wbite w ziemię paliki. Jeśli domek ma być okresowo zamieszkiwany, niezbędna będzie budowa szamba, na które warto zawczasu wygospodarować więcej przestrzeni.

Domek działkowy powinien być dobrze zabezpieczony przed włamywaczami. Warto zainwestować w solidne okiennice oraz zamki. Można także wzmocnić poczucie bezpieczeństwa, zakupując czujnik, który uruchamia światło po wykryciu ruchu, lub kamerę wysyłającą obraz na nasz telefon.

Nawet jeśli na początku wydaje nam się, że nie będziemy z domku korzystać w czasie zimy, warto zadbać o odpowiednio ocieplona podłogę, ponieważ jeśli kiedyś nasze plany ulegną zmianie, docieplenie podłogi w istniejącym już domku będzie dużym problemem.

Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!