Najpopularniejszym sposobem na walkę z komarami są środki chemiczne, jakie rozpylamy na skórę lub ubranie. Ich działanie opiera się na substancji zwanej DEET, która została opracowana przez amerykańskich naukowców na potrzeby armii. Niestety, jak pisze Gazeta Wyborcza, DEET nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Środek ten wchłania się bowiem przez naszą skórę i może powodować negatywne skutki. Dlatego lepszym rozwiązaniem są naturalne sposoby na komary.
Pierwszymi działami, po które możesz sięgnąć w celu odstraszenia komarów, są olejki eteryczne. W tej roli świetnie sprawdza się olejek z trawy cytrynowej, eukaliptusowy, migdałowy lub goździkowy. Za ich pomocą przygotujesz domowy preparat, który następnie rozprowadzisz na skórze. Wystarczy wymieszać wymienione wyżej składniki z olejem podstawowym np. słonecznikowym czy z pestek winogron.
Przeczytaj również: Domowe sposoby na komary
Jeśli jednak nie chcesz smarować skóry oleistymi mazidłami, możesz wybrać olejki eteryczne w wersji kadzidłowej. W ten sposób nie tylko unikniesz kłopotliwych ukąszeń, ale jeszcze stworzysz w mieszkaniu przyjemna atmosferę. Niestety olejki eteryczne w tym wydaniu są mniej skutecznym naturalnym sposobem na komary, niż te wcierane w skórę.
W Ceneo.pl znajdziesz odstraszacze komarów
Jeśli dotychczas jeszcze nie przeszedłeś na zieloną stronę mocy i cały czas spoglądasz na rośliny doniczkowe z powątpiewaniem, czas to zmienić. Nie dość, że rośliny świetnie wyglądają i są najmodniejszym dodatkiem do aranżacji wnętrz, to jeszcze oczyszczają i nawilżają powietrze w domu. Na dokładkę dodam, że to też domowy sposób na komary. Musisz wiedzieć, że istnieją gatunki roślin, które wydzielają zapach szczególnie nieprzyjemny dla owadów, w tym komarów, meszek i much.
W twoim domu powinny zatem znaleźć się lawenda, komarzyca, bazylia, mięta i czosnek. Najlepiej jest je uprawiać na słonecznym parapecie. Lawenda i komarzyca obok odstraszania komarów będą efektownym dodatkiem do aranżacji. Warto ustawić je na balkonie lub tarasie, tuż przy oknie. Z kolei wymienione zioła oraz czosnek będą świetnym przyczynkiem do założenia domowego zielnika. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – odstraszysz komary i samodzielnie wyhodujesz aromatyczne zioła.
Czy wiesz, że niektóre czynniki sprzyjają rozmnażaniu się komarów? To przede wszystkim gęste zarośla oraz zbiorniki ze stojącą wodą. Nie myśl jednak, że dotyczy to tylko rejonów lasów i jezior. Zarośnięte rabatki przy domu lub zwykły zbiornik na deszczówkę również mogą stać się wylęgarnią późniejszych nieproszonych gości. Dlatego zadbaj o najbliższe otoczenie swojego domu. Prace porządkowe w ogródku mogą skutecznie ograniczyć napływ komarów do twojego mieszkania, gdy tylko uchylisz okna i zapalisz światła.
W walce z komarami warto też wytoczyć naprawdę solidne działa, czyli moskitiery. Te siateczki składające się z maleńkich oczek skutecznie blokują dostęp do domu nawet niewielkim owadom.
Świetnie sprawdzają się modele rolowane, które zwija się podobnie jak rolety wewnętrzne. Dzięki nim wieczorem zapewnisz sobie ochronę przed owadami, a po zwinięciu w dzień nic nie będzie ograniczać widoku z okna. Tego typu moskitiery montowane są na stałe, są one jednak dość kosztowne.
Jeśli szukasz tańszego sposobu na ograniczenie dostępu komarów do twojego domu, dobrym pomysłem mogą być moskitiery magnetyczne. Przytwierdza się je do okuć ramy okiennej za pomocą magnesów, dlatego ich montaż i demontaż są szalenie proste. Podobnie sezonowym rozwiązaniem są moskitiery ramkowe, które dostosowuje się do wymiaru ramy okiennej i mocuje bezinwazyjnie za pomocą specjalnych uchwytów.
Światło to tylko jeden z czynników, który sprawia, że komary trafiają do naszych mieszkań. Owady te przyciąga również dwutlenek węgla, który powstaje jako efekt uboczny w procesie oddychania. Musisz wiedzieć, że owady wyczuwają go z naprawdę z daleka, nawet z odległości 164 metrów. Na tym niestety jednak nie koniec.
Masz czasem wrażenie, że jesteś dla komarów znacznie bardziej łakomym kąskiem, niż pozostali członkowie rodziny? Okazuje się, że pewne czynniki sprawiają, że komary chętniej polują na niektórych z nas. Jak czytamy na stronach Gazeta.pl jest to np. grupa krwi. Dla komarów najbardziej atrakcyjne są osoby z grupą krwi 0, a najmniej z grupą A. Ponadto jak podaje serwis wysiłek fizyczny również czyni nas atrakcyjniejszymi dla owadów, a to wszystko przez substancje zawarte w ludzkim pocie. Kolejnym czynnikiem, na który wskazuje Gazeta jest kolor ubrania – jak wykazały badania amerykańskich naukowców, kolor czarny i granatowy przyciągają komary.
O ile z atrakcyjną dla komarów grupą krwi czy z wydychanym dwutlenkiem węgla nic nie zrobisz, o tyle na pozostałe czynniki czyniące cię dla nich łakomym kąskiem wpływ masz. W okresie upałów należy często brać prysznic, aby minimalizować zapach potu. Poza tym sięgaj po jaśniejsze ubrania, które w pewnym stopniu pozwolą ci się zamaskować przed bliskim spotkaniem z komarami.