Data publikacji:

Malowanie ścian – jak uzyskać efekt ombre?

Malowanie z efektem ombre to nic innego, jak cieniowanie kolorów na ścianie. W rezultacie kolory efektownie się przenikają, a granica między nimi subtelnie się zaciera. Szczególnie dobrze w takim wydaniu prezentują się jasne i pastelowe kolory, ale równie dobrym pomysłem może być cieniowanie tych ciemniejszych. Jeśli szukasz sposobu na niesztampowe malowanie ścian, zobacz, jak uzyskać efekt ombre.
efekt ombre na ścianie

Niezbędne akcesoria

  • Trzy  kolory farby – ciemny i jasny odcień farby w tym samym kolorze oraz biały preparat.
  • Wałki i pędzel do malowania – duży wałek posłuży do nanoszenia farby na ścianę, natomiast za pomocą pędzla rozetrzesz granice między kolorami.
  • Akcesoria malarskie: taśma i folia malarska, którymi zabezpieczysz sąsiadujące powierzchnie.
  • Ołówek i poziomica.
Czytaj również: Jak pomalować ściany?

Przygotowanie podłoża pod malowanie ścian

Jeśli malowanie z efektem ombre to część remontu mieszkania, zanim zaczniesz dekoracyjne cieniowanie, dokładnie odkurz i umyj ścianę. Przylegające do niej zabrudzenia mogłyby sprawić, że na ścianie widoczne będą plamy. Po wyschnięciu podłoża warto pokryć je gruntem, który wyrówna chłonność ściany i sprawi, że powłoka malarska będzie lepiej przylegać.

Kolejny etap to podzielenie ściany na trzy równe części. Aby wykonać to zadanie precyzyjnie, niezbędne będzie skorzystanie z poziomicy oraz ołówka. Przy ich użyciu wyznacz d wie poziome linie na ścianie, które wytyczą granice między kolorami.

Malowanie ścian z efektem ombre

Prace zaczynamy w górnej części ściany, nakładając tam kolor biały. Środkową część zarezerwuj dla jaśniejszego odcienia wybranego koloru, a dolną dla najciemniejszego. W takim wydaniu ściana będzie prezentować się najkorzystniej, ciemna barwa nie przytłoczy wnętrza, a pomieszczenie będzie wydawać się nieco wyższe. Farbę należy nałożyć grubym wałkiem, przy czym nie musisz się obawiać o precyzyjne przestrzeganie podziału ściany na części – wytyczone granice i tak za chwilę będą rozcierane.

Nakładanie farby należy przeprowadzić szybko, aby możliwe było rozcieranie kolorów jeszcze zanim preparat wyschnie. W tym celu zastosuj pędzel i wykonuj nim koliste ruchy ku dołowi ściany. W  rezultacie kolory efektownie się połączą i dadzą efekt cieniowania.

Gdzie pasować będzie tak pomalowana ściana? To świetny pomysł na urozmaicenie stylizacji sypialni. Ściana za łóżkiem pomalowana z efektem ombre sprawi, że strefa wypoczynkowa w pomieszczeniu zostanie dodatkowo podkreślona. Podobny efekt da zastosowanie tej techniki malarskiej w stylizacji pokoju dziennego.