Data modyfikacji:

Jak pomalować ściany? Kompleksowy poradnik

Planujesz gruntowny remont, a może chcesz jedynie delikatnie odświeżyć mieszkanie? Z pewnością czeka cię malowanie ścian. Nie musisz zatrudniać do tego ekipy remontowej. Zobacz, jak pomalować ściany oraz jak dobrać odpowiednią farbę.

jak pomalować ściany

Jak pomalować ściany w mieszkaniu?

Od kilku lat dominuje moda na jasne mieszkania utrzymane w bieli, odcieniach szarości i pastelowych kolorach. Pozwala to zachować spójność wszystkich pomieszczeń i nie wprowadza kolorowej pstrokacizny rodem z lat 90.

Kolorów, nawet tych intensywnych, nie trzeba się jednak obawiać. Przełamują one monotonię i mogą świetnie współgrać z meblami.

Jak pomalować ściany, aby były jednocześnie estetyczne i praktyczne? Dobierając kolory farby do malowania ścian, zwróć uwagę na kilka rzecz. W pomieszczeniach z oknem wychodzącym na północ i wschód, gdzie jest mniejsza ilość światła słonecznego, zastosuj jaśniejsze barwy.

Ciemniejsze ściany korzystniej zaprezentują się w pomieszczeniach o południowej ekspozycji. Przy wyborze odcienia farby weź pod uwagę, że na niedużym próbniku lub na zdjęciu w Internecie wydaje się jaśniejsza niż na ścianie.

Jak pomalować ściany na więcej niż jeden kolor?

Przy łączeniu kolorów skorzystaj z palety barw. Niektóre farby wyglądają dobrze osobno, jednak razem tworzą gryzącą się mieszankę.

W przypadku trzech kolorów pomaluj powierzchnię ścian w proporcjach 70/20/10, natomiast używając dwóch barw – 70/30. W mniejszości powinny znaleźć się odcienie ciemniejsze.

Do jakiej wysokości pomalować ściany? Tutaj reguły wyznacza sufit. Jeśli krawędź pomiędzy ścianą i sufitem jest równa, możesz pomalować ściany do samej góry.

Znacznie bezpieczniejszym sposobem jest natomiast odcięcie malowania ścian kilka centymetrów poniżej sufitu. Dzięki temu zatuszujesz nierówną linię łączenia. W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń dobrym pomysłem jest zamalowanie ścian niżej, by optycznie obniżyć sufit.

Co na ścianę w przedpokoju?

Ściany w przedpokoju, kuchni lub pomieszczeniu gospodarczym muszą znieść wiele. Mimo największej uwagi w końcu obijesz je butami, poplamisz dłońmi czy otrzesz wprowadzanym do mieszkania rowerem.

Co na ścianę w przedpokoju? Należy wybrać farbę o podwyższonej wytrzymałości. Świetnie sprawdzi się farba ceramiczna, która tworzy twardą i odporną powierzchnię. Można ją przemywać zwykłą ścierką, więc docenisz ją również w pokoju dziecięcym.

Aranżacja ściany w salonie

Jak pomalować ściany w salonie? Nic tak nie podkreśla jasnych barw jak przełamujący je kolor. Nie bój się więc wprowadzić do salonu intensywnych kolorów, np. morskiego, zielonego lub fioletowego. Jeśli użyjesz ich z umiarem, przełamiesz białą monotonię.

Możesz również wykorzystać ciemniejsze kolory do optycznego poszerzenia lub wydłużenia pokoju. Użyj farby matowej, która wprowadza dużo ciepła do wnętrza. Interesującym zabiegiem jest „ukrycie” telewizora na tle ciemnej ściany.

Przeczytaj także: Malowanie natryskowe. Co to jest i ile kosztuje?

Jak pomalować ściany – dekoracja ściany w sypialni

Barwy zastosowane w sypialni powinny wprowadzać błogi, przytulny i spokojny nastrój. Najbardziej dekoracyjną ścianą jest ta za łóżkiem, więc warto ozdobić ją nieszablonowym wezgłowiem. Przy okazji spełni ono funkcję praktyczną, zapewniając domownikom wygodne oparcie.

Pozostałe ściany pokoloruj na ciepłe, stonowane kolory. Unikaj tych zbyt energetycznych, jak czerwony lub intensywnie żółty – mogą powodować uczucie dyskomfortu i utrudniać zasypianie.

Malowanie ścian łazienki

W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, np. w łazience czy pralni, koniecznie zastosuj dedykowaną farbę do łazienki. Jest nieco droższa, jednak zawiera czynniki antygrzybiczne i bakteriobójcze. W ten sposób zapobiegniesz rozwojowi grzybów oraz pleśni w łazience. Pamiętaj jednak, że podstawą jest skuteczna wentylacja pomieszczenia.

Musimy przypomnieć, że pomalować możesz nie tylko ściany, ale i płytki! To znacznie tańsze i łatwiejsze rozwiązanie niż skuwanie płytek i układanie nowych. Farba renowacyjna do płytek jest wytrzymała, więc możesz pomalować nią nawet podłogę.

Przeczytaj również: Malowanie płytek ceramicznych - wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Akcesoria potrzebne do malowania ścian

Do malowania ścian potrzebne będą:

 • wałek do malowania z runem dostosowanym do chropowatości ścian
 • kuweta malarska (zwana też korytkiem)
 • pędzle do malowania zakamarków i narożników
 • folia ochronna
 • taśma malarska
 • mieszadło do farb
 • grunt do ścian
 • drabina lub kij malarski
 • gąbki
 • szpachelki
 • pistolet z masą akrylową do ubytków
 • gąbka szlifierska

Jak pomalować ściany – krok po kroku

Jeżeli przygotowałeś już potrzebne akcesoria, pora przystąpić do malowania ścian.

Przygotowanie do malowania

 1. Zabezpiecz podłogi, meble, okna, drzwi, listwy przypodłogowe parapety oraz inne elementy folią i taśmą malarską.
 2. Zdejmij karnisz, żyrandol, gniazdka i przełączniki.
 3. Zeszlifuj starą farbę (jeśli jest ciemna) i odkurz ściany.
 4. Umyj tłuste miejsce mydłem malarskim lub wodą z płynem do mycia naczyń i pozostaw do wyschnięcia.
 5. Ubytki i szczeliny uzupełnij masą szpachlową, a po wyschnięciu wyszlifuj.
 6. Trudne zabrudzenia zamaluj farbą kryjącą do plam.
 7. Zagruntuj ściany gotowym gruntem zwiększającym przyczepność lub ewentualnie rozrzedzoną farbą.

Malowanie ścian

 1. Zamieszaj farbę w wiaderku i przelej niewielką porcję do korytka malarskiego.
 2. Wałek malarski przemyj czystą wodą i wyciśnij. Zwiększy to przyczepność farby i ułatwi malowanie.
 3. Zacznij od pomalowania sufitu od okna do wnętrza pomieszczenia. Podczas drugiego przejazdu pomaluj go w poprzek.
 4. Malowanie ścian rozpocznij od pomalowania pędzlem lub małym wałkiem trudno dostępnych miejsc (np. okolic grzejników, drzwi, gniazdek czy narożników).
 5. Duże powierzchnie ścian pomaluj w pionie, rozprowadzając równomiernie farbę i nie dociskając mocno wałka. Wszystkie połączenia wykonuj na mokro. Każda ściana powinna być pokryta jednorazowo.
 6. Kolejne warstwy nałóż po całkowitym wyschnięciu farby.
 7. Po ok. 15 minutach od zakończenia malowania oderwij taśmę zabezpieczającą. Dzięki temu uzyskasz równą i niepostrzępioną krawędź.