Data publikacji:

Eonium - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Eonium drzewiaste, nazywane inaczej Aeonium arboreum pochodzi z Wysp Kanaryjskich, gdzie rośnie na zboczach kamienistych i słonecznych gór. Ten gatunek roślin żyje przez wiele lat i wraz z wiekiem przyjmuje formę rozgałęzionego drzewka, które ma około 50 cm wysokości. Główną ozdobą rośliny są rozety z mięsistych i lśniących liści, które tworzą się na szczytach pędów i mogą mieć różną barwę w zależności od odmiany. Szczegółowe informacje na temat tego, jak wygląda uprawa i pielęgnacja eonium, a także jakie są rodzaje, znajdziesz w dalszej części artykułu. 

W jaki sposób uprawiać eonium drzewiaste? 

Eonium drzewiaste to sukulent, więc jest idealną rośliną dla początkujących, ponieważ nie wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać o tym, aby zapewnić jej jak najlepsze warunki dla rozwoju. 
To niewielkie egzotyczne drzewko powinno być postawione w miejscu, gdzie ma dostęp do dużej ilości światła. Najlepiej, gdy będzie to parapet albo w pobliżu okna, które jest kierowane na południe. Tylko podczas największych upałów letnich należy je osłaniać, chroniąc bezpośrednio przed promieniami słonecznymi. 
W okresie letnim można także eonium przestawić na balkon lub do ogrodu, ale trzeba pamiętać o ochronie przed dużymi deszczami i przede wszystkim gradem. Jeżeli roślina będzie miała zbyt mało słońca, to szybko zgubi liście i będzie mało atrakcyjna. 

Jaka ziemia dla eonium jest najbardziej odpowiednia? 

Podłoże dla eonium musi być dobrze przepuszczalne. W większości przypadków wystarczy uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych, którą wymieszamy z piaskiem na przykład w proporcji 3 do 1. Można tutaj użyć również ziemi przeznaczonej dla kaktusów. Na dnie donicy należy ułożyć dość dużą warstwę drenażu z co najmniej kilku centymetrów. Można do tego zabiegu zastosować żwir, drobne kamyki, perlit, keramzyt albo rozproszoną cegłę. Roślina nie wymaga sadzenia w dużym pojemniku i najefektywniej prezentuje się w matowych, glinianych donicach. 

Jak wygląda pielęgnacja eonium w domu? 

Eonium to roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie i pielęgnacji, więc polecana jest również dla początkujących pasjonatów roślin. Jeżeli chodzi o temperaturę, to od wiosny do jesieni bardzo dobrze rośnie w naszej naturalnej temperaturze pokojowej. Natomiast podczas zimy i ochłodzenia spokojnie daję sobie radę w temperaturze 8-12°C. Jeśli mamy możliwość, aby ustawić ją w widnym i chłodnym pomieszczeniu to warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Kwiat będzie mógł wtedy spokojnie odpoczywać, co dobrze wpłynie na jego kondycję i kwitnienie. 
Podlewanie eonium należy wykonywać nieco częściej niż popularne kaktusy, ale znacznie rzadziej niż standardowe rośliny doniczkowe. Roślinę należy jak najszybciej podlać, kiedy zauważymy lekkie marszczenie się liści. Po nalaniu wody jej nadmiar należy usunąć z podstawki. Długotrwały brak wody będzie skutkował zrzucaniem liści, przez co roślina nie będzie pięknie się prezentować. Przy podlewaniu należy uważać na rozety, aby ich nie moczyć, ponieważ mogą zacząć gnić. Roślina nie lubi także zraszania. 
W okresie od wiosny do jesieni należy co około dwa trzy tygodnie nawozić eonium. Do tego celu warto wybrać nawóz z większą ilością fosforu i potasu, a mniejszą zawartością azotu. Można skorzystać ze specjalistycznych nawozów, które przeznaczone są dla kaktusów i sukulentów. Każdą dawkę należy mocno rozcieńczyć. 
Na okres zimowy roślina przechodzi w odpoczynek. Warto więc wtedy znaleźć dla niej chłodniejsze miejsce i ograniczyć jej podlewanie do jednego razu na tydzień, a nawet raz na kilka tygodni. Należy również wtedy szczególnie uważać na wietrzenie mieszkania, ponieważ bardzo mroźne powietrze może jej dość mocno zaszkodzić. 
Jeśli chodzi o przesadzanie eonium, to taką czynność wykonuje się bardzo rzadko. Musimy zauważyć, że korzenie przerastają otwór w donicy i dopiero wtedy możemy zdecydować się na przesadzenie jej do nieco większego pojemnika. Ten sukulent bardzo słabo rozwija się w ogromnych donicach, więc nie ma sensu kupować dużej doniczki. Przesadzenie najlepiej wykonać wiosną albo po kwitnieniu. 

Jakie są rodzaje eonium? 

Eonium to gatunek rośliny, która występuje w wielu odmianach. Wszystkie sukulenty mają grube i mięsiste liście. Najczęściej różnią się one pomiędzy sobą kształtem liści, ich wysokość oraz kolorem. Najpopularniejsze rodzaje eonium drzewiaste to: 
  • schwarzkopf - charakteryzuje się praktycznie czarnymi liśćmi, 
  • atropurpureum - ta odmiana ma purpurowe liście, które pojawiają się szybko, gdy roślina ustawiona jest na dobrze słonecznym stanowisku, 
  • sedifolium - ma drobne i okrągłe listki, 
  • decorum - to zielona i niska krzewinka, 
  • tabuliforme - ten rodzaj eonium ma formę talerzykowej rozety, która rośnie blisko ziemi, 
  • albovariegatum - kwiat z delikatnie zaróżowionymi końcami liści w charakterystyczne pasy. 

Czy warto zdecydować się na uprawę eonium? 

Eonium drzewiaste jest atrakcyjnym i łatwym w uprawie sukulentem. Taką roślinę można posadzić pojedynczo i będzie się pięknie prezentować albo zdecydować się na kompozycje różnych gatunków. 
Ta roślina doniczkowa doskonale sprawdza się jako ozdoba na parapecie w naszych mieszkaniach i biurach. Pięknie prezentuje się za firankami balkonowymi, które są nieco krótsze, aby można było dobrze widzieć cały piękny kwiat. 
Na okres letni i ciepłych dni można roślinę wystawić na balkon, ale należy wtedy pamiętać, aby regularnie sprawdzać warunki pogodowe, ponieważ roślina nie lubi zbyt mocnego nasłonecznienia i zbyt dużej ilości wody. Należy jej zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. 
Eonium rośnie dość szybko, a dzięki temu, że wypuszcza sadzonki, to można również obsadzić kolejne donice w domu. Nie warto jednak zbyt często zmieniać miejsca, w którym stoi roślina, ponieważ najlepiej rozwija się ustawiona w jednym, konkretnym miejscu, najlepiej na parapecie. 
Autor: Redakcja Ceneo