Data publikacji:

Jaka farba kredowa do malowania boazerii?

Chcesz nadać nowy blask boazerii? Zobacz, jak pomalować okładziny ścienne przy użyciu farby kredowej. To dość łatwe zadanie, a efekt, jaki możesz uzyskać, z pewnością cię oczaruje. Oto kilka wskazówek i praktycznych informacji na temat malowania boazerii farbą kredową.


farba kredowa do boazerii
Jeszcze do niedawna boazeria kojarzyła się przede wszystkim z ciemnymi deskami wykończonymi lakierami w odcieniach mahoniu. Jednak aktualnie okładziny ścienne tego typu stylizuje się w zupełnie inny sposób, a malowanie boazerii może okazać się idealnym przepisem na efektowną metamorfozę wnętrza. Zwłaszcza jeśli postawisz na farby kredowe. Zobacz, dlaczego preparaty tego typu są tak popularne oraz jak malować boazerię farbą kredową.

Farba kredowa do malowania boazerii – dlaczego warto?

W sprzedaży znajdziesz kilka różnych typów farb kredowych. Różnią się składami i wśród dostępnych produktów można wyróżnić np. farby mineralne, preparaty z domieszką kazeiny lub kleju. Jednak zasadniczym składnikiem, który decyduje o właściwościach farby kredowej i efekcie malowania, jest naturalnie kreda.

Dlaczego warto malować boazerię właśnie farbą kredową?

Największą zaletą farby kredowej jest wyjątkowy efekt malarski, jaki można uzyskać. Powierzchnie wykończone przy jej użyciu są matowe, a co więcej, producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to ciekawszych kolorów. Oferta barw farb kredowych jest naprawdę szeroka, ale skupia się przede wszystkim wokół efektownych pastelowych odcieni.
Kolejnym plusem, jaki należy zaliczyć na konto farb kredowych do malowania boazerii, jest łatwość stosowania. W tradycyjnej renowacji mebli, okładzin ściennych czy innych elementów wykonanych z drewna, najważniejszym etapem jest dokładne zeszlifowanie starych powłok wykończeniowych. Farby kredowe zapewniają świetną przyczepność i dokładne krycie, dlatego ten żmudny proces można pominąć. W efekcie przygotowanie boazerii do malowania oraz same prace malarskie przebiegają szybko i sprawnie.

Malowanie boazerii farbą kredową krok po kroku

  • Przygotowanie podłoża
– jak ustaliliśmy już wcześniej, zastosowanie farby kredowej sprawia, że podczas malowania boazerii można częściowo odpuścić czasochłonne szlifowanie desek. Zamiast tego wystarczy lekko zmatowić powierzchnię drewna, odpylić ją oraz odtłuścić. Na tym ostatnim etapie możesz sięgnąć np. po benzynę ekstrakcyjną. Jeśli boazeria jest w złym stanie, czyli np. od desek odchodzą płaty skruszonego starego lakieru lub na powierzchni desek pojawiły się znaczne ubytki, wtedy warto jednak sięgnąć po szlifierkę i dokładnie odnowić podłoże.
  • Malowanie
– zanim złapiesz za wałek do malowania, dokładnie zabezpiecz sąsiadujące z boazerią powierzchnie. Dobrym rozwiązaniem są maty malarskie, które są znacznie wygodniejsze w użyciu niż popularna folia. Do malowania boazerii farbą kredową najlepiej zastosować wałek malarski, który pozwoli dokładnie rozprowadzić preparat bez pozostawiania smug. Do wykończenia drobnych elementów i niewielkich zakamarków pomocny będzie niewielki pędzelek. Liczba nakładanych warstw uzależniona jest od stopnia krycia farby. Wskazówki na ten temat znajdziesz na opakowaniu.
  • Zabezpieczenie powłok malarskich
– po zakończonym malowaniu oraz odczekaniu czasu wskazanego przez producenta, boazerię pomalowaną farbą kredową należy zabezpieczyć. Dzięki temu drewno będzie lepiej chronione np. przed wilgocią, a powłoki malarskie nabiorą trwałości. W tym celu warto zastosować np. wosk do drewna.

Farba kredowa do boazerii – kolory

Farby kredowe dostępne są w wielu efektownych odcieniach, co zdecydowanie nie ułatwia wyboru konkretnego rozwiązania. Jeśli szukasz inspiracji, zobacz kilka popularnych pomysłów na metamorfozę okładzin ściennych właśnie za pomocą farby kredowej.
  • Biała farba kredowa do boazerii pozwoli ci uzyskać efekt typowy dla stylu skandynawskiego. Preparat w białym kolorze sprawi, że boazeria będzie prezentować się subtelnie i stanie się uniwersalnym tłem dla aranżacji wnętrza. To też dobry trop, jeśli chcesz ułatwić sobie stylizacyjną układankę – z bielą idealnie komponują się wszystkie barwy, więc stawiając na farbę kredową właśnie w tym kolorze, unikniesz wpadki w doborze odcieni. Co więcej, jeśli malujesz boazerię w stylu angielskim, czyli okładziny ścienne ze sztukaterią, uzyskasz klasyczny i bardzo elegancki efekt. Boazeria angielska w takim wydaniu doskonale komponuje się ze ścianami pomalowanymi na ciemne kolory lub pokrytymi wzorzystymi tapetami.
  • Pastelowe odcienie to kolejne modne rozwiązanie, które może dać naprawdę spektakularny efekt. Pastele pięknie prezentują się zwłaszcza w matowym wydaniu, jakie gwarantuje farba kredowa. Gołębia szarość, brudny róż czy przydymiony błękit to tylko kilka pomysłów na malowanie boazerii w odcieniach pasteli. Kolory tego typu szczególnie dobrze sprawdzają się w sypialniach i pokojach dziecięcych.
  • Grafit lub czerń to propozycja, jeśli lubisz naprawdę niesztampowe i wyraziste rozwiązania aranżacyjne. Ciemne kolory cieszą się coraz większą popularnością w aranżacji wnętrz, jednak aby dały dobry efekt, trzeba je stosować umiejętnie. Czarna lub grafitowa farba do boazerii w kiepsko naświetlonym pomieszczeniu może dać ponury efekt. Boazeria ścienna pomalowana farbami w ciemnych kolorach będzie prezentować się znakomicie w otoczeniu jaśniejszych płaszczyzn.
Jak widzisz, farba kredowa daje duże pole do popisu podczas malowania boazerii. Jeśli chcesz przeprowadzić spektakularną metamorfozę wnętrza przy niewielkim nakładzie sił, warto zdać się właśnie na omawiane rozwiązanie.