Kolejnym plusem, jaki należy zaliczyć na konto farb kredowych do malowania boazerii, jest łatwość stosowania. W tradycyjnej renowacji mebli, okładzin ściennych czy innych elementów wykonanych z drewna, najważniejszym etapem jest dokładne zeszlifowanie starych powłok wykończeniowych. Farby kredowe zapewniają świetną przyczepność i dokładne krycie, dlatego ten żmudny proces można pominąć. W efekcie przygotowanie boazerii do malowania oraz same prace malarskie przebiegają szybko i sprawnie.
Malowanie boazerii farbą kredową krok po kroku
– jak ustaliliśmy już wcześniej, zastosowanie farby kredowej sprawia, że podczas malowania boazerii można częściowo odpuścić czasochłonne szlifowanie desek. Zamiast tego wystarczy lekko zmatowić powierzchnię drewna, odpylić ją oraz odtłuścić. Na tym ostatnim etapie możesz sięgnąć np. po benzynę ekstrakcyjną.
Jeśli boazeria jest w złym stanie, czyli np. od desek odchodzą płaty skruszonego starego lakieru lub na powierzchni desek pojawiły się znaczne ubytki, wtedy warto jednak sięgnąć po szlifierkę i dokładnie odnowić podłoże.
– zanim złapiesz za wałek do malowania, dokładnie zabezpiecz sąsiadujące z boazerią powierzchnie. Dobrym rozwiązaniem są maty malarskie, które są znacznie wygodniejsze w użyciu niż popularna folia.
Do malowania boazerii farbą kredową najlepiej zastosować wałek malarski, który pozwoli dokładnie rozprowadzić preparat bez pozostawiania smug. Do wykończenia drobnych elementów i niewielkich zakamarków pomocny będzie niewielki pędzelek. Liczba nakładanych warstw uzależniona jest od stopnia krycia farby. Wskazówki na ten temat znajdziesz na opakowaniu.
- Zabezpieczenie powłok malarskich
– po zakończonym malowaniu oraz odczekaniu czasu wskazanego przez producenta, boazerię pomalowaną farbą kredową należy zabezpieczyć. Dzięki temu drewno będzie lepiej chronione np. przed wilgocią, a powłoki malarskie nabiorą trwałości. W tym celu warto zastosować np. wosk do drewna.