Data publikacji:

Jak dobrać i łączyć kolory ścian?

Jak dobrać kolor ścian i łączyć ze sobą różne barwy? Jaki kolor sprawdzi się w sypialni, jaki w pokoju dziennym, a jaki w domowy biurze? Nie ma jednej sprawdzonej odpowiedzi na te pytania. Istnieje za to garść wskazówek, które mogą być dla ciebie świetnym tropem, jak dobierać kolory ścian i zestawiać je ze sobą.

jak łączyć kolory ścian

Stara wnętrzarska zasada mówi, że w małych pomieszczeniach warto stosować jasne kolory, ponieważ odbijają one światło i sprawiają, że wnętrze wydaje się większe. To prawda, ale reguła ta nie powinna być jedynym wyznacznikiem w dopasowaniu kolorów ścian. Poza wielkością wnętrza, pod uwagę trzeba wziąć także jego nasłonecznienie, charakter i oczywiście własne upodobania.

Kolor ścian a nasłonecznienie wnętrza

Dobrym sposobem na łączenie kolorów ścian i dobieranie poszczególnych odcieni jest przetestowanie ich w danym pomieszczeniu. Musisz wiedzieć, że warunki oświetleniowe w twoim mieszkaniu zależą od tego, na którą stronę świata skierowane są okna.

Jeśli widok roztacza się na zachód i południe, w twoim mieszkaniu powinno być jasno, a docierające do wnętrza światło powinno mieć ciepłą barwę. Z kolei w pomieszczeniach zorientowanych na wschód i północ warunki oświetleniowe są nieco gorsze, ponieważ bezpośrednie nasłonecznienie wpada tu jedynie rano.

Dlatego zanim postawisz na konkretne barwy, warto zamówić u producenta farb testery. Za ich pomocą łatwo się przekonasz, jak dany odcień prezentuje się w pomieszczeniu, w którym chcesz go zastosować.

Sprawdź również, czym pomalować panele ścienne.

Kolor farby a charakter pomieszczenia

Barwy i dopasowanie kolorów ścian nie pozostają bez wpływu na lokatorów pomieszczeń. Chociaż poszczególne kolory odbieramy subiektywnie, różne barwy mogą wywoływać pozytywne skojarzenia i kreować przyjazną atmosferę.

Przykładowo ciepłe kolory sprawiają wrażenie przytulności, co sprzyja relaksowi i wyciszeniu myśli. Będzie to zatem dobry trop, jeśli zastanawiasz się, jak łączyć kolory ścian w sypialni czy pokoju dziennym, czyli w pomieszczeniach, w których odpoczywasz. 

Z kolei zimne odcienie sprzyjają koncentracji, dlatego jeśli szukasz palety kolorystycznej, którą zastosujesz w domowym biurze, chłodna tonacja może sprzyjać działaniu na najwyższych obrotach.

Ile kolorów jednym pomieszczeniu?

Tradycyjnie ściany malujemy zazwyczaj na jeden kolor. To bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu ściany w całym pomieszczeniu stanowią harmonijne tło dla całości aranżacji. Jeśli jednak lubisz, gdy w stylizacji wnętrz dużo się dzieje, ciekawym urozmaiceniem mogą być dwa kolory. Z reguły sufit malujemy na biało, co w efekcie da trzy barwy zastosowane do malowania pomieszczenia.

Jak łączyć kolory ścian? Sprawdzone tropy

  • Kontrastowe połączenia – jeśli lubisz wyraziste rozwiązania aranżacyjne i chcesz dopasować kolory ścian w taki sposób, aby stylizacja miała zdecydowany charakter, warto postawić na kontrastowe zestawienia. Klasyczny duet bieli i czerni, czerwieni i zieleni czy żółci i błękitu to właśnie kontrastowe połączenia kolorystyczne.
  • Monochromatyczne zestawienia – jest to bezpieczny trop w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o łączenie kolorów ścian, ponieważ kolory monochromatyczne to różne odcienie tej samej barwy. Zestawienia tego typu dają spójny i harmonijny efekt. Szczególnie ciekawie w takim wydaniu mogą prezentować się modne pastele lub kolory ziemi.

Na koniec warto wspomnieć o tzw. kole barw. To wzornik graficzny, z którego chętnie korzystają projektanci. Na jego podstawie można łatwo określić, jakie relacje zachodzą między poszczególnymi barwami. Przykładowo kolory kontrastujące to te, które leżą na kole barw naprzeciw siebie.