Data publikacji:

Najlepsze filtry do wody pod zlew: ranking produktów

Filtry do wody są coraz chętniej kupowane przez Polaków, bowiem nie bez powodu, korzystając z nich, otrzymujemy krystalicznie czystą wodę pozbawioną wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które pogarszają jej smak i zapach. Chociaż w sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów systemów filtracyjnych, modele montowane bezpośrednio pod zlewem w kuchni są jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań tego typu, zwłaszcza dla wieloosobowych rodzin. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń, a także ranking polecanych modeli.
filtry do wody pod zlew ranking
Rodacy bardzo chętnie sięgają po filtry do wody, na co wpływ ma wzrost świadomości na temat skutków korzystania ze zbyt twardej lub zanieczyszczonej chemikaliami wody. Najczęściej wybierają oni tańsze produkty, takie jak dzbanki, pojemniki lub kubki z wymiennymi filtrami. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się też filtry przymocowywane bezpośrednio do kranów. Stosunkowo niską cenę wyjściową tego rozwiązań podbijają jednak koszty związane z konserwacją i regularną wymianą wkładów filtrujących.
Jeżeli korzystamy intensywnie z wody w kuchni, o co nie jest trudno w kilkuosobowych gospodarstwach domowych, znacznie bardziej efektywne jest sięgnięcie po filtry montowane pod zlewem. Pozwalają one cieszyć się czystą wodą bezpośrednio z kranu, bez potrzeby stosowania mało estetycznych przystawek. W przypadku gotowania oszczędzamy w ten sposób czas, nie musząc czekać na to, aż przefiltrujemy jej odpowiednią ilość.
Filtry podzlewozmywakowe dają też szansę na zaoszczędzenie miejsca na blacie kuchennymi. Nie musimy mieć już stale pod ręką dużych dzbanków z wodą. Warto pamiętać też, że filtry pozostają ukryte w szafce pod zlewem. Ponieważ nie wymagają one stałego nadzoru i konserwacji, nie wpłyną też znacząco na to, w jaki sposób używamy przestrzeń pod zlewem. Można zasłonić je więc np. częściej używanymi butelkami z chemią gospodarczą. 

Filtr do wody pod zlew – najważniejsze zalety

Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym powodom, dla których warto zainwestować w filtr do wody pod zlew. Najważniejszym z nich jest oczywiście czysta i pozbawiona zanieczyszczeń woda. Chociaż kranówka dostępna w całym kraju spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i można ją swobodnie spożywać nawet bez zagotowania. W zależności od regionu, a nawet miasta, różni się ona jednak pod względem smaku, zapachu oraz tzw. twardości, a więc stopnia zawartości rozpuszczonych w niej związków mineralnych. 
Po użyciu filtra 99 procent domieszek mineralnych znajdujących się w wodzie jest kompletnie usuwana. Filtry pod zlew pozbywają się też chloru, metali ciężkich oraz innych chemikaliów (np. azotanów) i związków organicznych, które mogą pochodzić np. z instalacji w budynku. Eliminują one też bakterie i drobnoustroje, które mogą rozwijać się w wodzie. Wpływa to pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale też smak napojów oraz potraw przygotowywanych z użyciem wody z kranu. 
Osoby martwiące się o rachunki za energię elektryczną będą z pewnością zadowolone z tego, że filtry pod zlew działają kompletnie pasywnie i nie potrzebują jakiegokolwiek dostępu do zasilania. Oznacza to, że nie wpłyną negatywnie na domowy budżet. 
Kolejnym atutem filtrów pod zlew jest łatwość ich instalacji, do czego wykorzystujemy tylko najprostsze narzędzia. Do zamontowania sprzętu wystarczy tylko podstawowa wiedza związana z układaniem i łączeniem rur wodociągowych. Filtr podłączamy do źródła wody, a następnie odprowadzamy od niego elastyczną rurę bezpośrednio do kranu. W przypadku gdy nie czujemy się na siłach, można zawsze zamówić usługę hydraulika. Cały proces może zająć zaledwie kilka minut, wiele zależy tu jednak od tego, jak przygotowaliśmy uprzednio przestrzeń w szafce. 
Filtry pod zlew nie wymagają też regularnej konserwacji, ponieważ działają w sposób całkowicie pasywny, nie ma tutaj ryzyka, że zepsuje się któryś z elementów zestawu. Pamiętajmy jednak, że do obowiązku użytkownika należeć będzie wymiana poszczególnych filtrów. Ze względu na ich wielkość musimy robić to zazwyczaj w odstępie od sześciu do kilkunastu miesięcy, w zależności od intensywności korzystania z wody w kuchni. W dłuższym czasie przyniesie nam to duże oszczędności, w porównaniu np. do popularnych filtrów wkładanych do dzbanków, które wymieniamy co miesiąc.

Filtr do wody pod zlew. Ranking

Aquaphor RO-101S Morion

Na pierwszym miejscu w naszym rankingu znajdziemy kosztujący ponad 1000 złotych filtr firmy Aquaphor, model RO-101S Morion. Produkt charakteryzuje się kompaktową obudową, w której wszystkiej elementy zostały zamknięte w jednej obudowie, co powinno ucieszyć właścicieli niewielkich kuchni. Najważniejszą zaletą RO-101S Morion jest szybka i skuteczna wielostopniowa filtracja wody, z wydajnością na poziomie 190 litrów na dobę. Pojemność zbiornika wynosi tutaj 5 litrów. 

Philips AUT4030R400 

Drugą pozycję w rankingu zajmuje propozycja firmy Philips, model AUT4030R400. Jest to urządzenie filtrujące z systemem odwróconej osmozy, które działa na zasadzie przepływowej i pozbawione jest dodatkowego zbiornika. Poza oczyszczaniem wody z kamienia, większych zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów, sprzęt oferuje także funkcję mineralizowania, wprowadzającą do wody korzystne dla zdrowia związki mineralne, które nie pozostawiają żadnego osadu, wpływając również pozytywnie na jej smak. Filtr 3 w 1 wymieniamy w odstępie 6–12 miesięcy.

Aquaphor Kryształ H 

Filtr pod zlew w atrakcyjnej cenie ok. 400 złotych. Urządzenie usuwa z wody kamień, chlor, metale ciężkie, pestycydy, produkty ropopochodne oraz pozostałe toksyny i alergeny. Model wyposażony jest w trzy wymienialne korpusy z materiałami filtrującymi. Według producenta jest on jednym z najbardziej kompaktowych rozwiązań na rynku, idealnie wpasuje się więc w potrzeby właścicieli niewielkich kuchni. Wydajność filtra wynosi 6000 litrów.

Dafi System FLOW COMFORT D1 

Kompaktowy podzlewozmywakowy przepływowy filtr do wody od firmy Dafi. System filtrujący jest umieszczony w pojedynczej „butli”, którą z łatwością umieścimy nawet w mniejszych szafkach kuchennych. Model usuwa z wody kamień, pozwalają użytkownikowi na kontrolowanie stopnia redukcji twardości węglanowej. Poza tym eliminuje on drobnoustroje oraz szkodliwe substancje chemiczne, równocześnie wzbogacając wodę w potas. Zasilany bateriami wskaźnik LED informuje nas o momencie wymiany wkładu filtrującego. W zestawie otrzymujemy także kran jednorożny.

Ecosoft Pure Alkafuse 

Zaawansowany zestaw filtrujący do zamontowania pod zlewem, przeznaczony dla właścicieli mieszkań lub domów jednorodzinnych. Dzięki sześciostopniowemu procesowi oczyszczania i filtracji wody, pozostaje ona nie tylko krystalicznie czysta, ale również zyskuje optymalny dla zdrowia stopień mineralizacji oraz korzystny odczyn pH. Mimo kompleksowego działania sprzęt zachowuje wciąż dość niewielkie rozmiary, co pozwala na jego instalację nawet na niewielkiej przestrzeni.

Global Water RO7 GW-OS0001 

Zestaw filtrujący pod zlew z siedmiostopniowym systemem oczyszczania wody, korzystający z metody odwróconej osmozy. Przefiltrowana woda dostępna jest w dwóch wersjach – zwykłej przeznaczonej do przygotowywania posiłków lub napojów, a także zmineralizowanej, nadającej się do bezpośredniego spożycia, dzięki czemu jest świetnym substytutem wody butelkowanej ze sklepu. Ponadto urządzenie jonizuje (dzięki specjalnemu wkładowi bioceramicznemu) i natlenia wodę, co według producenta dodatkowo podnosi jej walory zdrowotne.
Zdjęcie: Envato Elements