Data publikacji:

Zadaszenia nad drzwi: inspiracje zadaszenia wejścia do domu

Zadaszenie nad wejściem do domu staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym przed drzwiami wejściowymi. Taki element konstrukcyjny jest nie tylko bardzo elegancki, ale często też doskonale wpisuje się w estetykę budynku i ma też bardzo funkcjonalne znaczenie. Pozwala on nie tylko schronić się przed deszczem i komfortowo otworzyć drzwi, ale też świetnie zabezpiecza skrzydło drzwiowe, sprawiając, że znacznie dłużej będzie się ono prezentować w stanie idealnym. Zadaszenie nad drzwi może być wykonane z różnych materiałów i mieć różne formy. Może to być zarówno daszek nad drzwi ze ściankami bocznymi, jak i daszek szklany nad drzwi. Sprawdź, czy nowoczesne zadaszenia drzwi wejściowych to dobre rozwiązanie i na co warto w tej kwestii się zdecydować.
zadaszenie nad drzwi

Dlaczego zadaszenie nad drzwi to dobry pomysł?

Z pewnością wielokrotnie zdarzyło Ci się wracać do domu, kiedy zaskoczyły Cię niekorzystne opady atmosferyczne. Zazwyczaj też zdarza się, że jak na złość giną akurat klucze, a czas spędzony na poszukiwaniu ich w kieszeniach czy torebce przed drzwiami powoduje, że przemakasz do suchej nitki. Między innymi właśnie przed takimi sytuacjami może nas ustrzec zadaszenie nad drzwi. To jednak nie jedyna zaleta, jaką ma tego typu rozwiązanie.
Daszek nad drzwi wejściowe jest często wymogiem stawianym przez wielu producentów drzwi. To często warunek konieczny dla uzyskania gwarancji na drzwi wejściowe. Wówczas taki element konstrukcyjny ma za zadanie chronić skrzydło drzwiowe przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jednocześnie zadaszenie nad drzwi wejściowe może całkowicie zmienić wygląd domu, sprawiając, że będzie on ciekawie odmieniony i z nieatrakcyjnego dotąd budynku stanie się on bardzo ciekawym obiektem przy niewielkich nakładach finansowych. Taka modernizacja może być więc nie tylko korzystna pod względem funkcjonalnym, ale też estetycznym.
Daszek nad drzwi ułatwi też utrzymanie czystości tuż przed wejściem. Ten stan można docenić szczególnie zimą lub w jesienne, błotniste dni. Mokry piasek czy zbity, zalegający śnieg nie będzie gromadził się tuż przy progu drzwi wejściowych, dzięki czemu nie będzie przenoszony na butach do domu aż w tak dużych ilościach. Jeszcze czyściej będzie w przypadku, gdy zdecydujemy się na daszek nad drzwiami ze ściankami bocznymi, które dodatkowo zabezpieczą przed wiatrem przez cały rok.

Nowoczesny daszek nad drzwi – co wybrać?

Nowoczesne zadaszenia drzwi wejściowych doskonale sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach firmowych. Do wyboru jest wiele różnych form i rodzajów wykończenia. Może to być zarówno elegancki nowoczesny daszek nad drzwi wykonany ze szkła, który doskonale będzie komponował się z budynkami o prostej bryle wyposażonymi w duże okna, jak i daszek nad drzwi ze ściankami bocznymi również wykonanymi ze szkła. Mogą to być modele o różnej grubości materiału, jak i zabarwieniu.
Daszki nad drzwi szklane prezentują się bardzo estetycznie i świetnie komponują z domami o prostej bryle i płaskim dachu. W przypadku bardziej tradycyjnego budownictwa bardzo dobrą opcją będzie też daszek nad drzwi wykonany z poliwęglanu lub aluminium. Są to modele bardzo lekkie i wytrzymałe. Wykazują też dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Takie daszki charakteryzują się również przystępną ceną i można je z powodzeniem zamontować samodzielnie.

Nowoczesny daszek nad drzwi z blachy – zrób to sam!

Nawet tradycyjny dom można unowocześnić w bardzo prosty sposób, właśnie wykorzystując do tego celu nowoczesny daszek nad drzwi, który można wykonać samodzielnie lub zamówić gotową konstrukcję i złożyć ją zgodnie z podaną instrukcją. Taki element można stworzyć, budując użebrowane poszycie z blachy trapezowej oparte o stalowe i przykręcone wsporniki, które stworzą efektowną drabinkę. Całość można pomalować proszkowo na dowolny kolor, który będzie pasować do elewacji budynku.
Konstrukcja ścianki bocznej może być jednocześnie solidną podstawą dla roślin pnących, które dodatkowo udekorują wejście. To idealne miejsce na pnące róże lub bluszcz.

Daszek nad drzwi budynku z klimatem – co wybrać?

W przypadku starych domów lub wykonanych z drewna idealnym zadaszeniem nad drzwi będzie daszek nad drzwi drewniany. Taką konstrukcję warto zlecić do wykonania stolarzowi lub firmie, która zaprojektuje daszek lub konstrukcję z dodatkowym ozdobnym wejściem i kompleksowo wykona całką konstrukcję pasującą do całości budynku. Daszek nad drzwi zrobiony z drewna można także wykonać samodzielnie w dowolnym kształcie i wariancie ze ściankami bocznymi.
Konstrukcje drewniane mogą być też ciekawym uzupełnieniem nowoczesnych budynków. Obecnie często stosuje się nawiązania do elementów naturalnych. Warto więc gatunek drewna (i jego kolor) użyty do budowy daszka nad drzwiami dobrać do pozostałych elementów ozdobnych wykorzystanych w elewacji lub dekoracjach przydomowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo