Data modyfikacji:

Futryna a ościeżnica. Jaka jest różnica i jak dobrać?


Wykończenie mieszkania to zadanie, które wymaga od nas podjęcia wielu decyzji. W przypadku drzwi zwykle skupiamy się na dobraniu ich odpowiedniego koloru i stylu do wnętrza. Stajemy przed dylematem, czy drzwi mają być pełne, czy przeszklone, pomijając kluczowe elementy ich konstrukcji. Czy ościeżnica i futryna jest tym samym? W języku potocznym oba te określenia używane są zamiennie. Niestety, jest to błąd. Zanim dokonamy zakupu, warto poznać różnice między nimi i uniknąć problemów już na samym początku.
drzwi

Ościeża a ościeżnica – jaka jest różnica?


W najprostszy sposób można rzec, że ościeżnica drzwiowa to nieruchoma rama umiejscowiona we framudze, czyli w otworze drzwiowym. Z kolei ościeże to powierzchnie usytuowane poprzecznie do płaszczyzny muru w otworze drzwiowym. Występują jako pionowe powierzchnie boczne lub poziome górne. W zależności od konstrukcji ościeże mogą być poprowadzone prostopadle do fasady ściany lub na skos, tworząc glif. Widzimy zatem, że pomimo bardzo podobnej nazwy, oścież a ościeżnica spełniają zupełnie różne funkcje w konstrukcji.

Futryna czy ościeżnica? A może framuga?


Ościeżnica to dodatkowy element drzwi. Jest skonstruowana z dwóch pionowych elementów łączących się z dwoma poziomymi belkami – górną oraz dolną. W pionowej konstrukcji zamocowane są zawiasy.

Obecnie najczęściej spotyka się ościeżnice wykonane z drewna, ściślej zwane klejonką drewnianą – zwykle są one wykonane z tego samego materiału, co rama, która jest podstawowym elementem skrzydła drzwiowego. Zgodnie z oficjalnym, branżowym językiem ościeżnica może być również wykonana z metalu czy aluminium, a nawet PCV.
Futryna a ościeżnica nie oznaczają tego samego. Futryna jest bardziej przewodnim określeniem. Z definicji jest to rama zamontowana w ścianie, do której można przymocować drzwi. W praktyce wygląda to tak, że na dawne futryny może być zamontowana nowoczesna ościeżnica.

W potocznym języku często można usłyszeć także termin framuga drzwiowa. Ta nomenklatura nie powinna być jednak mylona, ponieważ framuga a ościeżnica to dwa, osobne określenia, tak samo jak futryna a framuga. Framuga to wnęka, która znajduje się między przodem ściany wewnątrz pomieszczenia a powierzchnią osadzonych drzwi. Łatwo więc zauważyć, że chociaż framuga a futryna nie są tym samym, to jednak oba elementy wzajemnie się dopełniają.

Rodzaje ościeżnic. Który wybór będzie najlepszy?


Podstawowy podział ościeżnic to ościeżnice stałe oraz regulowane. Ościeżnica stała, zwana inaczej blokową, idealnie sprawdzi się w nowych budynkach, w których grubość ścian wynosi do 10 cm. Nie sprawdzą się natomiast w starych blokach, w których ściany mają nieregularną wielkość.
W takim przypadku warto zdecydować się na ościeżnicę regulowaną. Pamiętajmy jednak, że grubość ściany w przypadku tego typu ościeżnicy nie może być mniejsza niż 7,5 cm. Jest również dużo prostsza w montażu, niż ościeżnica stała. Dzięki regulowanym opaskom obejmującym ściany z obu stron całość wygląda bardzo estetycznie.
Kolejnym ważnym podziałem ościeżnic jest ościeżnica bezprzylgowa oraz ościeżnica przylgowa.

Futryna bezprzylgowa umożliwia zawiasom schowanie się w momencie otwierania drzwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu całość estetycznie wtapia się w inne elementy konstrukcji i optycznie powiększa przestrzeń.

Ościeżnice przylgowe cechują się nieskomplikowaną konstrukcją i szybszym montażem. Krawędź ościeżnicy nie zachodzi na krawędź drzwi, dzięki czemu możemy cieszyć się lekkością formy.

Co zrobić w przypadku, kiedy zależy nam na dyskretnie wyglądającej ościeżnicy?


W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest specjalnie skonstruowana ościeżnica ukryta, którą można zamaskować zaprawą tynkową. Dzięki temu zamknięte drzwi idealnie będą wpasowywały się w ścianę, a zawiasy będzie można zauważyć dopiero po ich otworzeniu. To doskonałe rozwiązanie w stylu skandynawskim oraz nowoczesnym minimalistycznym. Kolejnym sprawdzonym sposobem będzie zdecydowanie się na odwrotną przylgę. Ta metoda znakomicie sprawdzi się w mało przestronnych wnętrzach, ponieważ drzwi otwierają się w tym przypadku do wewnątrz pokoju. Dodatkowym atutem jest fakt, że ościeżnica będzie wtedy prawie niewidoczna.
Autor: Marcin Krawczyk