Data publikacji:

Gołębie na balkonie: jak je odstraszyć? Sprawdzone sposoby na gołębie na balkonie


Gołębie to piękne zwierzęta, ale goszczenie gołębi na własnym podwórku, balkonie, tarasie nie wygląda już tak piękne. Gołębie nie tylko zostawiają swoje odchody wszędzie tam, gdzie przebywają. Te ptaki przenoszą przeróżne choroby i pasożyty, spośród których najgroźniejszy dla człowieka jest obrzeżek gołębi. Jego ukąszenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny lub spowodować zakażenie boreliozą. Jak więc skutecznie odstraszać gołębie i chronić się przed nimi, nie krzywdząc jednocześnie ptaków?
ptak

Gołębie na balkonie. Co zrobić?


Nie należy nigdy zwlekać z podjęciem kroków, które uniemożliwią gołębiom „zadomowienie się” na balkonie lub tarasie. Łatwiej jest je odstraszyć, gdy jeszcze nie zdążyły uwić gniazd i złożyć jaj. Jeśli gołąb często pojawia się na balkonie, grucha, przynosi patyczki: jest to znak, że gołąb chce zamieszkać na balkonie. Wtedy właśnie najlepiej podjąć działania zapobiegające.

Trzeba jednak pamiętać, aby działać zgodnie z prawem. Usuwanie ptasich gniazd z obiektów budowlanych można przeprowadzać od 16 października do końca lutego. Balkon lub taras należy oczyścić z wszystkich pozostałości pokarmowych, śmieci czy materiału, z którego gołębie mogą zrobić gniazdo, a także z innych rzeczy mogących zachęcić ptaki do przylatywania na niego. Należy również oczyścić balkon z odchodów i innych pozostałości po obecności gołębi. 

Sposoby na gołębie na balkonie


Gołębie na balkonie można odstraszać na wiele różnych sposobów. Oto najpopularniejsze z nich.


Kolce, czyli co skutecznie odstrasza gołębie na balkonie


Gołębie na balkonie można odstraszać za pomocą kolców, które stosuje się zazwyczaj w obszarach miejskich (w tym również na zabytkach). Kolce różnią się między sobą gęstością i ułożeniem drutów, ale te na gołębie nie wymagają wysokiego poziomu zagęszczenia ze względu na to, że gołębie są dużymi ptakami.

Kolce umieszcza się na parapetach czy balustradach, by uniemożliwić gołębiom przesiadywanie na nich. Zapobiegają również próbom budowania gniazd i nocowania przez gołębie.

Należy również wspomnieć, że kolce na gołębie są legalne, ale muszą być odpowiednio zamontowane, by były widoczne dla ptaków. Z tego powodu nie można ich ukrywać czy zakładać na ścianach bocznych, a także w kierunku dolnym lub bocznym. 

Gołębie na balkonie. Jak odstraszyć za pomocą siatki?


Problem z gołębiami na balkonie można również rozwiązać za pomocą siatki na balkon. Często jest ona jedyną metodą, która daje odpowiedź na to, jak zwalczyć gołębie na balkonie. Skuteczność tego rozwiązania jest niemal stuprocentowa. Siatka tworzona z polietylenu jest solidną barierą dla ptaków, a materiał, z którego została wykonana, jest odporny na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, mróz, promienie słoneczne, a także uszkodzenia mechaniczne.

Kolor siatki na balkon zazwyczaj jest piaskowy. Producenci wybierają właśnie tę barwę, aby siatka nie była zbyt widoczna i nie zacieniała okien. Prawidłowo zamontowana siatka na gołębie chroni nie tylko balkony, ale może również osłaniać okna, wnęki, gzymsy czy inne elementy architektoniczne.

Siatki na gołębie będą miały oczywiście nieco szersze oczka, ale jeśli ktoś chciałby zabezpieczyć swój balkon również przed mniejszymi ptakami, warto pomyśleć o wyborze siatki, w której oczka będą stosunkowo mniejsze. Wybór takiego rozwiązania uniemożliwi mniejszym ptakom przedostawanie się przez barierę siatki. 

Odstraszacze dźwiękowe na gołębie na balkonie


Odstraszyć gołębie na balkonie można również za pomocą specjalnego urządzenia, które wydaje głośny dźwięk. To rozwiązanie jest bardzo skuteczne, ale ma pewne wady. Sygnał dźwiękowy wymagany do odstraszenia gołębi musi być głośny, a to może przeszkadzać nie tylko sąsiadom, ale również osobie, która montuje urządzenie na balkonie. Częsty i duży poziom hałasu może być niezdrowy. 

Odstraszacze ultradźwiękowe


To urządzenia, które emitują sygnał o zmiennej częstotliwości, sygnał ultradźwiękowy. U gołębi ów sygnał wywołuje niepokój i odstrasza je, należy jednak pamiętać, że takie urządzenia, według zaleceń producenta, stosuje się w pomieszczeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych. Odstraszacze ultradźwiękowe działają punktowo i kierunkowo, a zakres oddziaływania jest ograniczony. Z tego powodu urządzenie nadaje się do odstraszania ptaków tylko z konkretnego miejsca, nie zaś na całym obszarze balkonu.


Odstraszanie gołębi na balkonie metodami wizualnymi


Wizualne odstraszanie gołębi polega na umieszczeniu na balkonie makiet ptaków drapieżnych. Są nimi zazwyczaj plastikowe kruki, ale mogą nimi również być balony, taśmy holograficzne, a nawet latawce.

Tę metodę stosuje się jako pierwszą. Czasem zwykła figurka kruka potrafi odstraszyć gołębia skutecznie, nie uwije więc na balkonie gniazda, ani nie złoży w jego przestrzeni swoich jaj. Kruka wystarczy zamontować na balustradzie balkonu, ale metody wizualne można również łączyć ze sobą. W dodatku metoda „na kruka” uzupełnia pracę urządzeń, które odstraszają gołębie za pomocą ultradźwięków.

Wadą tej metody jest fakt, że dla gołębi miejskich, które już zdążyły zadomowić się na balkonie, może być ona zbyt słaba. 

Dlaczego warto zabezpieczyć swój balkon?


Z powodów, które zostały wymienione wcześniej:

• gołębie przenoszą groźne dla człowieka choroby (ponad 60 różnych chorób, w tym ornitozę, salmonellozę, ptasią grypę czy toksoplazmozę);

• gołębie zostawiają masę odchodów, które nierzadko trudno usunąć (choć są specjalne preparaty, które w znacznym stopniu ułatwiają ten proces), a które bardzo mocno szpecą nie tylko sam balkon, ale również cały budynek;

• gołębie potrafią być głośne i wpływać niekorzystnie na samopoczucie domowników.

Wszystkie zabezpieczenia, które polecane są do walki z gołębiami na balkonie, warto montować przed „sezonem”, ponieważ łatwiej jest poradzić sobie z gołębiami, które dopiero zaczynają odwiedzać balkon niż z tymi, które na stałe na nim zamieszkały, nocują w jego obszarze, składają jaja w gniazdach na nim uwitych i są nieprzejednanie wręcz zaciekłe i trudne do odstraszenia.

Mając wszystkie wyżej wymienione porady na uwadze, walka z gołębiami na balkonie nie powinna być skomplikowana. Wybór metody zależy od indywidualnego przypadku. Metody można łączyć, zwiększając tym samym ich skuteczność. Koniec końców jednak: ten, kto zadba o odpowiednie zabezpieczenie balkonu, szczególnie w obszarze miejskim, nie powinien mieć problemów z częstymi wizytami gołębi. 
Autor: Michał Różański