Data publikacji:

Homalomena rubescens maggy - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Homalomena rubescens, czyli czermiówka czerwieniejąca, zwraca uwagę dzięki dużym, błyszczącym, sercowatym liściom osadzonym na ciemnoczerwonych ogonkach. Jest łatwa w uprawie i szybko rośnie, tworząc gęste kępy. Odporna na choroby i niezbyt wymagająca, jest doskonałą i oryginalną propozycją dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinami doniczkowymi.

Homalomena rubescens - uprawa

Homalomena rubescens to roślina z rodziny obrazkowatych (Araceae) - tej samej, do której należy wiele innych popularnych roślin ozdobnych, takich jak skrzydłokwiaty, monstery czy filodendrony.  
Pochodzi z lasów tropikalnych południowo-wschodniej Azji. W naturze rośnie w gorącym, wilgotnym klimacie, osiągając wysokość około 1 metra; aby dobrze się prezentowała i bujnie rosła, należy zapewnić jej więc warunki możliwie zbliżone do naturalnych. 

Homalomena rubescens - jaka ziemia i stanowisko? 

Homalomena najlepiej rośnie na stanowiskach z dostępem do dużej ilości rozproszonego światła. Dobrze znosi także lekkie zacienienie, jednak w takich warunkach jej liście i ogonki liściowe mogą być mniej wybarwione.  
Optymalna temperatura to 23-28 °C; może być ona nieco niższa, jednak nie może nigdy spaść poniżej 14 °C - Homalomena rubescens wówczas przestaje rosnąć, a nawet ginie. 
Aby zapewnić wysoką wilgotność powietrza warto stosować nawilżacze (np. ultradźwiękowe). Roślin nie powinno się zraszać. Cyrkulacja powietrza w mieszkaniu jest bowiem zupełnie inna niż w warunkach naturalnych i woda nie paruje wystarczająco szybko. Może za to zalegać w zakamarkach liści i łodyg, doprowadzając do ich gnicia. 
Podłoże dla homalonemy powinno być przewiewne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Doskonale sprawdzają się mieszanki dla monster i filodendronów lub podłoże dla storczyków wymieszane z kompostem lub torfem. 

Pielęgnacja Homalomena rubescens - podlewanie i nawożenie 

Podłoże, w którym rośnie homalomena powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Roślina lepiej znosi krótkotrwałe przesuszenie niż przelanie. Należy ją podlać, gdy wierzchnia warstwa podłoża (ok. 5 cm) wyschnie. Nadmiar wody, który wypłynie z doniczki na podstawę, musi zostać usunięty, aby nie dopuścić do jej zalegania i gnicia korzeni. Do objawów świadczących o przelaniu należy przede wszystkim żółknięcie liści oraz pojawianie się na nich brązowych, wilgotnych plam.  
Woda używana do podlewania nie może być zbyt zimna - może to negatywnie wpłynąć na korzenie. Najlepiej, jeśli ma temperaturę pokojową. Wiosną i latem warto stosować także nawozy uniwersalne lub przeznaczone do roślin o ozdobnych liściach w ilości równej połowie dawki podanej przez producenta.  
Podobnie jak inne rośliny, homalomeny nie należy nawozić późną jesienią oraz zimą (październik-luty). Konieczne w tym czasie jest także ograniczenie podlewania. Gdy dzień jest krótki, przechodzi ona bowiem w okres spoczynku. Jej wzrost zostaje spowolniony lub zahamowany, co wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na wodę i składniki odżywcze. 

Homalomena rubescens - kwitnienie 

Kilkuletnie egzemplarze homalomeny, które mają zapewnione dobre warunki, mogą kwitnąć. Kwiaty są małe i niepozorne, w kształcie kolby częściowo otoczonej zielonkawą pochewką. Nie mają wartości dekoracyjnej. Ich rozwój jest dla rośliny bardzo obciążający, dlatego niektórzy hodowcy zalecają ich usuwanie.  

Przesadzanie 

Homalomena rubescens należy do tych roślin, które bardzo dobrze rosną w mniejszych pojemnikach - jej korzenie nie potrzebują dużej przestrzeni. Warto ją jednak co jakiś czas przesadzić do doniczki o średnicy ok. 2 cm większej niż dotychczasowa - sygnałem, że jest to konieczne jest "wychodzenie" korzeni przez otwory na dnie doniczki. Również wyraźne spowolnienie wzrostu mimo regularnego nawożenia oraz zapewnienia odpowiedniej ilości światła i wilgotności może oznaczać konieczność wymiany podłoża. 
Młodsze rośliny mogą wymagać nawet corocznego przesadzenia; w przypadku starszych egzemplarzy taka konieczność zachodzi zazwyczaj co dwa lub trzy lata. 
Przesadzając homalomenę należy zadbać o umieszczenie na dnie doniczki warstwy drenażu - keramzytu, kawałków cegieł lub fragmentów potłuczonych, terakotowych doniczek.  
W roli podłoża można wykorzystać gotowe mieszanki lub sporządzić je samodzielnie. Doskonale sprawdzi się tak zwany "bigos" dla monster, składający się z torfu lub ziemi kompostowej, piasku, perlitu oraz zrębków ("chipsów") kokosowych. Taka mieszanka jest przepuszczalna, zapewnia dostęp powietrza do korzeni i jest niezbyt żyzna - podobnie jak ziemia w lesie tropikalnym, naturalnym miejscu występowania homalomena rubescens

Przycinanie 

Pokrój homalomeny, przypominającej kępę dużych liści, sprawia, że nie wymaga ona przycinania. Należy jedynie na bieżąco usuwać obumarłe liście. Mogą być one z łatwością odłamane od rośliny. 

Rozmnażanie 

Homalomena rubescens to roślina tworząca charakterystyczne, rozrastające się kępy (podobnie jak np. skrzydłokwiat). Oznacza, że najłatwiejszą metodą jej rozmnażania jest rozdzielenie jednej kępy na kilka mniejszych poprzez podział bryły korzeniowej. Najłatwiej zrobić to podczas przesadzania rośliny. Wystarczy delikatnie rozluźnić korzenie palcami i oddzielić lub odciąć sadzonki, a następnie posadzić je do nowych doniczek. Należy przy tym zadbać o to, by uszkodzić lub przeciąć jak najmniej korzeni - dzięki temu przesadzanie jest dla młodych roślin mniejszym szokiem, a one same łatwiej się przyjmują. 
Homalomena może osiągnąć stosunkowo duże rozmiary. Błyszczące liście w kształcie serc, osadzone na smukłych, ciemnoczerwonych ogonkach sprawiają, że prezentuje się ona okazale, ale jednocześnie bardzo delikatnie. Niewymagająca i łatwa w uprawie, jest wyjątkową ozdobą wnętrza. 
Autor: Katarzyna Łukaszewska