Data publikacji:

Co musisz wiedzieć o izolacji balkonu?

Dobrze zaprojektowany balkon to miejsce, w którym spędzisz wraz z domownikami wiele miłych chwil. Zanim jednak zaczniesz myśleć o meblach i oświetleniu, zadbaj o prawidłowo zrobioną posadzkę. Kluczem do bezproblemowego użytkowania jest solidna izolacja balkonu. Dlaczego warto ją wykonać oraz jak wygląda uszczelnienie balkonu?

izolacja balkonu

Dlaczego musisz wykonać hydroizolację balkonu?

Mogłoby się wydawać, że podłogę balkonu wystarczy pokryć płytkami ceramicznymi. Są odporne na ścieranie i promieniowanie UV oraz łatwe w czyszczeniu. Wykorzystuje się je chociażby w pomieszczeniach mokrych (łazienka, pomieszczenie gospodarcze, piwnica, garaż) i dobrze radzą sobie z wilgocią. Niestety, do zabezpieczenia balkonu nie wystarczą. Położenie płytek na samym kleju mogłoby doprowadzić do nasączania posadzki wodą, przemrożenia i w konsekwencji pękania podłogi. Dodatkowo na tarasach oraz balkonach nad pomieszczeniami istnieje ryzyko przeciekania, dlatego warto zadbać o prawidłową izolację balkonu. Przeciekanie to częsty problem w garażach, nad którymi inwestorzy zdecydowali się stworzyć taras. Przyczyną problemu jest niechlujna hydroizolacja lub wiara, że płytki ceramiczne wystarczą.
Czym jeszcze grozi brak zaizolowania balkonu? W wielu przypadkach kończy się to wykwitem grzyba na wewnętrznej ścianie pokoju. Wiele osób szuka wówczas przyczyny jego powstania w niesprawnej wentylacji, jednak przyczyna leży gdzie indziej. Brak uszczelnienia podłogi i płytek cokołowych znajdujących się przy ścianie prowadzi do nasączania muru wodą. Przewlekła wilgoć ściany może objawić się czarnymi nalotami grzyba nawet w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Źle zabezpieczony cokół jest przy okazji mostkiem termicznym drenującym twój portfel. Jedynym rozwiązaniem jest zerwanie podłogi balkonu i wykonanie hydroizolacji od nowa. Samo osuszenie ścian lub spryskanie ich preparatem do pleśni da jedynie krótkotrwały efekt.

Jak przygotować powierzchnię do nałożenia izolacji balkonu?

Aby dobrze zaizolować balkon, niezbędne jest wstępne przygotowanie posadzki. W pierwszym kroku musisz ocenić jej stan. Powierzchnia powinna być gładka, równa i pozbawiona wykwitów. Od tego zależy grubość hydroizolacji oraz spadek balkonu. W przypadku dobrze przygotowanych i gładkich powierzchni, wystarczy spadek ok. 1,5-2%. Chropowata płyta betonowa tarasu lub balkonu wymaga natomiast większego spadku, rzędu 2-3%.

Mata uszczelniająca balkon musi ściśle przylegać do powierzchni, dlatego usuń wszelkie kamyki, drobiny oraz inne luźne elementy. Jeśli wykryjesz szczeliny, uzupełnij je betonem, np. wylewką naprawczą lub zaprawą montażową do ubytków w betonie. Im równiejszą płytę uda ci się uzyskać, tym łatwiejsze będą kolejne etapy prac. W żadnym z nich nie możesz popełnić błędu, bo nawet pozornie drobna nieszczelność może doprowadzić do przemakania betonu. To zaś rodzi duże niebezpieczeństwo, bo zalegająca w betonie woda może wywołać korozję zbrojenia i osłabić konstrukcję.

Czym uszczelnić balkon? Izolacja balkonu krok po kroku

Rodzajów hydroizolacji jest kilka, ale jeden z najczęściej stosowanych systemów to uszczelnienie izolacjami mineralnymi, tzw. szlamami. Nakłada się je bezpośrednio na warstwę poziomującą. Szlam mineralny to mieszanina zaprawy uszczelniającej z polimerami Po zmieszaniu z wodą lub aktywatorem żywicznym (izolacje dwuskładnikowe) tworzą wodoodporną warstwę. Dostępne są też gotowe do użycia produkty, zwane często folią w płynie. Szam do izolacji balkonu nakłada się pędzlem, wałkiem lub metalową pacą. Ścianki cokołowe zabezpiecza się elastyczną taśmą bitumiczną.

Inne sposoby izolacji balkonu i tarasu to m.in. wykorzystanie mat wodoodpornych uszczelniających kładzionych na styk. Są stosunkowo łatwe w montażu i nadają się do uszczelnienia nie tylko małych balkonów, ale i większych tarasów. Maty przyklejane są do jastrychu na klej, a następnie pokrywane klejem do płytek. Łączenia uszczelnia się specjalną taśmą wzmacniającą.

Do izolacji balkonu stosuje się również systemy drenażowe. Warstwa płytek jest wówczas przepuszczalna i pozwala na przepływ przez jastrych wykonany na kruszywie. W tym przypadku nie stosuje się polimerowego szlamu. Woda odprowadzana jest drenażami do rynny, ułożonymi na kilku warstwach zabezpieczających płytę konstrukcyjną. Z tego rozwiązania można skorzystać na dużych tarasach, na których mogłaby nie sprawdzić się klasyczna izolacja nawierzchniowa.

Co zamiast płytek?

Płytki ceramiczne to najpopularniejsze wykończenia balkonu. Są nie tylko estetyczne, ale i trwałe oraz łatwe w pielęgnacji, dlatego wielu inwestorów nie wyobraża sobie innego podłoża. Ich położenie generuje jednak kilka problemów. Ze względu na wysoką amplitudę temperatur na balkonie, wymagają dylatacji. Temperatura na posadzce może się zmieniać w ciągu roku nawet o kilkadziesiąt stopni, co wpłynie na rozszerzanie się płytek. Prawidłowa izolacja balkonu musi uwzględniać te zmiany. Stąd też stosuje się mrozoodporne fugi do balkonu, sznury dylatacyjne oraz elastyczne wypełnienia silikonowe. Fugi nie mogą być węższe niż 5 mm. Płytki muszą być natomiast nie tylko mrozoodporne, ale i nienasiąkliwe. Ich wymiary nie powinny przekraczać 30 x 30 cm. Osadza się je na kleju klasy C2 S2 lub C2 S1. Jest on nie tylko odporny na mróz, ale i elastyczny.

Zamiast płytek możesz na tarasie lub balkonie użyć także innych rodzajów podłóg. Coraz większą popularnością cieszą się deski kompozytowe, nadające elegancję i nowoczesny wygląd. W przeciwieństwie do drewnianych podłóg tarasowych, są odporne na wodę oraz nie wymagają konserwacji. Układa się je na specjalnych podstawkach, co nie powinno przysporzyć problemu nawet początkującym majsterkowiczom.

Izolacja balkonu nad pomieszczeniem ogrzewanym

W przypadku balkonu ulokowanego nad pomieszczeniem ogrzewanym, musisz zadbać nie tylko o hydroizolację, ale i izolację termiczną. W innym przypadku stworzysz poważny mostek termiczny, który utrudni nagrzanie pomieszczenia oraz znacznie zwiększy wydatki na ogrzewanie. Konieczne jest też wykonanie paroizolacji zapobiegającej nawilżaniu płyty spadkowej od wewnątrz pomieszczenia. Do termoizolacji balkonu nad pomieszczeniem ogrzewanym używa się płyt z polistyrenu ekstrudowanego (styrodur), płyt poliuretanowych lub twardego styropianu o oznaczeniu EPS 200 036.

Orynnowanie balkonu i tarasu

Projektując izolację balkonu, warto od razu zaprojektować system rynien. W większości przypadków wystarczy sam profil okapowy wtopiony w izolację lub matę izolującą, jednak dla lepszego efektu warto zastosować systemy z rynnami. To ważne zwłaszcza wtedy, jeśli woda ściekająca z balkonu mogłaby brudzić elewację budynku.