Data publikacji:

Co to jest i jak zrobić drenaż do kwiatów? Poradnik ogrodniczy

Pierwszy raz słyszysz o drenażu do kwiatów? To metoda, dzięki której możesz zapewnić swoim roślinom dostęp do tlenu oraz jednocześnie ochronić je przed nadmiernym przelaniem, które może doprowadzić do gnicia i obumierania korzeni. Możesz wykorzystać do tego różne produkty – od popularnego keramzytu aż po piasek. Co to jest i jak zrobić drenaż do kwiatów? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
drenaż do kwiatów

Co to jest drenaż do kwiatów?

Zacznijmy od dokładniejszej odpowiedzi na najważniejsze pytanie: co to jest drenaż do kwiatów? Jak już wspomnieliśmy we wstępie, to metoda, w której dodaje się specjalną warstwę w podłożu (na samym dole doniczki), aby zapewnić korzeniom dostęp do tlenu i ochronić je przed gniciem czy chorobami. Drenaż zwiększa przepuszczalność powietrza oraz umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody, dzięki czemu rośliny, a dokładniej ich korzenie, mogą się prawidłowo rozwijać.
Najprościej mówiąc, drenaż do kwiatów w doniczce jest niezbędny do zachowania ich zdrowia i wsparcia prawidłowego rozwoju. Powszechnie wiadomo, że przesuszenie rośliny jest dla niej niebezpieczne. Warto jednak pamiętać, że podobnie działa przelewanie, przed którym chroni właśnie odpowiednio wykonany drenaż. 

Drenaż do kwiatów doniczkowych – zalety

Jak z pewnością się domyślasz, drenaż do kwiatów doniczkowych ma wiele zalet. Przede wszystkim jego wykonanie jest dość łatwe i szybkie. Warto poświęcić chwilę na stworzenie dodatkowej warstwy, ponieważ drenaż do kwiatów:
  • pochłania wilgoć z podłoża,
  • chroni korzenie przed zaleganiem w wodzie i gniciem,
  • uniemożliwia zatykanie otworów w doniczce,
  • zwiększa przepływ powietrza,
  • wspiera utrzymanie optymalnych warunków w podłożu (zwłaszcza poziom wilgoci),
  • może zwiększać odporność roślin doniczkowych na choroby wywoływane patogenami rozwijającymi się w zbyt wilgotnej ziemi.
  • Z czego drenaż do kwiatów w doniczce?

    Jaki drenaż do kwiatów wybrać? Jak się okazuje, lista materiałów, które możesz wykorzystać do jego przygotowania, jest całkiem długa. To między innymi:
  • Keramzyt – najpopularniejsze podłoże, które kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Do jego produkcji wykorzystuje się wypaloną glinę. Powstające z niej granulki są nie tylko odporne na pleśń czy wilgoć, ale także dobrze przepuszczają powietrze.
  • Perlit – dobry materiał, jeśli zależy ci na wsparciu rozwoju korzeni. Perlit jest zmieloną i spieczoną skałą pochodzenia wulkanicznego.
  • Specjalna warstwa drenażowa – możesz kupić ją w sklepie ogrodniczym. To specjalnie przygotowana mieszanka, która najczęściej bazuje na keramzycie.
  • Oczyszczone kamyki – popularny wybór wśród osób, które mają przezroczyste doniczki. Nie tylko służą do drenażu, ale także wyglądają ciekawie i mogą pełnić funkcję dekoracyjną.
  • Oprócz wymienionych produktów do drenażu do kwiatów można wykorzystać inne, często budżetowe materiały – gruby piasek, części potłuczonych doniczek z gliny czy węgiel drzewny.

    Grubość drenażu do kwiatów w doniczce – jaka jest odpowiednia?

    Aby drenaż do kwiatów doniczkowych przyniósł oczekiwane efekty, należy dobrać nie tylko odpowiedni materiał, ale także zadbać o optymalną grubość dodatkowej warstwy na samym dnie. Zależy ona od wielkości doniczki i rodzaju rośliny.
    W przypadku mniejszych kwiatów dobrze sprawdzi się warstwa drenażowa o grubości 1–2 cm. Z kolei dla większych roślin warto przygotować nawet kilkunastocentymetrowy drenaż.

    Jak zrobić drenaż do kwiatów? Poradnik krok po kroku

    Najlepszą okazją na zrobienie drenażu do kwiatów jest przesadzanie ich do nowych doniczek, np. bezpośrednio po zakupie. Oczywiście, raz dodana specjalna warstwa nie starcza na zawsze. Należy regularnie sprawdzać jej stan i pilnować, aby otwory drenażowe miały odpowiednią przepuszczalność.
    Od czego w takim razie zacząć drenaż do kwiatów? Od zadbania o otwory drenażowe w doniczce. Możesz kupić już produkt z gotowymi dziurkami na dnie albo zrobić je samodzielnie. Nie zapomnij też o podstawce, na którą będzie ściekać woda. Choć nie jest to obowiązkowy krok, to ułatwia on pielęgnację roślin i wykonanie warstwy drenażowej.
    Do pustej doniczki z otworami na dnie wsyp wybrany materiał do drenażu do kwiatów – keramzyt, perlit, fragmenty glinianych naczyń, gruby piasek (najlepiej czerwony albo jasnożółty), a nawet kulki styropianowe. Przygotuj warstwę o odpowiedniej grubości, a następnie dosyp ziemię. Nie zapomnij o dokładnym obsypaniu rośliny z każdej strony. Gotowe!

    Inny sposób na wykonanie drenażu do kwiatów w doniczce

    Choć drenaż do kwiatów w doniczce jest najczęściej wykonywany w tradycyjnej wersji, czyli jako dodatkowa warstwa, to niektórzy zalecają także wymieszanie ziemi z innymi materiałami, które absorbują nadmiar wody i zapewnią korzeniom dostęp do powietrza. W tym celu można wykorzystać wspomniane wyżej kulki styropianowe, ale nie tylko. Dobrze sprawdzi się również flizelina czy granulaty z wełny mineralnej.

    Drenaż do kwiatów czy doniczka z otworami – co jest lepsze?

    Wiele osób uważa, że skoro doniczka ma na dole otwory, to nadmiar wody będzie bez problemu odprowadzany. Jest to błąd, ponieważ nawet w takiej sytuacji korzenie rośliny mają nieustanny kontakt z wilgocią i, jak już wspomnieliśmy, mogą zacząć gnić czy być bardziej podatne na choroby. W efekcie liście stają się żółte, mają plamy, a wkrótce obumierają razem z korzeniem. Podobnie jest w przypadku duetu doniczki z otworami i podstawki – on również nie zastąpi dobrze wykonanego drenażu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.