Data publikacji:

Jak dbać o lawendę?

Lawenda to bardzo dekoracyjna, aromatycznie pachnąca krzewinka, która nie wymaga zbyt intensywnej pielęgnacji. Pochodzi ona z basenu Morza Śródziemnego - Francji, Hiszpanii czy Włoch. Może być sadzona na ogrodowych rabatach, ale także w doniczkach, które ustawimy w mieszkaniu, na balkonie czy na tarasie. Lawenda posiada ozdobne wąskie liście oraz kwiaty zebrane w kłosy, które wyróżniają różnorodne barwy, poczynając od liliowych odcieni, przez biele i beże. Jednak jak dbać o lawendę w środkowoeuropejskich warunkach, aby cieszyć się jej pięknem? Podpowiadamy.
jak dbać o lawendę

Jak dbać o lawendę? Podstawowe fakty

Wysokość lawendy sięga od 40 cm do 70 cm – jest to uzależnione od odmiany rośliny. Odpowiednio pielęgnowana kwitnie od czerwca do października. Najlepszym wyborem jest zakup lawendy w doniczce, gdyż własnoręczny siew może potrwać dość długo lub skończyć się niepowodzeniem.

Jaki rozmiar lawendy wybrać? Jest to zależne od jej przeznaczenia. Jeśli chcesz umieścić lawendę na balkonie lub tarasie - pamiętaj o tym, aby była nieco mniejsza od doniczki, w którą ją przesadzisz. Bierz pod uwagę, iż lawenda jest rośliną szybko rosnącą, a więc konieczne może być zmienianie osłonki co rok - dwa. Natomiast w przypadku uprawy rośliny na ogrodowej rabacie, wybieraj gatunki mrozoodporne. Pamiętaj, że młode pędy będą nieco tańsze od dużych, dorosłych już roślin, a jeśli posadzisz je w odpowiednim momencie wiosny - już wczesnym latem będziesz cieszyć się pięknymi, rozrośniętymi liśćmi i kwiatami.


Znasz już podstawy, jak dbać o lawendę. Poznaj teraz szczegóły jej pielęgnacji w zależności od miejsca uprawy tej miododajnej rośliny.

Jak dbać o lawendę w ogrodzie?

Oprócz wyboru odpowiedniej odmiany, która będzie odporna na niższe temperatury, warto zwrócić uwagę, gdzie sadzi się lawendę. Jest to roślina niewymagająca zbyt dużej uwagi, jednakże lubi ona przepuszczalne, ciepłe i zasadowe podłoże. Jeśli ziemia w ogrodzie jest zbyt ciężka, można ją wymieszać z niewielką ilością piasku, co rozluźni podłoże.

Bardzo ważne jest, aby roślinę posadzić w słonecznym, ale zacisznym miejscu, które będzie osłonięte od intensywnego wiatru. Odległość między roślinami powinna wynosić około 40 cm. Odmiany, które bardzo dobrze czuję się na ogrodowej rabacie dzięki dużej odporności na mróz, to między innymi lawenda wąskolistna (lavandula angustifolia) czy lawenda spika (lavandula latifolia).

Lawenda w doniczce - jak dbać?

Pielęgnowanie tej rośliny w doniczce różni się nieco od jej uprawy na przydomowej rabacie. Więc jak dbać o lawendę w doniczce? Roślinie należy zapewnić pojemnik z dużymi otworami, dzięki którym lawenda będzie odprowadzać nadmiar wody. Jest to kwiat, który bardzo nie lubi zalewania. Dlatego należy zapewnić jej odpowiedni drenaż w postaci na przykład keramzytu usypanego na dole donicy. Lawenda, która rośnie w osłonce, powinna być nieco częściej podlewana, aniżeli ta hodowana w ogrodzie.

Jak dbać o lawendę na balkonie i tarasie?

Tę miododajną roślinę należy ustawić na południowej wystawie słonecznej, gdyż uwielbia kąpiele słoneczne. Młode pędy należy ostrożnie wystawiać na słońce, aby zdążyły przyzwyczaiły się do wyższych temperatur, ponieważ zabrane ze sklepu ogrodniczego, z reguły nie otrzymały wystarczającego nasłonecznienia. Lawenda nie wymaga zbyt częstego nawożenia, warto jednak zdecydować się na nawóz dedykowany tej konkretnej roślinie.

Aby lawenda kwitła obficie - bez względu na miejsce sadzenia - potrzebuje regularnego podcinania. Przy okazji tego zabiegu możemy nadać jej także oczekiwany przez nas kształt. Roślina powinna być przycinana regularnie, najlepiej dwukrotnie. Za pierwszym razem - wiosną, wtedy usuwamy przemarznięte, martwe pędy. Drugi raz lawenda powinna być przycinana po pierwszym przekwitnieniu, wtedy usuwamy kwiatostan oraz fragment łodygi.

Lawenda to roślina idealna, gdyż zachwyca obfitym i długim kwitnieniem nawet przy niewielkim nakładzie pracy!
Autorka: Katarzyna Pyrek