Data modyfikacji:

Najlepsze kwiaty zwisające na balkon. Które wybrać?

Okazałe, barwne rośliny to przepiękna ozdoba każdego balkonu. Dzięki nim możesz stworzyć urokliwy kąt, który nawet w miejskiej dżungli pozwoli ci choć przez chwilę poczuć się jak we własnym ogrodzie. Podpowiadamy, jakie kwiaty zwisające na balkon wybrać, aby twoi sąsiedzi zerkali na niego z zazdrością!
  1. Kwiaty wiszące na balkon – dlaczego warto?
  2. Jak sadzić kwiaty wiszące na balkonie?
  3. Zwisające kwiaty na balkon – najpopularniejsze gatunki

Kwiaty wiszące na balkon – dlaczego warto?

Balkon dla mieszkańców miast może być miejscem wytchnienia i odpoczynku od codziennego zgiełku. To także namiastka własnego ogródka dla tych osób, które nie mogą sobie na niego pozwolić. Piękny, modny balkon nie obędzie się rzecz jasna bez przykuwających uwagi roślin.

Kwiaty zwisające na balkonie sprawią, że ten będzie dobrze zauważalny nawet z dużych odległości, a zarazem stworzą na nim wyjątkową, intymną atmosferę przytulnego ogródka. Rośliny zwisające to bardzo często także kwiaty pnące na balkon, które kwitnąc wypuszczają kolorowe kwiaty. Trudno o lepszą, naturalną dekoracje balkonu.


Kwiaty na balkon – pnące i zwisające – sprawdzą się nie tylko w miejskich blokach. Warto zasadzić je także wówczas, gdy chcesz ozdobić balkon lub taras w jednorodzinny domu.

Jak sadzić kwiaty wiszące na balkonie?

Sadzenie oraz pielęgnacja roślin zwisających oraz pnących to stosunkowo proste zadania. Zanim przejdziesz do ozdabiania swojego balkonu, pamiętaj o tych zasadach:
  • Rośliny zwisające na balkon najlepiej sadzić w wiszących pojemnikach, wysokich donicach, skrzynkach balkonowych powieszonych na balustradach lub ustawionych na parapecie. To pozwoli pędom roślin zwisać swobodnie, co stworzy niesamowity efekt.
  • Pamiętaj, że rośliny wiszące nie powinny być umieszczane na balkonach narażonych na porywiste wiatry. Niektóre gatunki pnących roślin są bardzo delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniu.
  • Aby twoje rośliny rosły szybko, ustaw kwiaty na słonecznym balkonie. Najlepszym miejscem w przypadku większości roślin okaże się dobrze oświetlony balkon południowy. Warto jednak pamiętać, że istnieją wyjątki od tej reguły – niektóre rośliny balkonowe, takie jak begonia „wolą” rosnąć w cieniu.
Aby mieć pewność, że odpowiednio sadzisz i pielęgnujesz zwisające rośliny, zerknij do fachowego poradnika ogrodniczego.

Zwisające kwiaty na balkon – najpopularniejsze gatunki

Jakie kwiaty pnące i wiszące będą prezentowały się najkorzystniej? Radzimy, na które gatunki się zdecydować, aby stworzyć magiczny, bogaty w pachnące kwiaty balkon. Oto 5 najpopularniejszych kwiatów, które będą stanowiły fantastyczne ozdoby miejskich „ogrodów” w każdym bloku.

Pelargonia zwisająca

Pelargonie doskonale nadają się do tworzenia wielokwiatowych kompozycji. Występują w rozmaitych kolorach i odmianach, a ich pielęgnacja nie jest skomplikowana.

Begonia zwisająca

Begonia cechuje się pojedynczymi lub pełnymi kwiatami w różnych kolorach. To przykład kwiatów zwisających na balkon, które lepiej hodować w cieniu – ostre słońce źle służy ich liściom.

Plektrantus

Roślina - zwana także komarzycą - znana jest z okazałych, zwisających liści. Plektrantus doskonale współgra z kolorowymi roślinami kwiatowymi.

Surfinia

To modna w ostatnim czasie roślina o długich, zwisających pędach, obsypana kolorowymi kwiatami. Na rynku znajdziesz rozmaite odmiany surfinii, w tym również te z mocno pachnącymi kwiatami.

Lobelia

Pokochają ją miłośnicy koloru niebieskiego, bo właśnie takiej barwy kwiaty wypuszcza lobelia. Towarzyszą im długie, zwisające pędy.

Zwisające kwiaty i zielone pędy rodem z puszczy pokochają wszyscy miłośnicy wypoczynku na balkonie. Dzięki nim ta część twojego mieszkania zamieni się pachnący i kolorowy ogród, a ty będziesz mógł zapomnieć, że właśnie spędzasz lato w miejskiej dżungli.

Polecamy: