Data modyfikacji:

Jak gruntować ściany przed malowaniem?

 Gruntowanie ścian to kluczowy etap przed malowaniem. Jeśli zrobisz to niewłaściwie, na ścianie mogą pojawić się nieestetyczne smugi, plamy i przebarwienia, a kolor nie będzie jednolity. Jak poprawie zagruntować ściany? Jaki środek do gruntowania ścian wybrać?
gruntowanie

Dlaczego warto gruntować ściany przed pomalowaniem?

Uzyskanie jednolitej, gładkiej ściany po malowaniu to zasługa nie tylko samej farby. Skuteczność krycia jest oczywiście ważna, ale nie zniweluje niedoskonałości powierzchni ściany. W sukurs przychodzi preparat gruntujący, który pozwala stworzyć jednolity podkład pod farbę, zapewniający równomierną przyczepność na całej powietrzni. I to bez względu na to, czy farba będzie musiała pokryć tynk, ściankę z karton-gipsu, czy gładź szpachlową. Jak działa preparat gruntujący?
  • Zapobiega pyleniu farby.
  • Obniża chłonność ściany i zmniejsza zużycie farby.
  • Wyrównuje chłonność na całej powierzchni ścian.
  • Wzmacnia podłoże i zapobiega pyleniu.
  • Zapobiega odrywaniu się drobinek tynku, które mogłyby brudzić farbę i wałek.
  • Chroni przed rozwojem grzybów i pleśni.
  • Zapobiega łuszczeniu się farby.

Czy należy gruntować ściany już pomalowane?

 Zagruntować trzeba przede wszystkim nowo wykonane, świeżo otynkowane ściany oraz te, w których uzupełniane były ubytki. Zaleca się też zagruntować ściany lokalu w stanie deweloperskim, gdyż często są malowane farbami niskiej jakości. Jeśli jednak chcesz jedynie odświeżyć wygląd pomieszczenia i odmalować ściany, nie zawsze trzeba je gruntować. W niektórych przypadkach jest to wręcz niewskazane i może utrudniać krycie poprzedniego koloru. Nie należy gruntować farb lateksowych i akrylowych, gdyż łatwo zeszkliwić powierzchnię.
Kiedy można więc zrezygnować z gruntowania? Wtedy, gdy stara warstwa farby jest w dobrym stanie, tzn. nie łuszczy się i nie pyli. Przyczepność farby można ocenić, nacinając niewidoczny fragment nożykiem do tapet oraz wykonać kilka pionowych i poziomych nacięć w odległości ok. 5 mm od siebie. Następnie przyłóż do tego fragmentu taśmę malarską i spróbuj oderwać. Jeśli farba nie odejdzie od ściany, jest wystarczająco trwała, by przyjąć kolejną warstwę i nie trzeba skrobać starej powłoki. Pamiętaj jednak o tym, by odtłuścić i umyć ścianę szarym mydłem.

Jak gruntować ściany przed malowaniem?

Do zabezpieczenia ścian przed malowaniem użyj gotowego preparatu gruntującego, dobranego do konkretnego rodzaju podłoża. Alternatywą dla gruntu jest farba gruntująca lub farba podkładowa. W przypadku bardzo chłonnych materiałów, np. tynków gipsowych lub ścian gipsowo-wapiennych, wymagany jest preparat głęboko penetrujący. Grunt nałożysz pędzlem, wałkiem z długim runem lub pistoletem natryskowym. W domowych warunkach najlepiej sprawdzi się duży pędzel, tzw ławkowiec, który dokładnie spenetruje wszystkie zakamarki.
Ilość nałożonego gruntu uzależniona jest od chłonności ścian. Wyczucie odpowiedniej dawki preparatu nie jest trudne, jednak staraj się nasączyć ścianę preparatem równomiernie. Zbyt mała ilość gruntu będzie skutkować pyleniem ściany, natomiast przesączenie gruntem powierzchni doprowadzi do zeszklenia. Mocno nasączony materiał utrudni wchłanianie farby. Jeśli nie masz pewności, jak dużo gruntu użyć, możesz wykonać testy w niewidocznym miejscu i sprawdzić efekty. Możesz także wykonać test gąbki. Przyłóż wilgotną gąbkę do zagruntowanej powierzchni i sprawdź, czy ściana mocno wchłania wilgoć. Jeśli dany fragment stanie się mokry, zagruntuj ścianę ponownie.

W jakich przypadkach jeszcze warto zagruntować ściany?

 Grunt przyda się nie tylko podczas malowania, ale i podczas wielu innych prac. Przygotujesz nim powierzchnię m.in. do tynkowania, uzupełniania ubytków (np. szpachlowania bruzd), układania płytek ceramicznych czy tapetowania. Odpowiednie przygotowanie powierzchni to klucz do bezproblemowych prac. Odpadające kafelki czy odparzona farba to najczęściej efekt niedostatecznego zagruntowania ścian.
Autor: Szymon Sonik