Data publikacji:

Malowanie mebli z okleiny

Malowanie mebli z okleiny to dość proste zadanie, które wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcesz poddać metamorfozie meble kuchenne, szafki łazienkowe czy inne domowe sprzęty tego typu, zobacz, jak odnowić meble z okleiny i jaką farbę wybrać.
wnętrze pokoju
Okleina to rodzaj zadrukowanej folii PCV, którą przykleja się na płytę meblową w celu jej dekoracyjnego wykończenia. Okleina może zatem upodabniać meble do drewna czy innych materiałów, co pozwala na uzyskanie niemal dowolnego efektu.

Obecnie okleiny meblowe to materiały coraz lepszej jakości, które nie tylko dobrze imitują drewno czy kamień, ale też są trwałe. Folie tego typu stosowane dawniej, niestety, często pozostawiają wiele do życzenia. Jak odnowić meble z okleiny?

Jaka farba do mebli z okleiny?

W przypadku malowania mebli z okleiny, z reguły chodzi o uzyskanie efektu pełnego krycia. Dlatego do malowania okleinowanych mebli należy zastosować np. emalię do drewna i metalu. Farby tego typu dobrze przywierają do podłoża i tworzą równomierną powłokę, spod której okleina nie będzie widoczna. To zatem dobra recepta, jeśli zastanawiasz się, jak pomalować meble z okleiny na biało.

Jako farbę do mebli z okleiny można zastosować także popularne preparaty kredowe. Dają one bardzo estetyczny matowy efekt wykończeniowy i dostępne są w pięknych pastelowych odcieniach, co będzie szczególnie ciekawie wyglądać na meblach z frezowanymi frontami.

Musisz jednak pamiętać, że jeśli postawisz na malowanie mebli okleinowanych w kuchni czy łazience i wybierzesz właśnie farbę kredową, na koniec ich powierzchnię trzeba zabezpieczyć woskiem lub lakierem wykończeniowym.

Malowanie mebli okleinowanych krok po kroku

Prace malarskie nie są trudne, ale wymagają odpowiedniego przygotowania. Poza najważniejszymi zasadami i akcesoriami, nie pomijaj też podstaw – taśma i folia malarska lub specjalne podkłady zabezpieczające sąsiednie powierzchnie, to punkt obowiązkowy przygotowań do malowania mebli okleinowanych.
  • Demontaż uchwytów – dzięki temu zachowasz precyzję malowania i jednocześnie unikniesz ryzyka, że uchwyty ubrudzą się w trakcie prac.
  • Zmatowienie powierzchni – z powierzchni okleiny trzeba pozbyć się wszystkich nierówności i łuszczących się fragmentów. Wykorzystaj w tym celu kostkę szlifierską lub drobnoziarnisty papier ścierny. Zmatowienie powierzchni okleiny sprawi, że farba zyska lepszą przyczepność, a podłoże się wyrówna.
  • Mycie – kolejny etap to dokładne oczyszczanie mebli z zabrudzeń. Następnie przetrzyj całość ściereczką nasączoną benzyną ekstrakcyjną, co pozwoli odtłuścić meble i w rezultacie na pomalowanej powierzchni nie będą pojawiać się nieestetyczne plamy.
  • Malowanie – do malowania mebli najlepiej zastosować gąbkowy wałek, który pomoże uzyskać ładną powierzchnię malowania pozbawioną smug. Na etapie wykańczania frezów czy drobnych zakamarków, przydatny będzie z kolei niewielki pędzelek.
Podczas malowania mebli z okleiny możesz zastosować różnego rodzaju szablony malarskie, które pozwolą uzyskać na frontach i blatach ciekawe wzory. Alternatywnym rozwiązaniem jest przygotowanie geometrycznej mozaiki za pomocą taśmy malarskiej i malowania przy użyciu kilku kolorów farb.

Nie tylko malowanie mebli z okleiny – pomysły na metamorfozę

Poza malowaniem, do dyspozycji masz jeszcze kilka innych sposobów na ciekawą metamorfozę mebli tego typu.
  • Tapeta – za jej pomocą możesz efektownie wystylizować fronty mebli. Wystarczy, że przykleisz do nich dekoracyjną tapetę z ciekawym wzorem. Musisz jednak wiedzieć, że bardzo liczy się tu precyzja działania i tapeta musi być przyklejona dokładnie. W ten sposób możesz efektywnie wykorzystać pozostałości tapety po remoncie innego pomieszczenia.
  • Wymiana uchwytów – nowe uchwyty lub dekoracyjne gałki będą świetnym dopełnieniem metamorfozy mebli z okleiny. Jeśli budżet na to nie pozwala, to ciekawy efekt może przynieść nawet ich przemalowanie.