Data modyfikacji:

Jaka wanna do małej łazienki?

Wydawać by się mogło, że w małej łazience jedynym możliwym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Nic bardziej mylnego. Mała łazienka z wanną to jak najbardziej realny pomysł. Musisz tylko postawić na odpowiedni model wanny i dobrać do niej kilka akcesoriów. Podpowiadamy, jaką wannę do małej łazienki wybrać.

Zwolennicy praktycznych rozwiązań i funkcjonalnego gospodarowania dostępna przestrzenią, pewnie postawiliby na prysznic. Ale przecież w aranżacji wnętrz nie musimy się kierować tylko rozumem – w tym całym stylizacyjnym szaleństwie warto zachować nieco miejsca na to, co podpowiada ci twoja wyobraźnia. I jeśli marzą ci się długie kąpiele w gorącej wodzie z pianą i domowe spa, nie ma innej opcji – musisz postawić na wannę. Jakie małe wanny łazienkowe najlepiej się sprawdzają? Jaki wymiar i kształt wybrać? Czy małe wanny narożne to dobra opcja? Sprawdźmy!

Przeczytaj również: Prysznic czy wanna?

Jaki wymiar wanny do małej łazienki?

Małe wanny łazienkowe to najczęściej modele o długości 140 centymetrów. W takiej wannie można w miarę komfortowo wziąć kąpiel i zrelaksować się. Jeśli twoja łazienka jest naprawdę mała, do dyspozycji masz jeszcze mniejsze egzemplarze, jednak musisz wiedzieć, że będą one znacznie ograniczać swobodę podczas kąpieli. Jeśli chcesz postawić na wannę prostokątną dobrze, aby miała przynajmniej 140 cm długości. Jeśli nie masz na tyle miejsca, alternatywą mogą być małe wanny narożne.

Jaki kształt powinna mieć wanna w niewielkiej łazience?

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i sprawić, że mała łazienka z wanną będzie naprawdę wygodna, warto postawić na model narożny. W takim przypadku nawet przy niewielkich wymiarach wanny np. 120 x 120 cm, będzie ona całkiem pojemna, dzięki czemu weźmiesz kąpiel w naprawdę komfortowych warunkach. Małe wanny narożne szczególnie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o regularnych kształtach np. kwadratowych czy prostokątnych.

Mała wanna łazienkowa – wolnostojąca czy do zabudowy?

Wanny wolnostojące to bardzo modne rozwiązanie, a modele tego typu prezentują się bardzo elegancko. Niestety, najlepszym przepisem na małą łazienkę z wanną jest model do zabudowy. Po obudowaniu wanny stelażem i kaflami, zyskasz miejsce do przechowywania kosmetyków i przyborów łazienkowych. W przypadku wanny wolnostojącej jej krawędzie są na to zbyt wąskie, co oznacza, że konieczne jest wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na półki. Efektowna wanna wolnostojąca o klasycznej formie lub utrzymana w estetyce retro, czyli wsparta na nóżkach, to dobre rozwiązanie do dużych łazienek. W takim wypadku wanna dodatkowo urozmaica stylizację wnętrza.

Mała wanna łazienkowa jak kabina prysznicowa

Jak to możliwe? To bardzo proste – gdy już wybierzesz konkretny model wanny, która zostanie zamontowana w twojej łazience, dobierz do niej również parawan. Dzięki temu możliwe będzie korzystanie z wanny, jak z kabiny prysznicowej. Wystarczy, że zamontujesz przy ścianie deszczownicę, a po zasłonięciu parawanu woda nie będzie chlapać po całym pomieszczeniu. To dobre rozwiązanie, które pomoże ci efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Przeczytaj również: Jaką wannę wybrać? Akrylową czy stalową?

Co ciekawe, parawan możesz dobrać nie tylko do klasycznej wanny prostokątnej. W sprzedaży dostępne są także modele do wspomnianych wyżej małych wanien narożnych. Takie połączenie będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem aranżacyjnym – wanny narożne w małej łazience umożliwią ci zarówno branie komfortowej kąpieli, jak i szybki prysznic.

Na koniec zwróć też uwagę na pojemność wanny. Jeśli będzie ona zbyt głęboka, będzie to oznaczać znaczne zużycie wody. Jeśli zatem nie chcesz, aby mała łazienka z wanną rujnowała twój domowy budżet, lepiej wybrać nieco płytszy wariant.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Polecane artykuły:

  • 5 zasad higieny w łazience
  • Jakie lustro do łazienki?
  • Jakie płytki do małej łazienki?
  • Panele podłogowe w łaziencej
  • Wystrój małej łazienki
  • Jakie meble do łazienki?
  • Sprzęt muzyczny do łazienki
  • Autor: Kamila Zalińska-Woźny