Data publikacji:

Mała łazienka z wanną. Jak zrobić aranżację?

Urządzenie niewielkiej łazienki jest sporym wyzwaniem. Na ograniczonej przestrzeni musimy zmieścić pralkę, toaletę, umywalkę, a także zaaranżować odpowiednią przestrzeń do przechowywania kosmetyków, środków do higieny i pranie. Największy problem sprawia zawsze kwestia urządzenia miejsca do kąpieli. W większości przypadków decydujemy się tutaj na wstawienie kabiny prysznicowej lub prysznica z odpływem liniowym, co pozwala zwolnić cenne miejsce. Podpowiadamy, czy warto jednak rozważyć wstawienie do pomieszczenia wanny, a także jak tego dokonać, aby zmaksymalizować przestrzeń wewnątrz.
Lovely young woman enjoying bath foam while relaxing in the bathtub at home
Podstawowym wyzwaniem w trakcie projektowania małej łazienki jest oczywiście znalezienie odpowiedniego miejsca na wannę. Jeżeli dobrze zaprojektujemy przestrzeń, w większości pomieszczeń znajdziemy miejsce dla pełnowymiarowego modelu, mającego ok. 140–170 cm długości. Obecnie producenci w swoich katalogach oferują ogromny wybór mis w niestandardowych kształtach. 
Przede wszystkim bez problemu znajdziemy węższe modele, które co prawda nie będą aż tak wygodne, ale zwolnią kilka dodatkowych centymetrów podłogi. W maksymalizacji przestrzeni pomagają też wanny o wąskich ściankach, które przy mniejszych rozmiarach oferują podobną pojemność i miejsce, co ich większe odpowiedniki. 

Jaka wanna do małej łazienki?

Jeżeli nie mamy wyboru, rozsądną opcją pozostaje zawsze zainwestowanie w krótsze wanny. Na rynku znajdziemy całkiem sporo modeli tego typu, mają one od 100 cm do 140 cm długości. Są one rozwiązaniem kompromisowym, nie pozwalają na specjalnie długie i relaksujące kąpiele, zwłaszcza wysokim osobom. Warto zaznaczyć, że okazują się znacznie lepszym rozwiązaniem niż prysznic w przypadku, gdy w mieszkaniu mamy małe dziecko.
Coraz więcej osób decyduje się też na zakup wanny wolnostojącej. Powszechnie uważa się, że misy te nadają się głównie do dużych łazienek, jednak w rzeczywistość pasują też do mniejszych przestrzeni – ustawiamy jej wówczas przy ścianie lub w rogu pomieszczenia. Ich plusem jest brak zabudowy, która normalnie optycznie pomniejsza łazienkę. 
Warto rozważyć też wanny narożne – dotyczy to zwłaszcza wąskich łazienek. Wbrew pozorom zapewniają one całki wysoki komfort. Wiele produktów ma niestandardowe rozmiary, więc na pewno znajdziemy propozycję nawet dla bardzo niewymiarowego pomieszczenia. 

Wanna z prysznicem?

Ergonomicznym rozwiązaniem jest również wanna połączona z kabiną prysznicową. Pozwala ona zarówno na zwykłe kąpiele, jak i orzeźwiający prysznic z rana. Jest więc doskonałym kompromisem, kiedy nie możemy uzgodnić z innymi domownikami, na jaką opcję się zdecydować. Wanny tego typu są połączone z kurtyną, którą tworzy bardzo elegancki szklany panel. Czasem jest on wieloczęściowy i można zasłonić nim wannę na całej jej długości. 
Szklaną osłonę można też nieraz przesunąć w stronę ściany, dzięki czemu w trakcie kąpieli nie czujemy się jak w klatce. Na rynku znajdziemy wiele typów konstrukcji tego typu parawanów. Oczywiście równie skuteczną i tańszą alternatywę stanowią też klasyczne zasłony prysznicowe, jeśli zrobione są one z wysokiej jakości materiałów, 
W małych łazienkach baterie w wannie montujemy zazwyczaj bezpośrednio w ścianie. Rozwiązanie to zwalnia miejsce na brzegu misy.

Co z pralką w małej łazience?

Aby oszczędzić miejsce w łazience, dobrym pomysłem jest zabudowanie pralki. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń nad urządzeniem i możemy zamontować w niej półki i szafki. Miejsce na przechowywanie przedmiotów zyskamy też, kupując umywalki wbudowane w szafkę. W sklepach znajdziemy wiele interesujących i niewielkich modeli tego typu mebli, w których ceramiczna misa zajmuje cały blat, pozwalając zmniejszyć rozmiary całej konstrukcji. Dobrym uzupełnieniem całości jest też szafka z wbudowanym i podświetlanym lustrem.