Data publikacji:

Jak położyć tapetę? Instrukcja krok po kroku

Za pomocą tapety błyskawicznie i tanim kosztem zmienisz wygląd całego wnętrza. Zanim jednak rozwiniesz rolkę i zabierzesz się do pracy, dowiedz się, co dokładnie robić – krok po kroku. Powiemy ci, jak położyć tapetę, jakich błędów unikać i czy można położyć tapetę… na tapetę.
jak położyć tapetę

Kładzenie tapety – co będzie ci potrzebne?

Do sprawnego położenia tapety potrzebujesz nie tylko jej samej i kleju. Zanim rozpoczniesz pracę, przygotuj także:

 • dwa wiaderka (jedno na klej, drugie na wodę),
 • nożyk do tapet,
 • nożyczki,
 • poziomicę,
 • szpachelkę,
 • papier ścierny,
 • szczotkę do dociskania tapety,
 • pędzel do nakładania kleju,
 • wałek z gumy.

Przyda się również mały stołek albo schodki, dzięki którym bez trudności położysz tapetę przy suficie. 

Jak położyć tapetę? Zacznij od przygotowania ściany

Jeśli na ścianie pozostały resztki poprzedniej tapety, namocz je wodą, a następnie ściągnij szpachelką. W przypadku, gdy ściany pokrywa farba olejna, użyj papieru ściernego – dzięki temu zwiększysz przyczepność kleju. Koniecznie pamiętaj też, aby sprawdzić, czy farba dobrze trzyma się ściany (dotyczy to wszystkich emulsji). Aby to zrobić, przyklej do ściany duży kawałek taśmy samoprzylepnej, a następnie szybko go oderwij. Jeśli zostały na nim resztki farby – niestety, musisz ją usunąć.

Obejrzyj dokładnie ścianę i upewnij się, że nie ma na niej nierówności, rys czy dziur. Jeśli je znajdziesz, uzupełnij wszystkie masą szpachlową i wygładź. Ostatni etap to już tylko odkurzenie ścian z pyłu oraz nałożenie gruntu.
Uwaga! Interesuje cię, jak położyć tapetę w jasnym kolorze na ciemną ścianę? W takim przypadku koniecznie musisz pomalować ścianę na biało – w przeciwnym razie efekt może być daleki od wymarzonego. 


Przeczytaj także: Tapeta do przedpokoju - jaki rodzaj i wzór wybrać?

Jak położyć tapetę papierową?

Choć obecnie bardzo modne są wygodne tapety winylowe i flizelinowe, może się zdarzyć, że twój wymarzony wzór będzie dostępny tylko w wersji papierowej. Jak położyć taką tapetę?

1. Przygotuj klej według instrukcji.
2. Zmierz wysokość ścian, dodaj po kilka centymetrów zapasu.
3. Rozpocznij klejenie: nakładaj klej na pas tapety, używając w tym celu wałka. Pamiętaj o równomiernym rozłożeniu, zwracaj szczególną uwagę na brzegi.
4. Złóż pasek tapety klejem do środka – dwa końce powinny „spotkać się” na środku. Pamiętaj, żeby nie dopuścić do załamania się papieru.
5. Poczekaj 3-5 minut (cienka tapeta) lub około 8 minut (tapeta grubsza).
6. Wyznacz pion, przyłóż do niego pas tapety. Zacznij przyklejać go od góry. W trakcie przesuwania się w dół dociskaj tapetę i na bieżąco usuwaj bąble powietrza oraz rozprowadzaj wałkiem nadmiar kleju.
7. Nałóż kolejny pas, pamiętając o dopasowaniu wzoru. Pasy powinny być możliwie blisko siebie.
8. Nadmiar kleju zdejmij wilgotną gąbką – unikaj energicznego pocierania.
9. Odetnij nadmiar tapety przy suficie i podłodze, używając w tym celu nożyka. 


Jak kłaść tapetę winylową?

To, jak kłaść tapetę winylową, w dużej mierze zależy od tego, jaki ma ona podkład. Jeśli papierowy – postępuj dokładnie tak, jak na instrukcji powyżej. Jeśli jednak ma ona podkład z flizeliny, to pamiętaj, że klej nakłada się zupełnie inaczej – nie na tapetę, a na ścianę. To o wiele wygodniejsze, dlatego jeśli tylko masz wybór, kupuj produkty na flizelinie. 

Jak kłaść tapetę? Ważne wskazówki!

W trakcie pozornie prostego tapetowania mogą przytrafić ci się różne „wpadki”. Aby ich uniknąć, pamiętaj, aby:

 • dobrze wyznaczać linie (za pomocą pionu),
 • kupić roletę z zapasem – zawsze kupuje się dwie lub trzy rolki więcej, niż wynika to z zapotrzebowania według wstępnych obliczeń,
 • pilnuj dopasowania wzoru,
 • zawsze zakładaj, że ściany nie są idealnie proste – tnąc tapetę, dodawaj co najmniej 5 centymetrów zapasu,
 • nigdy nie rozcieńczaj kleju do tapet wodą – aby nic się nie odklejało, preparat musi być sporządzony według wskazówek na opakowaniu.

Czy klejenie tapety na tapetę to dobry pomysł?

Jeśli na wybranej ścianie znajduje się już tapeta – zwłaszcza trudna do usunięcia tapeta papierowa, może kusić cię, by ją po prostu zakryć. Niestety, klejenie tapety na tapetę nie jest dobrym rozwiązaniem. Tapeta pod spodem będzie nasiąkała klejem, co fatalnie wpłynie na wygląd nowej. Jeśli natomiast podłożem będzie tapeta winylowa, klej nie będzie miał dobrej przyczepności – i szybko stracisz efekty całej pracy. 


Przeczytaj także:
 1. Rodzaje tapet na ścianę. Najmodniejsze wzory
 2. Najpiękniejsze tapety do sypialni. Wzory nad łóżko
 3. Jak wykorzystać tapetę w dekoracji pokoju dziennego? 5 sposobów


 Autor: R. Wojtaś