Data publikacji:

Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu?


Firany i zasłony to elementy dodające przytulności i ciepłej atmosfery we wnętrzu. Dobrze dobrana aranżacja okna jest w stanie nadać charakteru, a dodatkowo spełnić praktyczną funkcję w postaci zapewnienia prywatności i osłonięcia się od świata zewnętrznego.

Sposobów na wieszanie firan i zasłon jest wiele, można je dodatkowo upinać lub wiązać. Podobnie jest z karniszami - na rynku jest wiele modeli w różnych wzorach i kolorach. To, jakie połączenie będzie najlepsze, jest kwestią gustu i pozostałych elementów w danym pomieszczeniu. Jednym ze sposobów na aranżację okna jest wieszanie zasłony i firany na jednym karniszu. Nie jest to często spotykane rozwiązanie, jednak może okazać się oryginalnym strzałem w dziesiątkę.
kobieta

Firanka i zasłonka na jednym karniszu - od czego zacząć?


Dekorację okna należy rozpocząć od wyboru najlepszego karnisza. Może to być model sufitowy bądź ścienny, wykonany z metalu, drewna lub innego tworzywa. Oczywiście ważne jest to, aby miał on odpowiednią długość i grubość. Na rynku można spotkać karnisze pojedyncze i podwójne, które są przeznaczone do wieszania zasłon i firan na osobnych drążkach. Jednak nic straconego, gdy dysponujemy pojedynczymi karniszami - na nich również da się powiesić firanki i zasłony w sposób estetyczny i ładnie się prezentujący.

Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu?


Zasłona z firanką na jednym karniszu prezentują się elegancko i modnie, jednak należy pamiętać o tym, że takie rozwiązanie ogranicza możliwość operowania materiałem. Będzie pełnić więc jedynie funkcję dekoracyjną, bez możliwości przysłaniania okien zasłonami.

Istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o możliwości mocowania firan i zasłon na karniszu. Między innymi są to flexy, przelotki, szelki, żabki, przeszycie tunelowe i taśma marszcząca. Chcąc powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu, warto postawić na system mocowania przy pomocy kółek z żabkami. W estetyczny sposób pozwoli na ukrycie łączeń pomiędzy firanką a zasłonami. W tym celu wystarczy przypiąć zasłonę o jedną żabkę dalej niż koniec firanki.
Jeśli posiadamy karnisz tunelowy oraz zasłony i firany na przelotkach, warto przed powieszeniem ich na okno rozłożyć oba materiały na płaskiej powierzchni. Następnie wystarczy nałożyć zasłony na firany, upinając je klamerkami i przełożyć drążek.

W przypadku, gdy dysponujemy dekoracjami uszytymi na taśmie tunel, wieszanie firanki i zasłonki na jednym karniszu jest dosyć kłopotliwe. Co prawda, jest to możliwe do wykonania, jednak na górze drążka powstanie nieestetyczne łączenie, które bardzo ciężko będzie zatuszować.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku firan i zasłon na szelkach. Sposób wieszania będzie wyglądać podobnie, jak w przypadku dekoracji na przelotkach. Chcąc zawiesić zasłonę i firanę na jednym karniszu, należy najpierw zawiesić firanki, a następnie przepleść zasłony do momentu, do którego chcemy, aby sięgały. Jedyny problem mogą stanowić szelki, które będąc w kontrastujących do siebie kolorach, będą bardzo mocno rzucać się w oczy.

Jak prezentuje się firana i zasłona na jednym karniszu?


Firanki i zasłony na jednym karniszu mogą się prezentować ładnie i estetycznie. Najczęściej takie rozwiązanie stosuje się na karniszach szynowych i szynach sufitowych, choć nie tylko. Nie jest ono najlepsze dla osób, którym zależy na prywatności, na przykład w sypialni, jednak w pokoju dziennym sprawdzi się doskonale. Najlepiej będzie się prezentować na szerokich oknach, które przy pomocy zasłon można optycznie wydłużyć. Wszystko jednak zależy od ogólnej aranżacji pomieszczeń, posiadanego karnisza, a także pozostałych okien we wnętrzu.

Projektując aranżację okien, zazwyczaj wybieramy karnisze, które są niewiele szersze od wnęki okiennej. Co ważne, gdy już wtedy wiemy, że zależy nam na wieszaniu firan i zasłon na jednym karniszu, warto wziąć to pod uwagę jeszcze przed zakupem drążka. Jego długość powinna być odpowiednio dopasowana do tego typu dekoracji. Nie może być on za krótki, gdyż wówczas niemożliwe będzie wieszanie firan i zasłon jednocześnie, zwłaszcza w przypadku zasłon o standardowej szerokości. Z kolei za długi karnisz będzie nieestetycznie prezentować się we wnętrzu. Warto zastanowić się również nad wąskimi, mocno marszczonymi zasłonami, które będą potrzebować o wiele mniej miejsca, niż te standardowe.

Jak wybrać firany i zasłony do powieszenia na jednym karniszu?


Wybór zasłon i firan, oprócz dopasowania ich rozmiarów, nie jest łatwy. Powinny być jednocześnie dopasowane do aranżacji całego wnętrza i uniwersalne na tyle, aby pasować do każdej pory roku i okazji. Wszystko zależy od oczekiwań domowników, ich potrzeb oraz gustu.

Nie każda osoba lubi upinać dekoracje okienne, gdyż jest to pracowite zadanie, dlatego dobrze jest wziąć to pod uwagę, jeśli chodzi o częstotliwość zmiany wystroju okien. Założenie i zdjęcie zasłon oraz firan wymaga nie tylko czasu, ale często i drabinki oraz odpowiedniej ilości siły. W dużych przestrzeniach można postawić na długie i ciężkie zasłony w ciemnych kolorach, które nie przytłoczą swoją estetyką całego pomieszczenia. Jest to wyjątkowa dekoracja, która wymaga jednak odpowiedniej oprawy dookoła, a w przypadku wieszania jej razem z firaną na jednym karniszu, również i odpowiedniej długości drążka. Dla zwolenników lekkości i kolorów świetnie nadadzą się natomiast cienkie zasłony w dowolne wzory. Można je o wiele łatwiej powiesić, a do tego optycznie odświeżają i ocieplają pomieszczenie. Ważne, aby pozostałe dekoracje w pokoju nie były zbyt wyraziste, aby ogólny odbiór nie stał się odwrotny do zamierzonego.
Pola Kędra